Okrem možností konzervatívnej liečby, najmä medikamentóznej a rehabilitačnej, využíva ortopédia aj operačné liečebné postupy, ktoré sú v odbore dominantné. Lekárov ortopédov aj traumatológov spája pod svojimi ochrannými krídlami Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť (SOTS). Na tému osteoporózy sme sa zhovárali s MUDr. Mgr. Andreou Švrčkovou, MHA, predsedkyňou Sekcie ambulantných ortopédov SOTS.
MUDr. Mgr. ANDREA ŠVRČKOVÁ, MHA
predsedkyňa Sekcie ambulantných ortopédov SOTS
Čo si má na sebe bežný človek všímať, aby bolo možné uňho ochorenie včas diagnostikovať?
Ak príde pacient včas, prostredníctvom modernej liečby vieme efektívne zlepšiť kvalitu jeho života. V tomto smere sa do popredia dostáva samodiagnostika s použitím moderných online technológií. Pacient si môže napríklad všimnúť, že sú mu dlhé nohavice (zmenšila sa výška jeho postavy). Okolie vidí, že mama alebo babička sa výraznejšie hrbí a pri chôdzi predkláňa v trupe, že je viac unavená, alebo schudla. A napokon, človek si môže uvedomiť, že už nemá 30 a po 65-ke treba ísť na denzitometriu a ďalej pravidelne chodiť na preventívne prehliadky.
Ochorenie spočiatku nebolí. Ako predchádzať možným zlomeninám?
Osteoporóza v počiatočných štádiách naozaj nebolí, hlavne v stave osteopénie (odvápnenie kostí ľahšieho stupňa). Neskôr sa však bolesti chrbtice aj končatín predsa len dostavia. V liečbe a nastavení režimu pacienta je veľmi dôležitá spolupráca s rodinnými príslušníkmi. Napríklad môžu sledovať pravidelnosť užívania liekov a ich predpisovanie. Veľmi obľúbené je cvičenie seniorov s deťmi, alebo prechádzky s nordik walking palicami. Dajú sa spoločne pripravovať zdravé jedlá s vysokým obsahom vápnika, vitamínu D, minerálov aj C vitamínu. Dôležitá je tiež prevencia pádov, teda upraviť domáce prostredie tak, aby seniorovi nehrozil úraz a pád.
Aké sú rizikové faktory?
Na stránke www.krehkekosti.sk nájde pacient test, ktorý môže vyplniť online. Obsahuje niekoľko dôležitých otázok, ktoré súvisia s rizikom vzniku osteoporózy. Ak na viac z nich odpovie áno, je čas na návštevu lekára a dôslednejšie vyšetrenie. Vyplnený dotazník si môže vytlačiť a priniesť k lekárovi. Skráti sa tak čas na diagnostiku a o to viac sa mu bude môcť lekár venovať.
Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA