Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » IMUNITA JE NAJSILNEJŠIA RÁNO, V PRIEBEHU DŇA SLABNE
ADVERTORIAL

Už sme si zvykli, že v ročných obdobiach, keď je chladnejšie a menej slnka, je viac kašľa, kýchania, smrkania a iných prejavov chorôb. Naozaj to však súvisí iba s počasím? Naozaj to však súvisí iba s počasím?

O tom, či ocho­rieme, alebo zostaneme zdraví, rozhoduje viac faktorov, ale predovšetkým naša imunita.

„Je to schopnosť organizmu brániť sa proti všetkému, čo môže poškodiť zdravie alebo spôsobiť smrť. Orgány obranného systému (lymfatické), sú po celom tele. Sú primárne, zodpove­dajúce za tvorbu lymfocytov, a sekun­dárne, kde nastáva samotná imunitná reakcia,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly zo spoločnosti Natures. „Zák­ladným stavebným prvkom imunity sú makrofágy, bunky, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty a ničia poškodené bunky. Ich počet závisí od toho, či sme vyčerpaní, oslabení inou choro­bou, aj od toho, či sme v noci spali.“

Ako pôsobí beta glucan? Zistite TU

Vnútorné hodiny

O imunite rozhodujú aj biologické hodiny, teda cirkadiánny rytmus, ktorý kontroluje striedanie bdelosti a spánku, teplotu tela, vylučovanie hormónov a imunitný systém. „Na­ rušenie cirkadiánnych rytmov spre­vádza znížená výkonnosť, znížený pocit pohody a vrcholí depresiami sú ľudia po zotmení 10­násobne ná­ chylnejší na infekcie než dopoludnia. Človek je najvýkonnejší ráno, vtedy je najsilnejšia aj imunita. Podvečer viac hrozia úrazy aj choroby.

„Naše zistenia sú v súlade so štúdia­ mi, podľa ktorých môže to, či sme proti chrípke očkovaní ráno, na obed alebo popoludní, ovplyvniť efektív­nosť vakcíny,“ hovorí profesor Akhi­ lesh Reddy, hlavný autor štúdie.

Účinky beta glucanu nájdete TU

Podporte obranu

Pomôcť imunite fungovať naplno po­máhajú imunostimulátory. Jedným zo silných podporovateľov imunity je beta glucan, ktorý sa nachádza aj v hlive ustricovej. „Aktivizuje makrofágy,“ vysvetľuje A. Doboly z Naturesu. „Preparáty s výťažkom beta glucanu sú najúčinnejšie, ak sa užívajú ráno nalačno, ale podporiť imunitu má zmysel v priebehu celého dňa.“

Ďalší článok