Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA
Príprava na zrelý vek

SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA

Kedy je menštruácia ešte v poriadku a kedy by mala žena spozornieť, či ju jej telo nenaznačuje nejaké závažnejšie zdratovní problémy?

Silná menštruácia

Hovoríme o nej, ak žena použije viac ako 6 vložiek alebo tampónov denne, prípadne ich kvôli intenzite kombinuje. Ak to trvá v rámci 7-dňového cyklu viac ako 3 dni, mali by sme spozornieť. Silné krvácanie spolu s krvnými zrazeninami totiž indikuje potenciálne vážne problémy, ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Jeho sprievodným javom je často aj anémia.

Silná a dlhotrvajúca menštruácia

Trvá dlhšie ako 7 – 8 dní a je pre ženu veľkou záťažou. Kvôli menštruácii musí obmedziť svoje aktivity – prácu, domácnosť, voľný čas. Výmeny vložiek, ktoré obsahujú aj krvné zrazeniny, sa dajú rátať v pár hodinách. I tu sa objavuje anémia. Za touto menštruáciou môžu byť diagnózy ako myóm či polyp maternice, dysfunkcia vaječníkov, nádory, hormonálna porucha či dlhodobé užívanie špecifických liekov.

Nedostatok železa

Môže mať tiež súvis s menštruáciou. Ak vám všeobecný lekár na základe krvného obrazu diagnostikuje chudokrvnosť a predpíše pravidelné dopĺňanie železa, je na mieste, aby ste posúdili aj stav svojej menštruácie. Menštruačné krvácanie je u žien častou príčinou vzniku deficitu železa. Behom menštruácie tvoria krvné straty v priemere 40-60 ml krvi za cyklus, čo zodpovedá zhruba 16-25 mg železa. Prvým regulačným mechanizmom ktorým sa organizmus bráni rozvoju nedostatku železa je zvýšenie jeho vstrebávania z potravy.

Pri krvných stratách presahujúcich 70-80 ml z cyklus však už organizmus nestačí kompenzovať straty železa zvýšeným vstrebávaním a pokiaľ nie je dostatočne zvýšený obsah železa v potrave z bežných 10-15 mg na cca 18-20 mg denne dochádza k postupnému rozvoju deficitu železa až k anémii z nedostatku železa. Dopĺňanie železa môže byť úpravou stravy alebo užívaním doplnkov výživy na doplnenie železa.


Produkty na dopĺňanie železa obsahujúce len anorganické nehémové železo často spôsobujú tráviace problémy, preto je vhodné si v lekárni vypýtať také, ktoré obsahujú prírodné hémové železo, ktoré zabezpečujú výrazne vyššie vstrebávanie železa a rýchle doplnenie železa aj pri nižších dávkach železa v tablete a bez tráviacich ťažkostí. Ak trpíte niektorým z menštruačných problémov, pri ktorom je anémia sprievodným príznakom, anémiu budete mať prakticky stále. Prvoradé je, aby ste začali riešiť problém s menštruáciou.

Menštruácia nie je tabu

Sledujte svoju menštruáciu. Pravidelne absolvujte každoročnú gynekologickú preventívnu prehliadku. So svojím gynekológom hovorte otvorene o svojej menštruácii. Ak však máte s menštruáciou akútny problém, neváhajte navštíviť svojho lekára čo najskôr.


Neváhajte si urobiť rýchly test a zistite, či je vaša menštruácia v poriadku na www.mojamenstruacia.sk.


Prečítajte si tiež: MÁTE PRI ČÍTANÍ “KRÁTKE RUKY”? PORADÍME VÁM IDEÁLNE RIEŠENIE

Ďalší článok
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA
Príprava na zrelý vek

KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Hlásia sa vaše nohy „o slovo“? Sú ubolené, nepokojné, napäté, alebo vás v noci zobudí nepríjemný kŕč v lýtku? Takto na seba upútavajú pozornosť nohy, ktoré trpia chronickým žilovým ochorením. Účinnou liečbou však vieme našim nohám uľaviť. Neignorujte preto tieto príznaky a venujte svojim nohám pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Boľavé a opuchnuté nohy či nepekné kŕčové žily si mnohí spájajú so starobou. Opak je pravdou, tieto ťažkosti trápia aj oveľa mladších ľudí, ktorí častokrát ani netušia, že za ich problémy môže chronické žilové ochorenie. Toto zdĺhavé ochorenie trápi až polovicu Slovákov. Patríte medzi nich aj vy?

„DETRALEX tbl flm 60 je liek na perorálne použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vždy užívajte liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii a ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.“

Aké sú prejavy ochorenia

Ochorenie zvyčajne začína úplne nenápadne pocitom „ťažkých“ nôh, nepokojom v nohách, občasnými nočnými kŕčmi v lýtkach alebo svrbením kože na predkoleniach. Úplne automaticky nás nutká vyložiť si unavené a boľavé nohy na stôl. A práve vyloženie nôh je výborným testom na diagnostiku ochorenia, ktorú si môže urobiť každý pohodlne sám. Ak sa nám po niekoľkominútovom odpočinku s vyloženými nohami výrazne uľaví, je takmer isté, že trpíme na chronické žilové ochorenie. Podobne funguje aj studená sprcha na nohy alebo masáž nôh.

Čo spôsobuje ochorenie

Za naše ťažkosti môže zápal, ktorý v žilách postupne poškodzuje cievnu stenu aj žilové chlopne. Práve chlopne, o ktorých mnohí ani nevedia, že existujú, majú dôležitú funkciu v našom tele. Napomáhajú tomu, aby krv vplyvom zemskej tiaže nezostávala v nohách, ale dokázala prúdiť proti gravitácii nahor, naspäť do srdca, aby sa tam okysličila. Postihnuté chlopne si túto dôležitú funkciu neplnia, krv v nohách neprúdi ako má, a to spôsobuje napätie v lýtkach, opuchy a postupné zväčšovanie žíl, ktoré potom vidíme aj voľným okom. Môžu to byť spočiatku len drobné kŕčové žily v tvare metličiek – tie síce na prvý pohľad pôsobia iba ako estetický problém, no skrýva sa za nimi naozajstný zdravotný problém.

Neodkladajte návštevu u lekára

Pri neliečenom ochorení totiž nie sú zriedkavosťou komplikácie ako trombóza, embólia, alebo otvorené rany predkolení, ktoré sa hoja len veľmi ťažko. V súčasnosti už existuje účinná liečba chronického žilového ochorenia. Hoci existujú na trhu aj výživové doplnky, lekári a odborníci odporúčajú stratégiu liečby postaviť radšej na účinnom a overenom lieku. Výživové doplnky musia byť totiž zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nebývajú overované tak prísne ako pri liekoch.


MUDr. Jana Bendová, PhD.
Všeobecný lekár pre dospelých,
Veľký Biel



Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Ďalší článok