V klinickej praxi sa najčastejšie vyskytuje tzv. distálna senzomotorická neuropatia. Ide o postihnutie nervov nôh a rúk, ktoré symetricky postihuje časti tela v rovnakej výške.
Zvyčajne začína od špičiek prstov na nohách až neskôr na rukách. Charaketeristická je pre ňu triáda: oslabnuté až vymiznuté šľachovo-okosticové reflexy, nočné parestézie, porucha vibračnej citlivosti.
Príznaky závisia od typu postihnutých nervových vlákien, pričom poškodenie tenkých vlákien väčšinou predchádza poškodeniu hrubých vlákien, časté je postihnutie oboch druhov vlákien naraz.
Pre postihnutie nervov nôh je charakteristické:
• postihnutie na miestach, zvyčajne zakrytých ponožkou, tzv. ponožkové
postihnutie,
• pri pohybe nôh alebo pri chôdzi sa ťažkosti zmierňujú, tzv. syndróm nepokojných nôh,
• ťažkosti zmierňuje ponorenie nôh do studenej vody alebo studený obklad (rozdiel od bolesti spôsobenej nedokrvením končatiny).
Pri poškodení tenkých vlákien vzniká bolestivá forma neuropatie. Spočiatku sa objavujú nenápadné príznaky: brnenie, mravenčenie, pálenie prstov nôh v pokoji, najmä v noci.
Mierne subjektívne ťažkosti sa postupne stupňujú až do neznesiteľných bolestí. Bolesť pacienti pociťujú ako tupú, kŕčovitú alebo bodavú až dunivú. Bolesť sa často zhoršuje v noci.
Súčasne je prítomná aj porucha citlivosti – znížená citlivosť až necitlivosť ponožkového typu na nohách a rukavicovitého typu na rukách. Dochádza k zníženému vnímaniu tlaku (taktická hypestézia), tepla (termická hypestézia) a vnímania bolesti (algická hypestézia).
Pri poškodení hrubých vlákien vzniká zväčša nebolestivá forma neuropatie. Prejavuje sa zníženým pociťovaním vibrácií, stratou polohocitu, svalovou slabosťou až úbytkom (atrofiou) svalstva.
Najzávažnejšou komplikáciou senzomotorickej neuropatie nôh je vznik diabetickej nohy. Pod pojmom diabetická noha rozumieme chorobné zmeny, ktoré postihujú tkanivá na nohe po členkom. Postihuje asi 15 – 25 % pacientov s cukrovkou. Diabetici majú až 40-krát vyššie riziko amputácií na dolných končatinách ako nediabetici.
doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD.
Diabetologická ambulancia Moldava nad Bodvou
Prečítajte si tiež: FIBRILÁCIA PREDSIENÍ: KEĎ JE SRDCE “VYHODENÉ” Z RYTMU