Prvorodičky po tridsiatke sú dnes bežný jav. Príčiny? Kariéra, hľadanie vhodného partnera, chuť spoznávať svet a snaha najskôr vytvoriť materiálne zázemie na výchovu detí. Prírodu však naše dôvody nezaujímajú.
MUDr. MARGITA PROCHÁZKOVÁ
lekár, špecialista na IVF, Klinika ISCARE Martin
Ľudská plodnosť je komplexný systém. Zjednodušene by sme mohli povedať, že ide o hru pravdepodobností.
Aj zdravý pár do 30 rokov má každý mesiac približne iba 25% šancu otehotnieť. Na plodnosť vplýva mnoho faktorov vrátane ochorení, ktoré môžu šancu výrazne znížiť. Oveľa častejší je však vplyv menších rizikových faktorov. Každý z nich znižuje pravdepodobnosť úspechu o malé percento.
Kedy teda začíname hovoriť o neplodnosti?
Za neplodnosť označujeme stav, keď sa páru, kde má žena do 35 rokov, nedarí ani po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku dospieť k tehotenstvu. Túto definíciu spĺňa 15 až 20 percent párov, kým 80 percentám sa podarí otehotnieť do jedného roka. Možno sa po prečítaní tejto definície pýtate: Prečo práve 35 rokov a prečo iba vek ženy? Odpoveďou sú práve rizikové faktory.
Vek ako rizikový faktor
Rizikových faktorov vplývajúcich na plodnosť je veľa. Medzi najznámejšie patrí fajčenie, pitie alkoholu, stres a obezita. Jedným z nich je aj vek. A hoci vyšší vek vplýva nepriaznivo aj na plodnosť mužov, u žien ide o faktor zásadný. Na rozdiel od mužov sa ženy rodia s daným množstvom pohlavných buniek, tzv. vaječníkovou rezervou. Po jej vyčerpaní prichádza menopauza. To však neznamená, že žena je schopná otehotnieť až do menopauzy, ako sa mnohé mylne domnievajú.
Vajíčka rastú a dozrievajú v tzv. folikuloch. Napriek tomu, že v každom cykle ich dozrieva niekoľko, zrelé vajíčko sa uvoľní iba z jedného (dominantného) folikulu. Ostatné pred ovuláciou zanikajú. Keďže najkvalitnejšie folikuly dozrievajú prvé, v určitom veku dôjde k ich vyčerpaniu. Vidno to na grafe, kde dochádza k výraznému poklesu medzi 35. až 38. rokom života.
Vajíčka z menej kvalitných folikulov majú vyšší podiel abnormálnej, poškodenej genetickej informácie. Embryo z takéhoto vajíčka sa po oplodnení zväčša prestane vyvíjať hneď v počiatočných štádiách a dochádza k včasnému spontánnemu alebo zamĺknutému potratu. Ak aj dôjde k donoseniu a pôrodu bábätka, bude trpieť niektorou z genetických porúch, ako je Downov alebo Edwardsov syndróm. Ženy nad 43 rokov majú až 90-percentný podiel vajíčok s abnormálnou DNA.
Liečba neplodnosti
Na klinikách ISCARE nasledujeme určitú logickú postupnosť – vždy, keď je to možné, uprednostníme podporu prirodzeného počatia a až keď sú šance nízke, ideme od jednoduchších foriem asistovanej reprodukcie po tie komplexnejšie. Čím je pacientka staršia, tým vyššia je pravdepodobnosť, že budeme musieť hneď na začiatku siahnuť po komplexnejších metódach, ako je IVF. Liečbou však iba zvyšujeme pravdepodobnosť úspechu, nedokážeme ho zaručiť, preto aj tu s rastúcim vekom úspešnosť klesá. Poslednou šancou a zároveň najkomplexnejšou metódou liečby je darcovský program. Pri ňom prebieha liečba pomocou darovaných vajíčok, prípadne aj spermií alebo rovno embryí.
Ako zastaviť čas?
Darcovský program nemusí byť jediná možnosť, ako otehotnieť a porodiť zdravé bábätko aj vo veku okolo a nad 40 rokov. Existuje spôsob, ako si žena môže plodnosť poistiť a preniesť do budúcnosti – mrazenie vajíčok, social freezing. Kým muži si dávajú spermie zmraziť bežne, najmä pred vazektómiou alebo liečbou onkologického ochorenia, ženy sa do mrazenia vajíčok nehrnú. S ohľadom na vplyv veku na ich plodnosť by to mnohé mali prehodnotiť, ak chcú mať – aj geneticky – vlastné deti. Pritom to nie je vôbec také drahé, ako si mnohí myslia. U nás na klinike vyjde odber a zmrazenie vajíčok na 1 450 eur a získate aj rok úschovy. Každý ďalší stojí 120 eur, teda 10 eur mesačne. Cena liečebného cyklu s darovanými vajíčkami oproti tomu dosahuje približne trojnásobok tejto sumy.