Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » GAUCHEROVA CHOROBA: NEROZPOZNANÉ PRÍZNAKY VEDÚ K TRVALÉMU POŠKODENIU ZDRAVIA
Zriedkavé choroby

GAUCHEROVA CHOROBA: NEROZPOZNANÉ PRÍZNAKY VEDÚ K TRVALÉMU POŠKODENIU ZDRAVIA

MUDr. MICHAELA MARTIŠOVÁ, PhD.

Klinika hematológie a transfuziológie LFUK, SZU a UNB

Gaucherova choroba je najčastejšou z dedičných lyzozomálnych ochorení. Jej výskyt v svetovej populácii je 1 : 50 000 – 1 : 100 000 obyvateľov, preto sa radí medzi zriedkavé ochorenia. Existujú 3 typy tohto ochorenia, pričom najčastejší je tzv. typ 1, ktorý nie je spojený s neurologickým postihnutím.

Príčinou Gaucherovej choroby je nedostatočná funkcia enzýmu (glukocerebrozidázy), ktorý zabezpečuje spracovanie špecifického tuku (glukocerebrozidu) v bunkách zvaných makrofágy. V dôsledku toho dochádza k jeho hromadeniu. Čím viac makrofágov orgán alebo tkanivo obsahuje, tým zjavnejšie sa v nich ochorenie prejaví.

Ako sa ochorenie prejavuje

Pri hromadení tzv. Gaucherových buniek v slezine a pečeni dochádza k ich zväčšovaniu, čo môže spôsobovať neurčité tlakové pocity pod ľavým/pravým rebrovým oblúkom, pichavé bolesti pod rebrovými oblúkmi po fyzickej námahe, skorý pocit sýtosti po zjedení aj menšieho množstva stravy.

V kostnej dreni dochádza k potlačeniu normálneho vývoja krviniek, na ktorý ako prvé reagujú krvné doštičky. Ich znížený počet sa prejaví sklonom ku krvácaniu aj po drobných poraneniach, zvýšenými krvnými stratami pri menštruácii či neskôr aj spontánnym krvácaním (napr. z nosa, ďasien, spontánnou tvorbou modrín). Postupom choroby, ako aj v dôsledku opakovaných krvácaní, sa vyvíja chudokrvnosť (anémia), ktorá sa prejaví únavou, zníženou toleranciou fyzickej záťaže, námahovou dušnosťou, bledosťou kože a slizníc. Napokon sa môže znížiť aj počet bielych krviniek a pacient sa stáva náchylnejším na infekcie.

Odber vzorky na vyšetrenie je rýchly, jednoduchý a bezpečný. Pre charakter príznakov, ktoré ochorenie spôsobuje, sa realizuje predovšetkým v hematologických ambulanciách.

Poškodenie kostného tkaniva sa prejavuje významnými bolesťami (tzv. kostné krízy) vyžadujúcimi analgetickú liečbu, znížením hustoty kostného tkaniva rôzneho stupňa (osteopénia až osteoporóza) až patologickými kostnými zlomeninami. Symptómy Gaucherovej choroby sa môžu rozvíjať pozvoľna a nenápadne už od detského veku, môžu spomaliť nástup puberty, tempo rastu, spôsobiť úbytok svalovej hmoty. Ochorenie má progresívny charakter a pokiaľ zostáva nerozpoznané, vedie k nezvratnému poškodeniu zdravia, trvalému postihnutiu či predčasnej smrti.

Kedy navštíviť lekára

Ak na sebe pacient spozoruje niektoré z uvedených symptómov alebo ich kombinácie, mal by navštíviť lekára. Ochorení, ktoré môžu uvedené symptómy spôsobiť, je celá škála. V populácii sa vyskytujú častejšie a je potrebné ich vylúčiť ako prvé. V ďalšom kroku sa však nesmie zabúdať ani na choroby zriedkavé.

me možnosť ochorenie odhaliť

Diagnostika Gaucherovej choroby sa dnes robí moderným spôsobom, bez traumatizácie pacienta odberom krvi zo žily. K dispozícii máme test zo suchej kvapky krvi odobratej z prsta, ktorá sa v primeranom množstve nanesie do okienok filtračného papierika diagnostického setu a pri izbovej teplote nechá zaschnúť. Takáto vzorka je pripravená na transport do laboratória, kde sa enzýmovým vyšetrením určí aktivita zodpovedajúceho enzýmu. V prípade zníženej enzýmovej aktivity sa ochorenie potvrdzuje genetickým testom.

Prečítajte si tiež: GAUCHEROVA CHOROBA: PRÍBEH PACIENTA

Odber vzorky na vyšetrenie je rýchly, jednoduchý a bezpečný. Pre charakter príznakov, ktoré ochorenie spôsobuje, sa realizuje predovšetkým v hematologických ambulanciách.

Prečo je včasná diagnostika dôležitá?

Odpoveď je jednoduchá – pretože dnes máme k dispozícii liečbu, ktorá dokáže postup ochorenia zastaviť a zabrániť tak ďalšiemu poškodzovaniu orgánov a tkanív. Jej podstatou je doplnenie chýbajúceho enzýmu do organizmu, čo pozitívne ovplyvní klinické prejavy a významne zlepší kvalitu života pacienta.

Viac informácií sa dozviete na: https://www.spravnadiagnoza.cz/gaucherova-nemoc/

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » GAUCHEROVA CHOROBA: NEROZPOZNANÉ PRÍZNAKY VEDÚ K TRVALÉMU POŠKODENIU ZDRAVIA
Zriedkavé choroby

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ: UČÍM SA SEBELÁSKE

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ

Slovenská politička, od roku 2020 poslankyňa Národnej rady SR, kde aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Paradoxom ochorení, ktorým sa hovorí „zriedkavé“, sú veľmi časté problémy, ktoré pacienti s týmito diagnózami majú. Tým, že ide o raritné ochorenia, veda nepozná mnohé odpovede, výskum je ťažko financovateľný vzhľadom na nízky počet pacientov, verejnosť o týchto diagnózach vie málo, a takisto aj štát o potrebách týchto ľudí, čo ma ako političku mimoriadne mrzí. Verím však, že aj svojou prácou prispejem k tomu, aby to mali v živote jednoduchšie.

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení v rámci vašej práce, prípadne vo vašom okolí?

Stretla. Keď som pracovala v prezidentskom úrade, prechádzala som listy ľudí s ťažkými diagnózami, ktorým prezident Kiska rozdeľoval celý svoj prezidentský plat. Boli to veľmi silné príbehy a som rada, že som mala šéfa, ktorý týmto ľuďom pomáhal a stále pomáha cez svoju charitu Dobrý Anjel.

Poznáte nejaké združenia alebo pacientske organizácie, ktoré sa venujú takýmto ochoreniam?

Dobrý Anjel, ktorého som spomenula. Debra, ktorí sa venujú chorobe motýlych krídel. A sledujem aj blog „Úsmev pre Tadeaša“, kde život chlapca, svalového dystrofika, veľmi krásne a láskavo opisuje jeho sestra Zuzka.

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo cvičením a zdravým stravovaním. Na čom musím popracovať je spánok, ale ako mame ročného dieťaťa to asi ešte chvíľu potrvá, zlepšiť skóre v tejto oblasti. V minulosti som bola k svojmu telu málo pozorná. V práci som išla cez hranu svojich fyzických síl a telo mi to spočítalo kolapsom a trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Odvtedy sa učím sebaláske a starostlivosti o seba samu. Treba si to v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Treba si v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať sebalásku. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Chrániť si ho. Od začiatku pandémie dodržiavam všetky opatrenia, nepodceňujem situáciu, počúvam rady odborníkov a hneď, ako to bolo možné, sme sa ja aj manžel dali zaočkovať, aby sme chránili seba, našu dcéru a znížili riziko šírenia vírusu v spoločnosti.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Áno, aj som ju absolvovala.

Myslíte si, že spoločnosť je dostatočne edukovaná o zriedkavých ochoreniach?

Myslím si, že osvety nikdy nie je dosť. Treba dnešnú digitálnu dobu využiť na to dobré a zvyšovať citlivosť a informovanosť o týchto diagnózach, aby bol život ľudí s týmito ochoreniami jednoduchší a aby sme my ostatní poznali ich potreby.

Prezidentsky palác bol pri príležitosti Dňa zriedkavých ochorení vysvietený. Zaoberá sa touto tematikou aj vláda? Sú prípadne nejaké praktické kroky, ktoré by sme mohli pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami urobiť?

Neviem ako pokročilá je diskusia vo vláde, ale v parlamente je nás viacero, ktorí túto tému aktívne riešime a snažíme sa legislatívu pre týchto ľudí precizovať a zlepšovať. Vždy som vďačná za dôveru, s ktorou sa na mňa ľudia obracajú a s podnetmi, ktoré ukazujú na to, čo by mohlo fungovať lepšie a je aj v mojich silách to zmeniť.

Next article