Domovská stránka » JANKATOPANKA: TÉMA ZMRAZENIA VAJÍČOK BY ROZHODNE NEMALA BYŤ TABU
Ženské zdravie

JANKATOPANKA: TÉMA ZMRAZENIA VAJÍČOK BY ROZHODNE NEMALA BYŤ TABU

FOTO: Alexandra Rymšinová

Kým v mužskom tele sa môžu tvoriť spermie aj vo vysokom veku, v tele ženy s rastúcim vekom klesá počet vajíčok. Aj preto existuje možnosť dať si v mladšom veku vajíčka zamraziť, aby mohli byť neskôr oplodnené. Kostymérka a mejkap artistka Jana Kočišová sa rozhodla pre uvedený zákrok, o možnosti ktorého mnohé ženy vôbec nevedia. 

Bc. JANA KOČIŠOVÁ

kostymérka a mejkap artistka

Zmrazenie vajíčok je vynikajúci spôsob, ako si zabezpečiť možnosť mať deti aj vo vyššom veku.

Plánujete dať si zmraziť vajíčka. Môžete nám prezradiť, aký je motív tohto vášho rozhodnutia?

Áno, máte dobré informácie. K rozhodnutiu dať si zmraziť vajíčka ma vedie môj vek, keďže budem mať už tridsaťštyri rokov a u nás sa tento zákrok robí (lepšie povedané – odporúča sa) len do 35. roku veku ženy.

Robím si backup, ak by to náhodou už nešlo prirodzenou cestou, pretože deti určite raz chcem mať. Zmrazenie vajíčok je vynikajúci spôsob, ako si zabezpečiť možnosť mať deti aj vo vyššom veku.

Ako dlho ste uvažovali o tomto zákroku? 

O možnosti dať si zmraziť vajíčka som čítala už v minulosti, keďže som však bola mladšia, ešte ma netlačil vek. Teraz to bolo spontánne rozhodnutie. Podľa mňa nie je nad čím uvažovať. Jednoducho to chcem mať do tridsiateho piateho roku za sebou.

Myslíte si, že táto téma je u nás stále tabu? Zaznamenali ste aj nejaké negatívne reakcie od vášho okolia?

Táto téma by rozhodne nemala byť tabu, pre mňa ani nie je. Reakcie môjho okolia boli len pozitívne a myslím si, že veľa žien o takejto možnosti nemá ani len tušenie. Aj preto som pripravená robiť osvetu a povedať o tom môjmu online svetu.

Vravíte, že veľa žien pravdepodobne o možnosti dať si zmraziť vajíčka ani nevie. Čo by teda podľa vás pomohlo, aby sa túto možnosť odhodlalo využiť viac žien?

Pomôcť môže jednoznačne osveta! Ako som už spomenula, veľa žien ani len netuší, že takáto možnosť vôbec existuje. Čo sa týka mňa, ja to určite budem podrobne rozoberať aj verejne a porozprávam o svojej skúsenosti. Verím, že zákrok v mojom prípade bude úspešný a všetko dopadne pozitívne.

Ďalší článok