Skip to main content
Domovská stránka » Inovatívna medicína » ANKYLOZUJÚCA SPONDYLITÍDA: ZÁPALOVÉ OCHORENIE CHRBTA
Inovatívna medicína

ANKYLOZUJÚCA SPONDYLITÍDA: ZÁPALOVÉ OCHORENIE CHRBTA

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

MUDr. JANKA JANČOVIČOVÁ

reumatológ, Bratislava

Čo je to ankylozujúca spondylitída?

Ankylozujúca spondylitída je zjednodušene zápalové ochorenie chrbta. Ide však o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunita nebojuje proti nejakému vonkajšiemu nepriateľovi, ale proti telu samotnému. Primárne postihuje najmä chrbticu, no zápal môže prepuknúť aj v kĺboch, na koži, na očiach, prípadne v reprodukčnej sústave.

Ako sa dá rozoznať od klasickej bolesti chrbta?

Najzákladnejším diagnostickým znakom tohto zápalového ochorenia je bolesť chrbta, ktorá vzniká v pokojovom stave. To znamená, že ju človek necíti napríklad po väčšej námahe alebo pri takzvanom seknutí, ale naopak, keď sa veľmi nehýbe a nenamáha.

Pacienti sa zvyknú uprostred noci zobudiť na prudkú bolesť, ktorú musia doslova rozchodiť a rozhýbať. Paradoxné je, že k lekárovi prídu s tým, že sa nevedia poriadne vyspať. Menia posteľ, matrace a stále nerozumejú, čo sa s nimi deje a prečo im chrbtica nedá spať. Bolesť ustupuje len pri pohybe, takže počas dňa nič necítia a pripadajú si v poriadku.

Pomáha teda pri liečbe pohyb?

K zápalu dochádza v úponoch šliach, ktoré sú pripevnené ku kosti. Aj keď majú veľkosť len pár milimetrov, zápal spôsobí, že celá šľacha stuhne a stiahne sa. Práve cvičenie mu pomôže stuhnutý úpon uvoľniť, vďaka čomu ustúpi aj bolesť. Takže áno, pohyb je veľmi dôležitý, povedala by som, že pri správnej liečbe až nevyhnutný.

Akú ďalšiu liečbu treba nasadiť pri ankylozujúcej spondylitíde?

Keďže sa nejedná len o mechanické ochorenie, musíme do normálu dostať nielen pohyb, ale aj autoimunitu a na to sú potrebné lieky, ktoré zápal dostanú pod kontrolu. Málokedy si pacient vystačí len s pohybom a aj ten musí byť v správnej forme.

Pohyb je veľmi dôležitý, povedala by som, že pri správnej liečbe až nevyhnutný.

Niekedy je lepšie osloviť fyzioterapeuta, než zaplatiť si trénera, ktorý môže preťažiť nesprávne partie a zhoršiť tak aj samotné bolesti. Ľudia si dokážu pomôcť aj voľne dostupnými gélmi, ktoré obsahujú nesteroidné antireumatiká. No nie vždy sú pri liečbe dostačujúce.

Kedy je najvyšší čas navštíviť odborníka?

Človek, ktorý ešte nedovŕšil vek 40 rokov a začne pociťovať „divné“ bolesti trvajúce dlhšie než 2 až 3 mesiace a nepomáha mu na ne ani cvičenie, by určite mal vyhľadať lekársku pomoc. Pod pojmom „divné“ bolesti myslím tie, ktoré sa nespájajú s veľkou fyzickou námahou, ale prichádzajú v noci a v pokojovom stave.

Dôležité tiež je, že ak už k odborníkovi prídu, tak nech len svoje bolesti popíšu a nesnažia sa samodiagnostikovať. Pacient často vkročí do ordinácie s tým, že má určite vyskočenú platničku, lekár to neoverí, zakáže mu pohyb, a to zápalu naozaj nepomôže. Naopak, stav sa zhorší a môže sa stať nevratný.

Aký je výskyt tohto ochorenia na Slovensku a koho postihuje najčastejšie?

Ak sa nemýlim, tak štatistika ohľa- dom tohto zápalového ochorenia sa na Slovensku nerobila už dobrých 15 rokov, takže neviem vám poskytnúť dôveryhodné čísla. Z vlastnej skúsenosti však viem, že tak, ako kedysi bola táto choroba spájaná skôr s mužskou populáciou (v pomere 1 žena k 4 mužom), tak posledné roky mám pocit, že sa stav vyrovnal a postihuje v rovnakej miere aj ženy.

Prvé bolesti chrbtice si ženy všimnú až po pôrode, no spájajú si ich so svojou novou sociálnou rolou, a teda väčšou námahou. Bolesť odsúvajú na vedľajšiu koľaj a keď sa po niekoľkých rokoch odhodlajú navštíviť odborníka, zápal je už, bohužiaľ, nezvratný. Preto je dôležité navštíviť lekára už pri prvých príznakoch.

Prečítajte si tiež článok: PACIENTSKÝ PRÍBEH: CELOŽIVOTNÁ SPOLOČNÍČKA PSORIÁZA

Next article
Domovská stránka » Inovatívna medicína » ANKYLOZUJÚCA SPONDYLITÍDA: ZÁPALOVÉ OCHORENIE CHRBTA
Inovatívna medicína

KRKA JE INOVATÍVNA GENERICKÁ FARMACEUTICKÁ SPOLOČNOSŤ

Krka vznikla v roku 1954 ako malé a veľmi ambiciózne farmaceutické laboratórium v slovinskom meste Novo mesto. Svojím pokrokovým prístupom sa stali prví laboratórni farmaceuti základom jej budúceho rastu.

Mnohé generácie oddaných zamestnancov a manažérov z nej postupne vyvinuli medzinárodnú farmaceutickú skupinu s takmer 13 000 zamestnancami, ktorou je dnes. Lieky Krka sa používajú na liečbu viac ako 50 miliónov pacientov každý deň v 70 rôznych krajinách.

Generiká s pridanou hodnotou

V spoločnosti Krka vyvíjame a uvádzame na trh inovatívne generické lieky, t. j. generiká s pridanou hodnotou, ktoré sú produktom našich vlastných znalostí a poskytujú našim výrobkom veľké výhody ešte roky po vstupe na trh. Všetky naše liečivá ponúkajú vysokú kvalitu, účinnosť a bezpečnosť. Naše lieky sú často vyspelejšie a kvalitnejšie, keďže sú založené na najnovších vedeckých a technologických poznatkoch.

Neustále investujeme do výskumu a rozvoja

Tento prístup nás radí medzi popredné spoločnosti v rámci Európy. 10 % tržieb z predaja liekov putuje na výskuma vývoj. Pre úspešný vývoj lieku sú potrebné znalosti z rôznych odborov. Odborníci z viac ako 30 rôznych oblastí vedy a techniky spolupracujú pri farmaceutickom vývoji založenom na našich vlastných poznatkoch a inováciách. Naši odborníci syntetizujú aktívne zložky a vyvíjajú technologické postupy na výrobu hotových produktov. Krka je držiteľom patentov na inovatívne metódy a postupy. Viac ako 350 inovácií Krka je chránených patentmi v mnohých európskych, amerických aj ázijských krajinách.

Klinické štúdie uskutočnené na liekoch Krka sú viazané vysokými etickými štandardmi, platnými smernicami a predpismi.

Životný cyklus produktu je v našich rukách

Čo sa týka zdravia, len to najlepšie je dosť dobré. My v Krke starostlivo plánujeme vývoj liekov. Vertikálne integrovaný obchodný model sa používa na riadenie celej výrobnej cesty našich produktov. Vyvíjame a vyrábame celý liek – od aktívnej zložky až po hotový produkt. Vďaka rýchlej registrácii a distribúcii na trhy zaisťujeme, že sa liek dostane k pacientovi. Navýšenie zmluvnej spolupráce pri výrobe hotových výrobkov mimo skupiny Krka podporí ďalší rozvoj.

Klinické štúdie dokazujú účinnosť a bezpečnosť liekov

Vo fáze vývoja našich liekov vykonávame rozsiahle klinické štúdie, ako aj iní výrobcovia, aby sme preukázali, že náš produkt je terapeuticky ekvivalentný s referenčným produktom. Na základe týchto výsledkov získavajú naše lieky povolenia na uvedenie na trh.

Krka je jednou z mála generických farmaceutických spoločností, ktorá vykonáva klinické štúdie po vydaní povolenia. Tieto štúdie poskytujú cenné poznatky o celkovej liečbe, od diagnostiky ochorenia, správneho výberu lieku a dávkovania až po účinnosť nášho produktu. Klinické štúdie sponzorované spoločnosťou Krka výrazne prispievajú k tomu, aby zdravotnícki pracovníci robili správne a spoľahlivé rozhodnutia v každodennej starostlivosti o pacientov, ako aj k úspechu liečby a pokroku v medicíne. Klinické štúdie uskutočnené na liekoch Krka sú viazané vysokými etickými štandardmi, platnými smernicami a predpismi. Týmto spôsobom poskytujeme zdravotníckym pracovníkom a regulačným orgánom dodatočné údaje o našich liekoch a lepšie porozumieme skutočnej klinickej praxi.Next article