Slovensko sa nachádza, žiaľ, na druhom mieste v celosvetovom rebríčku nových prípadov karcinómu hrubého čreva a konečníka za rok. U mužov je to dokonca prvenstvo. Smutné čísla sú alarmujúce, a pritom by sa dalo tomuto nedobrému stavu predchádzať. Správnou životosprávou a najmä život zachraňujúcou prevenciou.
Mnohí ľudia sa vyberú k lekárovi, až keď sa objavia ťažkosti a vážne príznaky. Práve u rakoviny hrubého čreva sú počiatočné štádiá bez výrazných problémov, a preto je tento prístup veľmi nebezpečný.
Príliš vážne ochorenie
Kolorektálny karcinóm je zhubný nádor, ktorý sa tvorí na sliznici hrubého čreva alebo na konečníku. Na začiatku rastie iba v určitom mieste, neskôr sa však začne šíriť do celého tela – najprv do lymfatických uzlín, potom do pečene, pľúc i ďalších orgánov. Príznakmi môžu byť problémy s vyprázdňovaním, hnačky, zápchy, nepravidelná stolica, pocit plnosti a nedostatočného vyprázdnenia. Varovným signálom býva krv v stolici alebo krvácanie konečníka, hoci toto môžu spôsobovať aj menej závažné ochorenia. V dôsledku dlhodobých strát krvi sa objaví anémia, ďalej nechutenstvo či nedobrovoľné chudnutie. V pokročilom stave môže nádor upchať priechodnosť čreva. Liečiteľnosť ochorenia závisí od štádia, v ktorom bolo zachytené.
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje po 50. roku života, po tomto veku má poistenec každých 10 rokov nárok na kolonoskopické vyšetrenie od konečníka až po slepé črevo.
Pravidelné prehliadky
Smutné je, že Slováci sa málo starajú o svoje zdravie najmä pri prevencii. Prehliadky u všeobecného lekára pravidelne absolvuje menej ako 40 % dospelej populácie. Okrem iných vážnych chorôb však možno v rámci preventívnej prehliadky zachytiť aj rakovinu hrubého čreva. Ženy sú disciplinovanejšie, ale práve muži sú ohrozenejšou skupinou. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje po 50. roku života, po tomto veku má poistenec každých 10 rokov nárok na kolonoskopické vyšetrenie od konečníka až po slepé črevo. V prípade zvýšeného rizika vzniku ochorenia sa interval skracuje na 5 rokov.
Čo môžete urobiť doma
Je mimoriadne dôležité, aby sa nádor odhalil čo najskôr. Dobrou správou je, že nemusíte čakať až na preventívnu prehliadku u lekára, alebo v horšom prípade na kolonoskopiu, keď už sa objavia príznaky. Ako sa to dá? Kontrolou výskytu ľudského hemoglobínu v stolici pri skrytom krvácaní prostredníctvom rýchleho a jednoduchého testu. Môžete si ho kúpiť v lekárni alebo objednať cez web. Krv v stolici je v počiatočnom štádiu ochorenia voľným okom nepostrehnuteľná, no spoľahlivé skríningové vyšetrenie ju dokáže odhaliť. Pozitívny výsledok, samozrejme, treba konzultovať s lekárom. Preventívne testovanie je vhodné aj pre príbuzných pacientov s onkologickým ochorením.
Pre koho je test zvlášť dôležitý
Ľuďom, ktorí majú vysoké riziko výskytu nádorového ochorenia, sa odporúča testovanie každý rok. Vzhľadom na vek ho môžu absolvovať muži aj ženy od 40 rokov ako súčasť preventívnej prehliadky, a to aj vtedy, ak bol predchádzajúci výsledok negatívny. Odporúča sa tiež ženám po operácii prsníka, maternice alebo vaječníkov. Preventívne je vhodný pre príbuzných pacientov s onkologickým ochorením. No a ľudia, ktorým boli odhalené rôzne formy roztrúsených črevných alebo adenómových polypov, by ho mali absolvovať pravidelne. Rovnako pacienti s nešpecifickými črevnými zápalmi alebo Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou.
Test je naozaj jednoduchý. Podrobný návod obsahuje presný postup, ako vzorku stolice odobrať a ako potom vyhodnotiť výsledok. Krátky proces, ktorý vám môže zachrániť život, určite stojí za to absolvovať.
Prečítajte si tiež: PACIENT S CLL: DODNES ĽUTUJEM, ŽE SOM NECHODIL NA PREVENTÍVKY PRAVIDELNE