Domovská stránka » Ženské zdravie » JANKATOPANKA: TÉMA ZMRAZENIA VAJÍČOK BY ROZHODNE NEMALA BYŤ TABU
Ženské zdravie

JANKATOPANKA: TÉMA ZMRAZENIA VAJÍČOK BY ROZHODNE NEMALA BYŤ TABU

FOTO: Alexandra Rymšinová

Kým v mužskom tele sa môžu tvoriť spermie aj vo vysokom veku, v tele ženy s rastúcim vekom klesá počet vajíčok. Aj preto existuje možnosť dať si v mladšom veku vajíčka zamraziť, aby mohli byť neskôr oplodnené. Kostymérka a mejkap artistka Jana Kočišová sa rozhodla pre uvedený zákrok, o možnosti ktorého mnohé ženy vôbec nevedia. 

Bc. JANA KOČIŠOVÁ

kostymérka a mejkap artistka

Zmrazenie vajíčok je vynikajúci spôsob, ako si zabezpečiť možnosť mať deti aj vo vyššom veku.

Plánujete dať si zmraziť vajíčka. Môžete nám prezradiť, aký je motív tohto vášho rozhodnutia?

Áno, máte dobré informácie. K rozhodnutiu dať si zmraziť vajíčka ma vedie môj vek, keďže budem mať už tridsaťštyri rokov a u nás sa tento zákrok robí (lepšie povedané – odporúča sa) len do 35. roku veku ženy.

Robím si backup, ak by to náhodou už nešlo prirodzenou cestou, pretože deti určite raz chcem mať. Zmrazenie vajíčok je vynikajúci spôsob, ako si zabezpečiť možnosť mať deti aj vo vyššom veku.

Ako dlho ste uvažovali o tomto zákroku? 

O možnosti dať si zmraziť vajíčka som čítala už v minulosti, keďže som však bola mladšia, ešte ma netlačil vek. Teraz to bolo spontánne rozhodnutie. Podľa mňa nie je nad čím uvažovať. Jednoducho to chcem mať do tridsiateho piateho roku za sebou.

Myslíte si, že táto téma je u nás stále tabu? Zaznamenali ste aj nejaké negatívne reakcie od vášho okolia?

Táto téma by rozhodne nemala byť tabu, pre mňa ani nie je. Reakcie môjho okolia boli len pozitívne a myslím si, že veľa žien o takejto možnosti nemá ani len tušenie. Aj preto som pripravená robiť osvetu a povedať o tom môjmu online svetu.

Vravíte, že veľa žien pravdepodobne o možnosti dať si zmraziť vajíčka ani nevie. Čo by teda podľa vás pomohlo, aby sa túto možnosť odhodlalo využiť viac žien?

Pomôcť môže jednoznačne osveta! Ako som už spomenula, veľa žien ani len netuší, že takáto možnosť vôbec existuje. Čo sa týka mňa, ja to určite budem podrobne rozoberať aj verejne a porozprávam o svojej skúsenosti. Verím, že zákrok v mojom prípade bude úspešný a všetko dopadne pozitívne.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » JANKATOPANKA: TÉMA ZMRAZENIA VAJÍČOK BY ROZHODNE NEMALA BYŤ TABU
Ženské zdravie

AJ CHOROBÁM SPÔSOBENÝM ĽUDSKÝM PAPILOVÍRUSOM MOŽNO PREDÍSŤ OČKOVANÍM

Objav ľudského papilomavírusu (HPV) ako pôvodcu rakoviny bol prelomový. Najmä ak sa zistilo, že 80 percent ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. 

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS, vedúca Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava

Imunitný systém väčšiny ľudí sa infekcie papilomavírusom zbaví, u niektorých však vírus pretrváva.

Ako vzniká

Najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, menej často rovnako nebezpečnú rakovinu hrdla, dýchacích ciest, vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Dnes už infekciu HPV nepovažujeme len za sexuálnu nákazu.

Vírus je odolný voči vonkajšiemu prostrediu a prenáša sa veľmi ľahko nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi praktikami alebo úzkym kontaktom s osobou, ktorá je nakazená. Ani kondóm, ani sexuálna abstinencia nezabránia infekcii. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných 900 nových prípadov rakovinových ochorení, ktoré súvisia s HPV. Pritom sú to choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení.

Prevencia očkovaním

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení. Ak sa zistí predrakovinové poškodenie krčka maternice, treba ho chirurgicky odstrániť, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu u mladých žien. Preto by sme ochranu pred HPV infekciou mali vnímať aj v súvislosti s reprodukčným zdravím a so zdravým štartom budúcej generácie do života. Očkovanie proti HPV nemá hornú vekovú hranicu a je účinné aj po prvom pohlavnom styku.

Skríningom vieme tieto poškodenia zachytiť a diagnostikovať. Očkovanie ako nástroj primárnej prevencie však zabráni vzniku týchto poškodení, a to je neporovnateľne výhodnejšie. Preto, ak máme možnosť zabrániť choreniu, využime ju!

Ďalší článok