Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ

Adobe Stock

O tomto ochorení sa hovorí naozaj málo, aj keď jeho výskyt je naozaj vysoký a stáva sa epidémiou 3. tisícročia.

Osteoporóza je ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a celkovo sa narúša stavba kosti. Jednoducho povedané, osteoporotické kosti sú „krehkejšie“ a oveľa náchylnejšie na zlomeniny, a to najmä kosti predlaktia, stavce a krčky stehnových kostí.

Kto týmto ochorením trpí?

Všeobecne sa dá povedať, že osteoporózou môže trpieť každý. Vyskytujú sa však skupiny, ktoré sú ohrozené viac, najmä jedinci s nedostatočne vybudovaným množstvom kostnej hmoty do dospelosti, jedinci s prítomnými rizikovými faktormi a jedinci s ochoreniami, dôsledkom ktorých vzniká osteoporóza. Aj keď osteoporóza najčastejšie postihuje ženy v postklimakterickom období-„ po prechode“, nie je vylúčená ani u detí a mužov. 

Výskyt u detí je našťastie menej častý a obyčajne ide o osteoporózu v dôsledku iného ochorenia. U mužov sa osteoporóza vyskytuje tiež, i keď nie tak často ako u žien. Zatiaľ, čo u žien dochádza po prechode k relatívne náhlemu poklesu produkcie pohlavných hormónov (estrogénov), u mužov klesá produkcia testosterónu pomalšie a osteoporóza u nich vznikne až v neskoršom veku.

Bohužiaľ, osteoporóza býva dlho bezpríznaková a mnohým ľuďom je diagnostikovaná až po spomínaných zlomeninách.

Pritom stačí, aby bola verejnosť o tomto ochorení dobre informovaná a rizikoví pacienti podrobení prehliadke. Predišlo by sa tak mnohým život znepríjemňujúcim zraneniam. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o osteoporóze, navštívte OSTEO víkend v Piešťanoch, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o jej diagnostike a liečbe.

OSTEO VÍKEND S MUDr. ELENOU ĎURIŠOVOU V KŮPELOCH PIEŠŤANY

Kúpele Piešťany v spolupráci s Reumatologicko-rehabilitačným centrom v Hlohovci organizujú

8. – 10. apríla 2022

V prednáške sa dozviete veľa informácií o osteoporóze, jej diagnostike a liečbe.

V praktickej časti sa naučíte špeciálnu cvičebnú zostavu podľa Ďurišovej, vďaka ktorej si dokážete upraviť svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbtice a zlepšiť kostné parametre.

Súčasťou pobytu je i kniha s CD „Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí – špeciálne cvičebné zostavy“ s návodom na pokračovanie v prevencii a liečbe nielen osteoporózy v domácom prostredí a, samozrejme, kúpeľné procedúry.

Osteo podujatie je hlavne pre laikov, ale sa zúčastniť ho, samozrejme, môžu aj zdravotníci.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ
Osteoporóza

DARA ROLINS VYZÝVA ŽENY K PREVENCII OSTEOPORÓZY

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Viem, že ide o chronické ochorenie kostry. Teda rednutie kostí, keď telu ubúda kostná hmota. Kosti sa stávajú krehkejšími a  zvyšuje sa tak riziko možných zlomenín. Pre toto ochorenie sú rizikovou skupinou ženy vo veku 65+. Ste mamou, ale zároveň aj dcérou, riešite zdravie svojej mamičky? Samozrejme. Keďže ide o ochorenie, ktoré sa vkráda do života najmä nás žien, týka sa aktuálne aj mojej mamičky, ktorá už prekročila tú zlomovú šesťdesiatku a  viac ako kedykoľvek predtým musí s nástrahami v podobe rôznych chorôb počítať a načúvať symptómom.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nemyslím si, že je potrebné robiť niečo zložité. Nič, v čom vám môže brániť kondícia, či telesné predispozície ani finančná náročnosť. Jediným nepriateľom môžu byť výhovorky a lenivosť. Stačí sa hýbať. Chodiť na prechádzky, jesť zdravo, nezaťažovať telo, orgány ani kosti nadbytočnou hmotnosťou.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo čitateľkám?

Milé ženy, sestry, mamy, nepodceňujte svoj vek, a tým aj prirodzene zvýšenú ostražitosť pri príznakoch rôznych ochorení. Osud má vo zvyku nám s pribúdajúcim vekom život trochu komplikovať, ale dosť často je v  našej moci niektorým ochoreniam čeliť, predchádzať, či ich vývoj minimálne zmierniť. Ak máte viac ako 65 rokov zájdite na preventívne vyšetrenie osteoporózy. A ak ma čítajú tie mladšie, zoberte svoju mamičku na kávičku a pri tej príležitosti ju sprevádzajte do ordinácie vy, ich dcéry, aby nám tie naše mamičky dlho vydržali! 🙂

Next article