Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » PRÍBEH PACIENTA LIBORA
ADVERTORIAL

Intestinálny pseudoobštrukčný syndróm, teda vzácne ochorenie čriev, zmenilo Liborovi i jeho rodine celý život, už keď mal dva roky. Vďaka pokrokom v parenterálnej výžive a katetrizácii aj podpore rodiny môže dnes chodiť na gymnázium a žiť „najnormálnejšie“, ako sa dá.

Začalo sa to okolo druhých narodenín. Libor prekonal ťažkú rotavírusovú infekciu a ďalší polrok bol jeho zdravotný stav ako na hojdačke. Chvíľu mu bolo dobre, chvíľu zle. Po pol roku mu úplne zlyhali črevá a prakticky sme sa s Liborom presťahovali do nemocnice v Prahe.

Nečakaná diagnóza

Lekári u Libora zistili vzácne ochorenie čriev, „intestinálny pseudoobštrukčný syndróm“, ktorý vyžaduje zavedenie výživy cestou centrálneho venózneho katétra (CVK). To pre Libora už 15 rokov znamená dennodenné kontinuálne pripojenie k infúznej pumpe (15 – 24 hodín denne), v závislosti od jeho momentálneho stavu. Ochorenie postupne prináša aj ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré si vyžiadali a stále vyžadujú opakované hospitalizácie a niekedy aj operatívne zákroky.

Libor – pacient
Foto: archív Život bez čreva

S ochorením sa musia často vyrovnať zdraví súrodenci, partneri a najbližší, ktorých môžeme nazvať tichými hrdinami.

Vývoj domácej starostlivosti

Predtým žili pacienti s CVK v podstate len v zdravotníckych zariadeniach, v posledných rokoch však vďaka pokroku v parenterálnej výžive a katetrizácii môžu žiť za pomoci svojich blízkych doma. Rodičia chorých detí aj dospelí pacienti sú pred odchodom z nemocnice domov riadne preškolení nemocničným personálom tak, aby boli schopní zvládnuť všetko samostatne a správne CVK ošetrovať.

Život bez čreva

Ako rodič dieťaťa s CVK som sa zapojil do vedenia spolku Život bez čreva a spoločne s odbornou spoločnosťou sa snažíme o lepšiu kvalitu života týchto pacientov, napríklad o možnosť využitia mobilných infúznych púmp. Vďaka tejto pumpe môže aj náš syn dochádzať do bežnej školy, kde je teraz študentom 3. ročníka gymnázia. V prípade dobrého zdravotného stavu sa snažíme o čo „najnormálnejší“ život v podobe rôznych výletov a zážitkov.

Tento obsah vznikol za podpory spoločnosti Takeda. Dátum prípravy: február 2024, C-ANPROM/SK/REV/0001

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » PRÍBEH PACIENTA LIBORA
Zriedkavé choroby

Zriedkavé ochorenie, ktoré môže postihnúť mužov a ženy všetkých vekových kategórií a etník. Ide o genetické ochorenie, to znamená, že sa prenáša z rodičov na deti. Na vznik Pompeho choroby sa musia stretnúť rodičia, ktorí sú obaja prenášačmi ochorenia, čo sa však, našťastie, nestáva tak často, preto je ochorenie mimoriadne zriedkavé.

Čo je Pompeho choroba?

Pompeho choroba je zriedkavé metabolické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým svaly. U ľudí s Pompeho chorobou sa nevytvára dostatok enzýmu – glukozidáza. Dochádza preto k hromadeniu glykogénu vo svaloch, čo vedie k progresívnej strate svalovej funkcie. Chybný gén sa prenáša od oboch rodičov, tento proces sa nazýva recesívna dedičnosť.

Aké sú príznaky?

Príznaky Pompeho choroby sa môžu vyskytovať hneď od narodenia alebo sa môžu objaviť kedykoľvek v dojčenskom veku, detstve či dospelosti. Menej častá, infantilná forma ochorenia je charakterizovaná výrazne zväčšeným srdcom a „handrovitým“ vzhľadom v dôsledku závažnej svalovej slabosti. Zvyčajne sa objaví počas prvých mesiacov života a ak sa nelieči, časom dochádza k úmrtiu. Deti alebo dospelí s adultnou formou často najprv pociťujú slabosť v nohách a bokoch, ktorá má za následok kolísavú chôdzu, a objavia sa u nich problémy s dýchaním.

Závažnosť týchto príznakov a rýchlosť, s akou dochádza k ich progresii, sa môžu výrazne líšiť u jednotlivých pacientov. U ľudí trpiacich Pompeho chorobou sa môže objaviť dýchavičnosť počas cvičenia alebo ranné bolesti hlavy spôsobené dýchacími problémami pri ležaní, ktoré majú za následok neschopnosť dostatočne dýchať počas noci. Pompeho choroba môže ovplyvňovať aj svaly stredu tela, rúk a ramien. To môže mať za následok problém so vstávaním zo sediacej polohy, ťažkosti so vstávaním zo stoličky, s chodením po schodoch a so vzpažením. 

Ak sa u vás teda prejavia vyššie spomínané príznaky, informujte sa u svojho neurológa na vyšetrenie Pompeho choroby zo suchej kvapky krvi. Väčšina neurológov vykonáva toto vyšetrenie vo svojej ambulancii.

Next article