Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?
Ženské zdravie

PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?

Cesta za vytúženým dieťatkom nebýva niekedy úplne jednoduchá. Niektoré páry sú aj po rokoch snaženia neúspešné. Takýmto prípadom vedia lekári pomôcť v centrách asistovanej reprodukcie. Ženy sa však terapie neraz boja a majú rôzne predsudky. Podľa lekárov tu ale nie sú dôvody na obavy.

Pre mnohé páry, ktoré dlhodobo túžia po bábätku, je jedinou možnosťou asistovaná reprodukcia, ktorej jednou z metód je IVF – in vitro fertilizácia, známa ako umelé oplodnenie. Pred zákrokom musí žena absolvovať hormonálnu stimuláciu, ktorá spôsobí, že vo vaječníku dozrie viac folikulov. Jednotlivé dostatočne veľké folikuly sa napichnú a ich obsah sa spolu s vajíčkom odsaje. Zrelé vajíčka sa v laboratóriu pripravia, oplodnia spermiami a kultivujú 3 až 5 dní. Následne sa pomocou katétra embryo vkladá do dutiny maternice.

Liečba na mieru

Hormonálna stimulácia je ušitá presne na mieru každej pacientke. „Na základe výsledkov vyšetrení, veku a celkového zdravotného stavu, prípadne ďalších kritérií, zostavíme vhodnú kombináciu liekov a stanovíme optimálne dávkovanie. Počas liečby je možné dávkovanie upravovať, aby sme dosiahli čo možno najvyšší efekt pri najnižšej potrebnej dávke hormónov,“ hovorí MUDr. Vladimíra Kováčová.

Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty.

Mnohé ženy sa však hormonálnej terapie boja a obávajú sa vedľajších účinkov či nadmernej tvorby vajíčok. Tieto obavy sú ale úplne zbytočné. „Je to krátkodobá liečba, ktorá trvá priemerne 10 až 14 dní. Počas nej je každá pacientka sledovaná. Pri USG kontrole lekár zistí, či je reakcia vaječníkov primeraná. Vďaka individuálnemu nastaveniu a pravidelnej kontrole je terapia veľmi dobre tolerovaná.

Väčšina žien znáša obdobie počas stimulácie bez problémov. Občas sa môže vyskytnúť bolesť hlavy a v posledných dňoch pred odberom môžu pociťovať napätie v podbrušku alebo v krížovej oblasti. Takýto pocit poznajú ženy pri ovulácii, kedy sa môže aj v prirodzenom cykle objaviť bolesť v oblasti vaječníkov. To však po odobratí vajíčok prejde,“ uviedla na správnu mieru informácie Dr. Kováčová.


Jednoduchá aplikácia liekov

Žena svoje lieky dostane vo forme injekcií. Tie si pichá sama do podbruška a nie je to žiadna veda. Zvládne to úplne každá bez väčších problémov. „Preparáty sú v špeciálnych injekčných perách podobných tým, ktoré si pichajú ľudia s cukrovkou. Je to malinká injekcia, ktorú si pichne žena sama, alebo za pomoci partnera. Ak má niekto z injekcie strach, môže požiadať o pomoc naše sanatórium alebo svojho lekára v mieste trvalého bydliska,“ upokojuje ženy lekárka.

Nedostatok informácií

Niektoré páry však hormonálnu liečbu zásadne odmietajú. Často majú voči nej predsudky, alebo majú nedostatok informácií. „Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty. Ženy sa boja, že po liečbe priberú, budú mať silné bolesti hlavy a výkyvy nálad… Musíme si však uvedomiť, že hormóny sú prirodzenou súčasťou nášho tela, majú vplyv na činnosť rôznych orgánov a zúčastňujú sa na všetkých metabolických procesoch.


Sú to v podstate poslovia nesúci dôležité informácie, ktoré následne vyvolávajú zmeny v celom organizme. Hormonálna terapia môže spôsobiť žene diskomfort, ale ako som už spomenula, je krátkodobá, cielená a prebieha pod prísnou kontrolou lekára. Páry by si mali uvedomiť, že na konci celej terapie je nový život, na ktorý čakajú,“ hovorí o skúsenostiach lekárka.

Úspešná liečba

Úspešnosť terapie závisí aj od viacerých faktorov. Zásadný je vek. „Čím je žena staršia, tým viac sa jej prirodzená šanca na otehotnenie znižuje . V súčasnosti však môžu pomocou asistovanej reprodukcie otehotnieť aj ženy staršie ako 45 rokov. Aj preto u nás ku každej pacientke pristupujeme individuálne,“ podporuje ženy lekárka z košického sanatória SPLN.

Dôležitým faktorom je aj životný štýl, a netýka sa len žien. Neplodnosť totiž trápi obe pohlavia. „Nadváha je veľkým problémom hlavne v mladom veku. Vždy takýmto ženám radíme trochu schudnúť a naštartovať sa, ale niekedy to aj tak bez asistovanej reprodukcie nejde,“ povedala Kováčová a doplnila, že príčin neúspechu môže byť viac. „U žien môže ísť aj o rôzne organické poruchy, ktoré vieme odstrániť drobnými gynekologickými zákrokmi.“

No a v neposlednom rade ide o psychickú pohodu páru. „V každom prípade platí, že pacientka musí lekárovi dôverovať a byť vytrvalá. Často sa to na prvýkrát nepodarí. Osudy našich klientov sú však rôzne. Delíme sa s nimi o veľmi intímne príbehy, pozorne načúvame ich obavám a veľmi sa tešíme, keď nám prídu ukázať výsledok nášho spoločného snaženia – zdravé dieťatko,“ uzavrela lekárka Vladimíra Kováčová zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach.

MUDr. Vladíra Kováčová, MBA,
členka tímu centra asistovanej reprodukcie SPLNPrečítajte si tiež: SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA


Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?
Ženské zdravie

AJ CHOROBÁM SPÔSOBENÝM ĽUDSKÝM PAPILOVÍRUSOM MOŽNO PREDÍSŤ OČKOVANÍM

Objav ľudského papilomavírusu (HPV) ako pôvodcu rakoviny bol prelomový. Najmä ak sa zistilo, že 80 percent ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. 

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS, vedúca Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava

Imunitný systém väčšiny ľudí sa infekcie papilomavírusom zbaví, u niektorých však vírus pretrváva.

Ako vzniká

Najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, menej často rovnako nebezpečnú rakovinu hrdla, dýchacích ciest, vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Dnes už infekciu HPV nepovažujeme len za sexuálnu nákazu.

Vírus je odolný voči vonkajšiemu prostrediu a prenáša sa veľmi ľahko nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi praktikami alebo úzkym kontaktom s osobou, ktorá je nakazená. Ani kondóm, ani sexuálna abstinencia nezabránia infekcii. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných 900 nových prípadov rakovinových ochorení, ktoré súvisia s HPV. Pritom sú to choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení.

Prevencia očkovaním

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení. Ak sa zistí predrakovinové poškodenie krčka maternice, treba ho chirurgicky odstrániť, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu u mladých žien. Preto by sme ochranu pred HPV infekciou mali vnímať aj v súvislosti s reprodukčným zdravím a so zdravým štartom budúcej generácie do života. Očkovanie proti HPV nemá hornú vekovú hranicu a je účinné aj po prvom pohlavnom styku.

Skríningom vieme tieto poškodenia zachytiť a diagnostikovať. Očkovanie ako nástroj primárnej prevencie však zabráni vzniku týchto poškodení, a to je neporovnateľne výhodnejšie. Preto, ak máme možnosť zabrániť choreniu, využime ju!

Next article