Domovská stránka » Chronické ochorenia » KARIN HAYDU: PROTI STRESU POMÁHA VŠETKO, ČO MÁME RADI
Zriedkavé choroby

KARIN HAYDU: PROTI STRESU POMÁHA VŠETKO, ČO MÁME RADI

FOTO: Dáša Šimeková

Herečka Karin Haydu dbá na pravidelný pohyb a k športu vedie aj svoju dcéru. Problémy sa snaží vyriešiť čo najrýchlejšie, aby predišla zbytočnému stresu, ktorý negatívne vplýva na naše zdravie.

KARIN HAYDU

Vyštudovala konzervatórium a VŠMU, odbor herectvo. Pôsobila v rôznych slovenských divadlách, dnes účinkuje v deviatich divadelných tituloch. Účinkovala vo viacerých seriáloch, filmoch a televíznych šou a venuje sa aj moderovaniu spoločenských či charitatívnych večierkov a televíznych prenosov.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Zriedkavé ochorenie mi evokuje ochorenie, ktoré sa vyskytuje v rámci štatistík u minimálneho množstva populácie. To, že sú zriedkavé však neznamená, že takmer neexistujú, alebo, že sa nás to netýka. Viem, že nimi trpia najmä deti a mnohé z týchto ochorení boli pacientom odhalené niekedy aj po rokoch, pretože aj sami lekári sa s nimi stretávajú zriedka a nie je až také jednoduché ich rýchlo a správne diagnostikovať.

FOTO: archív KH

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení alebo poznáte niekoho vo svojom okolí, kto nejakým trpí?

Áno, stretla. Viem, že mnohé zriedkavé ochorenia sú dedičné a teda, ak sa prejavujú isté symptómy u detí a prejavovali sa aj u jedného z ich rodičov, je viac ako pravdepodobné, že to, žiaľ, zdedili.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Najdôležitejšie je, aby všetci moji blízki boli v poriadku, aby nikoho nič nebolelo, netrápilo a aby sme si mohli plnohodnotne a spoločne nažívať. Snažím sa starať o moje zdravie, aby keď to bude niekto z rodiny potrebovať, som sa vedela o neho postarať po všetkých stránkach.

Zahŕňate do programu s deťmi aj nejaké športové aktivity?

Športovanie a v podstate akýkoľvek pohyb sú veľmi dôležité atribúty pre naše zdravie. Pokojne to môžu byť pravidelné prechádzky, alebo tanečné hodiny. Odmalička som športovala a k tomu som viedla aj moju dcéru. Pohyb je prospešný nielen pre naše telo, ale aj psychiku.

Vaneska už ako malé dieťa navštevovala hodiny gymnastiky, tanečnú, chodila na thai box a sezónne športy ako lyžovanie, snowbording, plávanie, bicyklovanie… Je dôležité deti viesť k láske k športu, pretože väčšinou im to potom ostane aj v dospelosti. Stres je obrovský faktor v spúšťaní rôznych chorôb.

Čo robíte pre udržiavanie svojej duševnej pohody?

Mám pocit, že keď lekári nevedia určiť príčinu akéhokoľvek ochorenia, vždy za spúšťací faktor označia stres. A pravdepodobne je to naozaj tak. Nesnažím sa však umelo si navodzovať dobrú náladu, ak prídu problémy, treba sa im postaviť a čím skôr sa snažiť ich vyriešiť. Žiadne negatívne emócie nedržať v sebe. Pomáha všetko, čo máme radi, a každému niečo iné. Rodina, stretnutia s priateľmi, naši domáci miláčikovia, športovanie, akékoľvek hobby, cestovanie… Mne pomáha asi všetko, čo som pred chvíľou vymenovala.

Ďalší článok
Domovská stránka » Chronické ochorenia » KARIN HAYDU: PROTI STRESU POMÁHA VŠETKO, ČO MÁME RADI
Zriedkavé choroby

ČO ROK 2020 DAL A VZAL ZRIEDKAVÝM CHOROBÁM

PharmDr. TATIANA FOLTÁNOVÁ, PhD.

Katedra farmakológie a toxikológie
Farmaceutická fakulta UK
odborný garant Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb

Pandémia COVID-19 postavila pred novú situáciu aj pacientov so zriedkavými chorobami. Dodržiavanie hygienických opatrení pre nich znamená často obmedzenie či prerušenie zdravotnej starostlivosti. Rehabilitácia alebo fyzioterapia, ktoré sú pre väčšinu pacientov so zriedkavými chorobami jedinou možnosťou ako zmierniť dôsledky ochorenia, prinášajú nové riziká. Pacienti so zriedkavými chorobami majú obavy z návštevy nemocníc či cezhraničnej starostlivosti, ich termíny sa presúvajú. Zdravotnícki pracovníci sú ohrození koronavírusom alebo mu priamo čelia. Spomalila sa tiež diagnostika zriedkavých chorôb. Neubúdajú, len sa im nestíhame venovať.

KORONAVÍRUS PRINIESOL AJ ĎALŠIE PREKÁŽKY

A to nielen pre pacientov so zriedkavými chorobami, ale pre všetkých chorých ľudí. Skúsenosti s priebehom a samotnou liečbou COVID-19 sú obmedzené v celej populácii. V skupine pacientov so zriedkavými chorobami však prinášajú ešte viacej neistôt a rizík, ako sa už aj tak závažne chorý organizmus vyrovná s infekciou koronavírusu.

Pacienti so zriedkavou chorobou nie sú štandardne považovaní za vysokorizikovú populáciu. Zamestnávatelia, ale ani zdravotný systém nie je povinný pristupovať k nim ako vysokorizikovej skupine, nemajú prednostne nárok na ochranné pomôcky, testovanie či vakcínu. Príkladom je očkovacia stratégia Slovenska. Napriek opakovaným intervenciám na rôznych úrovniach rodičia, opatrovatelia, či osobní asistenti ťažko zdravotne postihnutých pacientov so zriedkavými chorobami medzi prioritnými skupinami chýbajú.

COVID-19 si vyžiadal svoju daň aj na finančnej záťaži rodín pacientov so zriedkavými chorobami, ktoré sú často odkázané len na jeden príjem, nakoľko druhý z rodičov sa stará o pacienta so zriedkavou chorobou.

Pandémia COVID-19 skomplikovala, spomalila a v niektorých prípadoch až pozastavila klinické štúdie sľubných nových liekov na zriedkavé choroby. Keďže zriedkavé choroby sú závažné a život ohrozujúce, chronické choroby, mnohým pacientom zobrala nádej, že sa dočkajú liečby.

A ČO VIAC

Sociálny dištanc zasiahol klinický výskum ešte hlbšie, mnohé klinické štúdie si vyžadujú rôzne elektronické nástroje monitorovania či aplikácie. Praktické skúsenosti s novou formou klinického výskumu sú však obmed- zené, hoci v budúcnosti z nich však môžu profitovať práve pacienti so zriedkavými chorobami.


Pandémia COVID-19 berie príležitosti, prostriedky a často aj nádej.

Zmenil sa tiež charakter výskumu. Niektoré lieky boli doposiaľ vyvíjané ako lieky na zriedkavé choroby. Aktuálne sa zámer zmenil a cieľom nie je liečba zriedkavej choroby, napr. paroxyzmálnej nočnej hemoglobínúrie, ale COVID-19, resp. jeho komplikácie, zápaly pľúc.

TVRDÝ DOPAD NA MNOHÝCH ÚROVNIACH

Pandémia COVID-19 zasiahla nielen ekonomiku, priemysel či poľnohospodárstvo. Neobchádza nikoho a nič, nediskriminuje. Skúsenosti však ukazujú, že jej dopady môžu byť viac než diskriminujúce. Berie príležitosti, prostriedky a často aj nádej. Príliš malé zmeny, aby sa dostali na titulky. Týchto pár vybraných faktov je však dôkazom, ako zatriasla našimi životmi. Je na nás, aby sme hľadali spôsoby, ako podporiť tých najzraniteľnejších. Už dnes tvoríme budúcnosť a tá nesmie zabúdať na pacientov so zriedkavými chorobami.

Viac informácií nájdete na www.sazch.sk.


Ďalší článok