MIM. PROF. DOC. MUDR. JANA SLOBODNÍKOVÁ, CSC. MPH
Mnohé ženy trpiace rakovinou prsníka diagnostikujú až v pokročilom štádiu ochorenia. Čo môžu ženy urobiť, aby to tak nebolo?
Karcinóm prsníka v pokročilom štádiu býva hmatný, často je diagnostikovaný u mladých žien v zle prehmatnom teréne prsníkov alebo u žien, ktoré nechodia na preventívne prehliadky a nerobia si samovyšetrovanie. Niekedy aj vedia o prítomnosti ložiska, ale boja sa návštěvy lekára.
ČO PRE SEBA UROBIŤ, ABY TO TAKTO NEBOLO
1. Veľmi dôležité je pravidelné samovyšetrovanie, sledovanie zmien na prsníkoch, chodenie na preventívne prehliadky u gynekológa.
2. Od jesene minulého roka existuje skríningový program, ktorým oslovujú priamo zdravotné poisťovne ženy od 50teho roku života, ktoré neboli niekoľko rokov na mamografickom vyšetrení. Cieľom skríningu rakoviny prsníka a skríningovej mamografie je práve vyhľadávanie včasných štádií rakoviny prsníka, kedy je karcinóm operovateľný a liečiteľný.
3. Zdravý životný štýl, dostatok pohybovej aktivity, boj proti obezite, zdravá výživa, dostatok spánku, optimizmus a zvládanie stresových situácií.
4. Mať sa rada.
Ako prebieha mamografické vyšetrenie?
Mamografické vyšetrenie je vyšetrenie prsníkov za pomoci využitia röntgenových lúčov, vyšetrenie sa realizuje na špeciálnych prístrojoch, ktoré sú konštruované práve pre snímkovanie prsníkov, tieto prístroje sa volajú mamografy. Mamografické vyšetrenie je jedinou vhodnou a správnou metódou k včasnej diagnostike karcinómu prsníka.
Netreba sa báť mamografie, naopak, mali by sa báť tie ženy, ktoré na mamografiu neprídu napriek tomu, že už majú adekvátny vek.
Pri mamografickom vyšetrení s pacientkou spolupracuje rádiologický technik, ktorý je cielene školený pre mamodiagnostiku. Ja uprednostňujem pre túto oblasť diagnostiky ženský personál. Prsník je uložený na mamografickú dosku presne podľa určených postupov a následne je jemne pritláčený tzv. kompresnou platňou. To je tak obávané stlačenie prsníka, ktoré vytvára tlak.
Ten by mal byť pomalý, postupný a jemný, riadený podľa pocitu a vnímania ženy, zásadne nie cez bolesť. Nové mamografické prístroje sú vybavené jemnou kompresiou a celý proces je bezbolestný. Následne ide expozícia a vznikne snímok – mamogram. Podľa nových štandardov sa smú používať len plne digitálne prístroje, ktoré zabezpečujú vysoko kvalitné snímky s čo najnižšou dávkou žiarenia.
Takto sa realizujú celkom 4 snímky, ktoré sa ukladajú do počítača a posielajú sa na vysoko kvalitné monitory. Tam ich prezerajú, vyhodnocujú a popisujú dvaja špecialisti, ktorí sú školení a certifikovaní pre oblasť mamodiagnostiky.
VEDELI STE, ŽE …
prvé mamografické prístroje boli konštruované v 60tych rokoch minulého storočia a do súčasnosti sa stále vyvíjajú nové a nové generácie prístrojov s cieľom znížiť dávku žiarenia a samozrejme zvýšiť komfort pre ženu?
NIE RAKOVINE
Každých 19 sekúnd na svete diagnostikujú nový prípad rakoviny prsníka – najčastejšie ženské onkologické ochorenie, ktoré nám berie naše mamy, staré mamy, sestry, manželky a priateľky. Štatistiky ukazujú, že na Slovensku bude počas svojho života čeliť tomuto onkologickému ochoreniu až jedna z ôsmich žien.
Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000 a predpokladá sa, že k nim v tomto roku pribudne ďalších 3000. Závažný je hlavne fakt, že až 300 Sloveniek je diagnostikovaných v pokročilom štádiu.
Pokiaľ sa ženy budú venovať pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov a viac z nich, aspoň 60 %, bude chodiť na preventívne mamografické vyšetrenie, môžeme dosiahnuť zníženie počtu úmrtnosti až o jednu tretinu. Až 300 žien na Slovensku nemusí zomrieť, môžeme ich zachrániť.
Každá žena nad 40 rokov má pritom nárok na preventívne mamografické vyšetrenie na Slovensku každé 2 roky. Mamografické vyšetrenie je pritom metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka. Práve to hrá veľmi dôležitú úlohu, pretože v tomto štádiu je rakovina prsníka dobre liečiteľná, bez veľkého operačného zásahu a dokonca aj bez chemoterapie či rádioterapie. „Povedomie o tomto ochorení a potrebách pacientiek je napriek situácii u nás stále veľmi nízke. Na Slovensku jednoznačne treba urobiť všetko pre zrýchlenie diagnostiky a zlepšenie dostupnosti modernej liečby, skoncovať už s liekmi na výnimku a s neuhrádzanými liečbami – aby sa konečne znížila úmrtnosť a utrpenie slovenských žien a ich rodín spôsobených rakovinou prsníka“, hovorí zakladateľka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.
Kvalitná prevencia, včasná diagnostika, moderná a efektívna liečba sú cestou k zníženiu úmrtnosti žien. Mamografické riešenia od spoločnosti Hologic, patriace medzi najšpičkovejšie a najinovatívnejšie na trhu, sú navrhované tak, aby poskytovali tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť s prihliadnutím na pohodlie pacienta. Na slovenský trh ich prináša spoločnosť GUTTA, ktorá podporila vznik tohto edukačného článku.
Prečítajte si tiež: SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA