Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA: REDNUTIE KOSTÍ
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA: REDNUTIE KOSTÍ

Okrem možností konzervatívnej liečby, najmä medikamentóznej a rehabilitačnej, využíva ortopédia aj operačné liečebné postupy, ktoré sú v odbore dominantné. Lekárov ortopédov aj traumatológov spája pod svojimi ochrannými krídlami Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť (SOTS). Na tému osteoporózy sme sa zhovárali s MUDr. Mgr. Andreou Švrčkovou, MHA, predsedkyňou Sekcie ambulantných ortopédov SOTS.

MUDr. Mgr. ANDREA ŠVRČKOVÁ, MHA

predsedkyňa Sekcie ambulantných ortopédov SOTS

Čo si má na sebe bežný človek všímať, aby bolo možné uňho ochorenie včas diagnostikovať?

Ak príde pacient včas, prostredníctvom modernej liečby vieme efektívne zlepšiť kvalitu jeho života. V tomto smere sa do popredia dostáva samodiagnostika s použitím moderných online technológií. Pacient si môže napríklad všimnúť, že sú mu dlhé nohavice (zmenšila sa výška jeho postavy). Okolie vidí, že mama alebo babička sa výraznejšie hrbí a pri chôdzi predkláňa v trupe, že je viac unavená, alebo schudla. A napokon, človek si môže uvedomiť, že už nemá 30 a po 65-ke treba ísť na denzitometriu a ďalej pravidelne chodiť na preventívne prehliadky.

Ochorenie spočiatku nebolí. Ako predchádzať možným zlomeninám?

Osteoporóza v počiatočných štádiách naozaj nebolí, hlavne v stave osteopénie (odvápnenie kostí ľahšieho stupňa). Neskôr sa však bolesti chrbtice aj končatín predsa len dostavia. V liečbe a nastavení režimu pacienta je veľmi dôležitá spolupráca s rodinnými príslušníkmi. Napríklad môžu sledovať pravidelnosť užívania liekov a ich predpisovanie. Veľmi obľúbené je cvičenie seniorov s deťmi, alebo prechádzky s nordik walking palicami. Dajú sa spoločne pripravovať zdravé jedlá s vysokým obsahom vápnika, vitamínu D, minerálov aj C vitamínu. Dôležitá je tiež prevencia pádov, teda upraviť domáce prostredie tak, aby seniorovi nehrozil úraz a pád.

Aké sú rizikové faktory?

Na stránke www.krehkekosti.sk nájde pacient test, ktorý môže vyplniť online. Obsahuje niekoľko dôležitých otázok, ktoré súvisia s rizikom vzniku osteoporózy. Ak na viac z nich odpovie áno, je čas na návštevu lekára a dôslednejšie vyšetrenie. Vyplnený dotazník si môže vytlačiť a priniesť k lekárovi. Skráti sa tak čas na diagnostiku a o to viac sa mu bude môcť lekár venovať.



Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Ďalší článok
Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA: REDNUTIE KOSTÍ
Osteoporóza

PACIENT S OSTEOPORÓZOU: ZANEDBÁVALA SOM NÁVŠTEVY LÉKAROV

Osteoporóza je chronické ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a narúša sa stavba kosti. Tento proces zvyšuje riziko zlomenín. Základom liečby osteoporózy je pravidelný pohyb, ale i zdravá a vyvážená strava, bohatá na vitamín D a vápnik.  Na liečbu sa používajú dva typy liekov. Jeden je určený na potláčanie odbúravania kostnej hmoty a zníženia rizika zlomeniny. Druhou skupinou sú lieky, ktoré podporujú novotvorbu kostí.

Hoci som už v seniorskom veku, bola som vždy vitálna a nepociťovala som žiadne väčšie problémy. Posledné roky ma však začal pobolievať chrbát, no neprikladala som tomu väčší význam. Táto bolesť ma ale začala výraznejšie obmedzovať v každodenných aktivitách. Nemohla som pracovať dlhšie v záhradke, zdvíhanie ťažších vecí bolo nepredstaviteľné a ani som nedosiahla na najvyššiu poličku v kuchyni. Boli to frustrujúce pocity.

Myslela som si, že bolesti sú len z matraca, ktorý som už dlhšie potrebovala vymeniť. Nie som práve citlivka a lekárov navštevujem minimálne, len keď je to naozaj vážne. Potom som však absolvovala pravidelnú prehliadku u môjho všeobecného lekára, ktorý zistil, že moja telesná výška poklesla až o 5 centimetrov, čo bola podľa jeho slov výrazná zmena. Lekár vyslovil podozrenie na osteoporózu. Úprimne, ani som netušila, čo táto choroba znamená. Absolvovala som mnohé vyšetrenia ako RTG vyšetrenie a denzitometriu.

Denzitometria, žiaľ, len potvrdila, čo lekár vyslovil – diagnóza osteoporóza, čiže chronické ubúdanie vápnika z kostí, pričom hrozí ich zlomenie. Touto neznámou diagnózou som bola zaskočená. Nevedela som, akým smerom sa môj život bude ďalej uberať. Premkol ma strach, keďže žijem už dlhé roky sama a som vdova. Začala som rozmýšľať sama nad sebou, ako som posledné roky zanedbávala návštevy lekárov, preto teraz radím každému pri akejkoľvek zdravotnej ťažkosti, hoci minimálnej, hneď navštíviť lekára a neodkladať to na „potom“. 

Po zistení diagnózy som začala ako prvé s medikamentóznou liečbou. Pán doktor mi naordinoval lieky a odporučil pravidelné cvičenie. Do stravy som zaradila zdravšie jedlá, najmä čerstvé ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vápnika a vitamínu D. Našla som si na internete aj rôzne cvičenia, napríklad na stránke www.krehkekosti.sk. Začala som cvičiť aj niektoré namáhavejšie cviky a bolo to úžasné, cítila som sa ako znovuzrodená. Chrbát ma síce stále pobolieva, ale cvičenie mi ukázalo v živote iný rozmer. Každé ráno vstávam aktívnejšia a vitálnejšia.

Pohyb a zdravá strava sú pri osteoporóze základom. Pri cvičení však musím byť opatrná, pretože môj chrbát stále pobolieva a hrozia mi aj zlomeniny kostí, no nevzdávam sa! Osvojila som si správne pohybové návyky a pravidelne posilňujem chrbtové svalstvo. Moja choroba ma naučila, že človek by mal byť aktívny aj vo vyššom veku, pretože pohyb ľudí robí zdravšími.

Článok objednaný firmou Amgen Slovakia s.r.o.

SC-SVK-NP-00434-1220

Dátum prípravy materiálu: December 2020

Ďalší článok