Domovská stránka » Zriedkavé choroby » NAJLEPŠIA OSVETA V ZRIEDKAVÝCH CHOROBÁCH? KONKRÉTNE PRÍBEHY
Zriedkavé choroby

NAJLEPŠIA OSVETA V ZRIEDKAVÝCH CHOROBÁCH? KONKRÉTNE PRÍBEHY

Foto: Branislav Wáclav

Laura Kellöová sa o zriedkavých chorobách dozvedela od svojej starej mamy. Za rozhodujúce faktory zlepšenia kvality života dieťaťa považuje diagnostiku, skríning a liečbu. Hovorí aj o vlastnom prístupe k zdraviu a o skúsenostiach s lekármi.

LAURA KELLÖOVÁ

REDAKTORKA PORTÁLU AKTUALITY.SK

Laura je súčasťou investigatívneho tímu. Venuje sa trestným a ekonomickým kauzám, sleduje aj aktuálne súdne pojednávania. Zároveň je scenáristkou relácie Silná zostava (RTVS).

Hovorí vám niečo pojem zriedkavé choroby? 

Áno. Poznala som ho už ako mladá. Moja stará mama kedysi pracovala na detskej genetike. Zvykla mi rozprávať aj o dedične podmienených chorobách, vrátane tých zriedkavých.

Stretli ste sa s touto tematikou počas práce novinárky?

Primárne neriešim témy z oblasti zdravotníctva. Pripravujem však scenáre pre diskusnú reláciu Silná zostava (RTVS) a pred koncom roka sme rozoberali práve potrebu včasnej diagnostiky a skríningu dieťaťa.

Som presvedčená, že včasná diagnostika, vrátane prenatálneho a novorodeneckého skríningu, a následne vhodne zvolená liečba, sú často rozhodujúcimi faktormi, ktoré dokážu zlepšiť kvalitu života dieťaťa. 

Osobne som zástankyňou spôsobov, keď sa problematika vysvetľuje na konkrétnych príkladoch a príbehoch, ktoré zanechávajú aj emóciu a človek si ich ľahšie zapamätá v súvislostiach.

Samu vás trápi niekoľko zdravotných ťažkostí. Ako k nim pristupujete?

Snažím sa byť voči sebe zodpovednejšia. Vlani som prekonala COVID-19 a potom sa moje zdravotné výsledky mierne zhoršili aj v iných oblastiach. Pravidelne chodím na kontroly a moje telo je pod dohľadom lekárov.

Za kľúčový považujem výber správneho odborníka či odborníčky. Nie je hanba od lekára odísť, ak nemáme dôveru. Často to hovorievam aj mojim kamarátkam, že ak si starostlivo vyberajú nechtárku či kaderníka, ešte pozornejšie a náročnejšie by mali byť pri výbere gynekológa či gynekologičky.

Čo robíte v rámci prevencie?

Aktuálne robím menší experiment, po rokoch rozhádzaného biorytmu som si nastavila prísny režim. Chodím spať oveľa skôr, úplne som vynechala alkohol, neskôr ho chcem obmedziť na minimum, a snažím sa pravidelne cvičiť. Skombinovať to všetko s mojou veľmi živou prácou je pomerne ťažké, ale snažím sa. A podstatné: psychické zdravie je rovnako dôležité a kým to nie je v poriadku, darmo budem riešiť fyzično.

Ďalší článok