Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA
Príprava na zrelý vek

SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA

Kedy je menštruácia ešte v poriadku a kedy by mala žena spozornieť, či ju jej telo nenaznačuje nejaké závažnejšie zdratovní problémy?

Silná menštruácia

Hovoríme o nej, ak žena použije viac ako 6 vložiek alebo tampónov denne, prípadne ich kvôli intenzite kombinuje. Ak to trvá v rámci 7-dňového cyklu viac ako 3 dni, mali by sme spozornieť. Silné krvácanie spolu s krvnými zrazeninami totiž indikuje potenciálne vážne problémy, ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Jeho sprievodným javom je často aj anémia.

Silná a dlhotrvajúca menštruácia

Trvá dlhšie ako 7 – 8 dní a je pre ženu veľkou záťažou. Kvôli menštruácii musí obmedziť svoje aktivity – prácu, domácnosť, voľný čas. Výmeny vložiek, ktoré obsahujú aj krvné zrazeniny, sa dajú rátať v pár hodinách. I tu sa objavuje anémia. Za touto menštruáciou môžu byť diagnózy ako myóm či polyp maternice, dysfunkcia vaječníkov, nádory, hormonálna porucha či dlhodobé užívanie špecifických liekov.

Nedostatok železa

Môže mať tiež súvis s menštruáciou. Ak vám všeobecný lekár na základe krvného obrazu diagnostikuje chudokrvnosť a predpíše pravidelné dopĺňanie železa, je na mieste, aby ste posúdili aj stav svojej menštruácie. Menštruačné krvácanie je u žien častou príčinou vzniku deficitu železa. Behom menštruácie tvoria krvné straty v priemere 40-60 ml krvi za cyklus, čo zodpovedá zhruba 16-25 mg železa. Prvým regulačným mechanizmom ktorým sa organizmus bráni rozvoju nedostatku železa je zvýšenie jeho vstrebávania z potravy.

Pri krvných stratách presahujúcich 70-80 ml z cyklus však už organizmus nestačí kompenzovať straty železa zvýšeným vstrebávaním a pokiaľ nie je dostatočne zvýšený obsah železa v potrave z bežných 10-15 mg na cca 18-20 mg denne dochádza k postupnému rozvoju deficitu železa až k anémii z nedostatku železa. Dopĺňanie železa môže byť úpravou stravy alebo užívaním doplnkov výživy na doplnenie železa.


Produkty na dopĺňanie železa obsahujúce len anorganické nehémové železo často spôsobujú tráviace problémy, preto je vhodné si v lekárni vypýtať také, ktoré obsahujú prírodné hémové železo, ktoré zabezpečujú výrazne vyššie vstrebávanie železa a rýchle doplnenie železa aj pri nižších dávkach železa v tablete a bez tráviacich ťažkostí. Ak trpíte niektorým z menštruačných problémov, pri ktorom je anémia sprievodným príznakom, anémiu budete mať prakticky stále. Prvoradé je, aby ste začali riešiť problém s menštruáciou.

Menštruácia nie je tabu

Sledujte svoju menštruáciu. Pravidelne absolvujte každoročnú gynekologickú preventívnu prehliadku. So svojím gynekológom hovorte otvorene o svojej menštruácii. Ak však máte s menštruáciou akútny problém, neváhajte navštíviť svojho lekára čo najskôr.


Neváhajte si urobiť rýchly test a zistite, či je vaša menštruácia v poriadku na www.mojamenstruacia.sk.


Prečítajte si tiež: MÁTE PRI ČÍTANÍ “KRÁTKE RUKY”? PORADÍME VÁM IDEÁLNE RIEŠENIE

Ďalší článok