Domovská stránka » Ženské zdravie » JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI
Ženské zdravie

JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI

Adobe Stock

Väčšina žien má zlé skúsenosti s predmenštruačným syndrómom (PMS). O tom, ako jeho príznaky môžeme utlmiť, ale aj o hormonálnej rovnováhe a príčinách neplodnosti nám porozprávala Zuzana Kopáčiková, ktorá sa venuje fertility koučingu.

ZUZANA KOPÁČIKOVÁ, PhD.

fertility špecialistka

Treba si uvedomiť, že otehotnenie je osobná záležitosť každej ženy (páru).

Čo radíte, aby prejavy PMS boli čo najmiernejšie?

Predmenštruačný syndróm je široký termín pre rozsiahlu skupinu symptómov, ktoré sa prevažne vyskytujú počas poovulačnej, luteálnej fázy cyklu. Najčastejšie sa prejavujú približne 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Ťažký prejav PMS sa môže začať aj skôr a môže trvať až do nasledujúceho cyklu.

Vplyv stravy nebol u žiadnej reprodukčnej poruchy tak výrazne preukázateľný, ako práve u PMS. Úpravou stravy si dokáže žena výrazne zmierniť príznaky PMS.

Základ stravovania by mala tvoriť kvalitná a vyvážená výživa – kvalitné sacharidy, bielkoviny a tuky. Žiadny doplnok výživy nedokáže nahradiť vyváženú stravu. Všeobecne je dobré pri úprave PMS prejavov obmedziť aj polotovary, jedlá z rýchleho občerstvenia, príliš veľa cukru v potrave, bielu múku, stužené tuky atď.

Ale úprava PMS prejavov nie je len o strave, ale aj o zmene celkového životného štýlu. 

Na Instagrame spomínate, že je dôležité dostať svoje „hormóny do pohody“. Ako na to?

Dostať „hormóny do pohody“ nie je len o jednej veci. Je to komplex viacerých zmien. Dôraz sa kladie na výživnú stravu, kvalitný, 7- až 8-hodinový spánok, dostatočný pitný režim, pravidelný a dostatočný pohyb, zníženie stresu, dostatok priestoru na oddych, ale aj rozumnú telesnú váhu.

Nepravidelný režim nahradiť pravidelným, kávu bylinkovými čajmi. Eliminovať konzervované jedlá a uprednostňovať domáce.

Čo sa skrýva za neplodnosťou? Aké sú jej príčiny?

Príčin môže byť viacero. Na strane ženy aj na strane muža.

U ženy je to napríklad porucha dozrievania vajíčok, nepriechodnosť vajcovodov, chirurgické výkony v brušnej dutine, neliečené infekcie pohlavných orgánov, imunologické poruchy, dlhodobé užívanie antikoncepcie, antipsychotiká, onkologická liečba, nevhodný životný štýl, užívanie drog atď. Ale môže ísť aj o psychické prekážky, ktoré môžu brániť otehotneniu.

U muža môže ísť o poruchu tvorby a dozrievania spermií, nízky počet, malú pohyblivosť, abnormálny stav spermií, nepriechodnosť semenovodov, vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov, anabolické steroidy, imunologickú neplodnosť, užívanie drog a ďalšie pridružené ochorenia.

Ako podľa vás na ženu a jej zdravie vplýva nátlak okolia otázkami typu „Kedy už budeš mať deti?“?

Treba si uvedomiť, že otehotnenie je osobná záležitosť každej ženy (páru). Je na individuálnom rozhodnutí ženy, kedy a či vôbec chce mať deti.

Sme ľudské bytosti a reprodukcia nie je naším jediným životným cieľom. Ak má rodina a okolie pocit, že snaha tam aj je, ale neprichádza pozitívny výsledok, určite nie je vhodné pýtať sa pri každej príležitosti, či sa to už podarilo.

Veľkým prínosom je, keď sa vytvorí podporujúca a bezpečná atmosféra. Keď žena spolu s partnerom majú pocit, že sa chcú zdôveriť, tak sa zdôveria. Niektorí ľudia nemajú potrebu o všetkom rozprávať a okolie by to malo rešpektovať.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI
Ženské zdravie

AJ CHOROBÁM SPÔSOBENÝM ĽUDSKÝM PAPILOVÍRUSOM MOŽNO PREDÍSŤ OČKOVANÍM

Objav ľudského papilomavírusu (HPV) ako pôvodcu rakoviny bol prelomový. Najmä ak sa zistilo, že 80 percent ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. 

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS, vedúca Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava

Imunitný systém väčšiny ľudí sa infekcie papilomavírusom zbaví, u niektorých však vírus pretrváva.

Ako vzniká

Najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, menej často rovnako nebezpečnú rakovinu hrdla, dýchacích ciest, vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Dnes už infekciu HPV nepovažujeme len za sexuálnu nákazu.

Vírus je odolný voči vonkajšiemu prostrediu a prenáša sa veľmi ľahko nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi praktikami alebo úzkym kontaktom s osobou, ktorá je nakazená. Ani kondóm, ani sexuálna abstinencia nezabránia infekcii. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných 900 nových prípadov rakovinových ochorení, ktoré súvisia s HPV. Pritom sú to choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení.

Prevencia očkovaním

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení. Ak sa zistí predrakovinové poškodenie krčka maternice, treba ho chirurgicky odstrániť, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu u mladých žien. Preto by sme ochranu pred HPV infekciou mali vnímať aj v súvislosti s reprodukčným zdravím a so zdravým štartom budúcej generácie do života. Očkovanie proti HPV nemá hornú vekovú hranicu a je účinné aj po prvom pohlavnom styku.

Skríningom vieme tieto poškodenia zachytiť a diagnostikovať. Očkovanie ako nástroj primárnej prevencie však zabráni vzniku týchto poškodení, a to je neporovnateľne výhodnejšie. Preto, ak máme možnosť zabrániť choreniu, využime ju!

Ďalší článok