Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ

Adobe Stock

O tomto ochorení sa hovorí naozaj málo, aj keď jeho výskyt je naozaj vysoký a stáva sa epidémiou 3. tisícročia.

Osteoporóza je ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a celkovo sa narúša stavba kosti. Jednoducho povedané, osteoporotické kosti sú „krehkejšie“ a oveľa náchylnejšie na zlomeniny, a to najmä kosti predlaktia, stavce a krčky stehnových kostí.

Kto týmto ochorením trpí?

Všeobecne sa dá povedať, že osteoporózou môže trpieť každý. Vyskytujú sa však skupiny, ktoré sú ohrozené viac, najmä jedinci s nedostatočne vybudovaným množstvom kostnej hmoty do dospelosti, jedinci s prítomnými rizikovými faktormi a jedinci s ochoreniami, dôsledkom ktorých vzniká osteoporóza. Aj keď osteoporóza najčastejšie postihuje ženy v postklimakterickom období-„ po prechode“, nie je vylúčená ani u detí a mužov. 

Výskyt u detí je našťastie menej častý a obyčajne ide o osteoporózu v dôsledku iného ochorenia. U mužov sa osteoporóza vyskytuje tiež, i keď nie tak často ako u žien. Zatiaľ, čo u žien dochádza po prechode k relatívne náhlemu poklesu produkcie pohlavných hormónov (estrogénov), u mužov klesá produkcia testosterónu pomalšie a osteoporóza u nich vznikne až v neskoršom veku.

Bohužiaľ, osteoporóza býva dlho bezpríznaková a mnohým ľuďom je diagnostikovaná až po spomínaných zlomeninách.

Pritom stačí, aby bola verejnosť o tomto ochorení dobre informovaná a rizikoví pacienti podrobení prehliadke. Predišlo by sa tak mnohým život znepríjemňujúcim zraneniam. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o osteoporóze, navštívte OSTEO víkend v Piešťanoch, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o jej diagnostike a liečbe.

OSTEO VÍKEND S MUDr. ELENOU ĎURIŠOVOU V KŮPELOCH PIEŠŤANY

Kúpele Piešťany v spolupráci s Reumatologicko-rehabilitačným centrom v Hlohovci organizujú

8. – 10. apríla 2022

V prednáške sa dozviete veľa informácií o osteoporóze, jej diagnostike a liečbe.

V praktickej časti sa naučíte špeciálnu cvičebnú zostavu podľa Ďurišovej, vďaka ktorej si dokážete upraviť svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbtice a zlepšiť kostné parametre.

Súčasťou pobytu je i kniha s CD „Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí – špeciálne cvičebné zostavy“ s návodom na pokračovanie v prevencii a liečbe nielen osteoporózy v domácom prostredí a, samozrejme, kúpeľné procedúry.

Osteo podujatie je hlavne pre laikov, ale sa zúčastniť ho, samozrejme, môžu aj zdravotníci.

Ďalší článok