Srdce. Tak často používaný symbol, ktorý znázorňuje nekonečné množstvo významov, a predsa ho každý máme len jedno. Ľudské srdce je dokonale fungujúci dutý sval, ktorý dokáže pracovať bez prestávky 24 hodín denne po celý život. Je preto potrebné starať sa oň zo všetkých síl a snažiť sa prevenciou predchádzať rôznym ochoreniam. Jedným z takýchto ochorení je aj vysoký krvný tlak.
Vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia, vzniká ako dôsledok zužovania alebo tuhnutia ciev. O hypertenzii hovoríme, pokiaľ je hodnota systolického tlaku vyššia ako 140 mmHg a hodnota diastolického vyššia ako 90 mmHg. Pri hypertenzii je tlak krvi na vnútornú stranu tepny príliš vysoký, čo môže viesť k narušeniu alebo poškodeniu tepien (napr. k rozvoju aterosklerózy – kôrnateniu tepien). Ateroskleróza a zmeny stavby tepien, ktoré hypertenzia urýchľuje, môžu potom viesť k prasknutiu tepny a krvácaniu – cievnej mozgovej príhode či srdcovému infarktu.
Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku a tiež zhoršujú prognózu hypertenzie, patria:
- obezita,
- vysoký vek,
- nevhodný spôsob života,
- dedičné faktory,
- zvýšený cholesterol,
- iné ochorenia.
Hypertenzia, ktorá nie je dôsledkom iného ochorenia, je obyčajne celoživotné ochorenie. A preto si vyžaduje aj celoživotnú liečbu. Cieľom liečby je maximálne zníženie celkového dlhodobého rizika kardiovaskulárnej chorobnosti a úmrtnosti.
Nasledujúce kroky pomáhajú zvládať hypertenziu lepšie:
- Pravidelne navštevujte svojho lekára a riaďte sa jeho odporúčaniami.
- Čítajte si etikety na potravinách a vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom soli a sodíka.
- Začnite s aeróbnym cvičením podľa odporúčaní vášho lekára.
- Uchovajte si svoje koníčky, pravidelne sa im venujte a buďte optimista!
V prípade, že trpíte hypertenziou alebo iným srdcovo-cievnym ochorením, neváhajte a obráťte sa na Úniu pre zdravšie srdce, ktorá pôsobí na Slovensku už 7 rokov s cieľom prispieť k zlepšeniu zdravia srdca ľudí. Na stránke presrdce.eu máte možnosť prečítať si aktuálne informácie k srdcovo-cievnym ochoreniam a v prípade potreby sa môžete poradiť buď telefonicky, alebo online s odborným lekárom MUDr. Ferdinandom Sasvárym, PhD.
Prečítajte si tiež: PREVENCIA REPRODUKČNÝCH RIZÍK ZRELÉHO VEKU