Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA: ODHALENIE VČAS ZACHRÁNI ŽIVOT
Príprava na zrelý vek

RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA: ODHALENIE VČAS ZACHRÁNI ŽIVOT

Slovensko sa nachádza, žiaľ, na druhom mieste v celosvetovom rebríčku nových prípadov karcinómu hrubého čreva a konečníka za rok. U mužov je to dokonca prvenstvo. Smutné čísla sú alarmujúce, a pritom by sa dalo tomuto nedobrému stavu predchádzať. Správnou životosprávou a najmä život zachraňujúcou prevenciou.

Mnohí ľudia sa vyberú k lekárovi, až keď sa objavia ťažkosti a vážne príznaky. Práve u rakoviny hrubého čreva sú počiatočné štádiá bez výrazných problémov, a preto je tento prístup veľmi nebezpečný.

Príliš vážne ochorenie

Kolorektálny karcinóm je zhubný nádor, ktorý sa tvorí na sliznici hrubého čreva alebo na konečníku. Na začiatku rastie iba v určitom mieste, neskôr sa však začne šíriť do celého tela – najprv do lymfatických uzlín, potom do pečene, pľúc i ďalších orgánov. Príznakmi môžu byť problémy s vyprázdňovaním, hnačky, zápchy, nepravidelná stolica, pocit plnosti a nedostatočného vyprázdnenia. Varovným signálom býva krv v stolici alebo krvácanie konečníka, hoci toto môžu spôsobovať aj menej závažné ochorenia. V dôsledku dlhodobých strát krvi sa objaví anémia, ďalej nechutenstvo či nedobrovoľné chudnutie. V pokročilom stave môže nádor upchať priechodnosť čreva. Liečiteľnosť ochorenia závisí od štádia, v ktorom bolo zachytené.

Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje po 50. roku života, po tomto veku má poistenec každých 10 rokov nárok na kolonoskopické vyšetrenie od konečníka až po slepé črevo.

Pravidelné prehliadky

Smutné je, že Slováci sa málo starajú o svoje zdravie najmä pri prevencii. Prehliadky u všeobecného lekára pravidelne absolvuje menej ako 40 % dospelej populácie. Okrem iných vážnych chorôb však možno v rámci preventívnej prehliadky zachytiť aj rakovinu hrubého čreva. Ženy sú disciplinovanejšie, ale práve muži sú ohrozenejšou skupinou. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje po 50. roku života, po tomto veku má poistenec každých 10 rokov nárok na kolonoskopické vyšetrenie od konečníka až po slepé črevo. V prípade zvýšeného rizika vzniku ochorenia sa interval skracuje na 5 rokov.

Čo môžete urobiť doma

Je mimoriadne dôležité, aby sa nádor odhalil čo najskôr. Dobrou správou je, že nemusíte čakať až na preventívnu prehliadku u lekára, alebo v horšom prípade na kolonoskopiu, keď už sa objavia príznaky. Ako sa to dá? Kontrolou výskytu ľudského hemoglobínu v stolici pri skrytom krvácaní prostredníctvom rýchleho a jednoduchého testu. Môžete si ho kúpiť v lekárni alebo objednať cez web. Krv v stolici je v počiatočnom štádiu ochorenia voľným okom nepostrehnuteľná, no spoľahlivé skríningové vyšetrenie ju dokáže odhaliť. Pozitívny výsledok, samozrejme, treba konzultovať s lekárom. Preventívne testovanie je vhodné aj pre príbuzných pacientov s onkologickým ochorením.

Pre koho je test zvlášť dôležitý

Ľuďom, ktorí majú vysoké riziko výskytu nádorového ochorenia, sa odporúča testovanie každý rok. Vzhľadom na vek ho môžu absolvovať muži aj ženy od 40 rokov ako súčasť preventívnej prehliadky, a to aj vtedy, ak bol predchádzajúci výsledok negatívny. Odporúča sa tiež ženám po operácii prsníka, maternice alebo vaječníkov. Preventívne je vhodný pre príbuzných pacientov s onkologickým ochorením. No a ľudia, ktorým boli odhalené rôzne formy roztrúsených črevných alebo adenómových polypov, by ho mali absolvovať pravidelne. Rovnako pacienti s nešpecifickými črevnými zápalmi alebo Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou.

Test je naozaj jednoduchý. Podrobný návod obsahuje presný postup, ako vzorku stolice odobrať a ako potom vyhodnotiť výsledok. Krátky proces, ktorý vám môže zachrániť život, určite stojí za to absolvovať.



Prečítajte si tiež: PACIENT S CLL: DODNES ĽUTUJEM, ŽE SOM NECHODIL NA PREVENTÍVKY PRAVIDELNE

Ďalší článok
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA: ODHALENIE VČAS ZACHRÁNI ŽIVOT
Príprava na zrelý vek

KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Hlásia sa vaše nohy „o slovo“? Sú ubolené, nepokojné, napäté, alebo vás v noci zobudí nepríjemný kŕč v lýtku? Takto na seba upútavajú pozornosť nohy, ktoré trpia chronickým žilovým ochorením. Účinnou liečbou však vieme našim nohám uľaviť. Neignorujte preto tieto príznaky a venujte svojim nohám pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Boľavé a opuchnuté nohy či nepekné kŕčové žily si mnohí spájajú so starobou. Opak je pravdou, tieto ťažkosti trápia aj oveľa mladších ľudí, ktorí častokrát ani netušia, že za ich problémy môže chronické žilové ochorenie. Toto zdĺhavé ochorenie trápi až polovicu Slovákov. Patríte medzi nich aj vy?

„DETRALEX tbl flm 60 je liek na perorálne použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vždy užívajte liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii a ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.“

Aké sú prejavy ochorenia

Ochorenie zvyčajne začína úplne nenápadne pocitom „ťažkých“ nôh, nepokojom v nohách, občasnými nočnými kŕčmi v lýtkach alebo svrbením kože na predkoleniach. Úplne automaticky nás nutká vyložiť si unavené a boľavé nohy na stôl. A práve vyloženie nôh je výborným testom na diagnostiku ochorenia, ktorú si môže urobiť každý pohodlne sám. Ak sa nám po niekoľkominútovom odpočinku s vyloženými nohami výrazne uľaví, je takmer isté, že trpíme na chronické žilové ochorenie. Podobne funguje aj studená sprcha na nohy alebo masáž nôh.

Čo spôsobuje ochorenie

Za naše ťažkosti môže zápal, ktorý v žilách postupne poškodzuje cievnu stenu aj žilové chlopne. Práve chlopne, o ktorých mnohí ani nevedia, že existujú, majú dôležitú funkciu v našom tele. Napomáhajú tomu, aby krv vplyvom zemskej tiaže nezostávala v nohách, ale dokázala prúdiť proti gravitácii nahor, naspäť do srdca, aby sa tam okysličila. Postihnuté chlopne si túto dôležitú funkciu neplnia, krv v nohách neprúdi ako má, a to spôsobuje napätie v lýtkach, opuchy a postupné zväčšovanie žíl, ktoré potom vidíme aj voľným okom. Môžu to byť spočiatku len drobné kŕčové žily v tvare metličiek – tie síce na prvý pohľad pôsobia iba ako estetický problém, no skrýva sa za nimi naozajstný zdravotný problém.

Neodkladajte návštevu u lekára

Pri neliečenom ochorení totiž nie sú zriedkavosťou komplikácie ako trombóza, embólia, alebo otvorené rany predkolení, ktoré sa hoja len veľmi ťažko. V súčasnosti už existuje účinná liečba chronického žilového ochorenia. Hoci existujú na trhu aj výživové doplnky, lekári a odborníci odporúčajú stratégiu liečby postaviť radšej na účinnom a overenom lieku. Výživové doplnky musia byť totiž zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nebývajú overované tak prísne ako pri liekoch.


MUDr. Jana Bendová, PhD.
Všeobecný lekár pre dospelých,
Veľký Biel



Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Ďalší článok