Domovská stránka » Zriedkavé choroby » BECCA: OCHORENIE ZMENILO MÔJ POHĽAD NA ŽIVOT
Zriedkavé choroby

BECCA: OCHORENIE ZMENILO MÔJ POHĽAD NA ŽIVOT

Katarína Balážiová alias Becca | Fotokredit: Nicole Lieskovská

KATARÍNA BALÁŽIOVÁ ALIAS BECCA

slovenská moderátorka, influencerka

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Choroby, o ktorých by sme mali vedieť a hovoriť viac.

Poznáte nejaké vzácne ochorenie? Ak áno, čo o ňom viete?

Lupus. Ten poznám zo seriálu Doktor House, pretože ten vždy na začiatku vylúčili. Nedalo mi to a raz som si to vygooglila. A ešte z počutia cystickú fibrózu, genetické ochorenie. To, že o týchto chorobách neviem, značí, že patrím medzi tých šťastných ľudí, ktorých sa to netýka. Viem však, že tieto ochorenia je náročné diagnostikovať a vyžadujú si skúsených odborníkov. 

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo aj ducha. Pravidelne cvičím, meditujem, jem rozumne, dobre a dlho spím a pijem veľa vody. Znie to ako klišé, ale to preto, že to funguje. Samozrejme, všetko v zdravej miere. Fakt si ma nepredstavujte, ako človeka s dokonalou životosprávou.

Fakt si ma nepredstavujte, ako človeka s dokonalou životosprávou.

Sama ste si prešli závažným ochorením (druhé predrakovinové štádium na krčku maternice). Poznamenalo vás to? Ako?

Naučilo ma to upustiť od svojich predstáv o tom, ako má môj život vyzerať. Nad niektorými vecami človek nemá kontrolu. Niekedy to má život vymyslené po svojom a bojovať proti tomu je zbytočné. Čím skôr to človek príjme, tým lepšie.

Úzko spolupracujete s organizáciou Nie rakovine. Čo je vaším najväčším dôvodom, pre ktorý takto zodpovedne edukujete o HPV?

Na svojom Instagrame sa snažím pravidelne písať o tejto téme, odkedy som si to sama v sebe spracovala, aby som pomohla iným dievčatám predísť vážnym problémom, ktoré môžu skončiť tragicky. Hlavne sa o tomto ochorení doteraz hovorilo iba málo, HPV akoby neexistovalo, aj keď rakovinu krčka maternice ročne diagnostikujú na Slovensku 600 ženám, z čoho tretina chorobe podľahne. Keď ma oslovila organizácia Nie rakovine, neváhala som ani chvíľu. Čím viac ľuďom túto tému predstavíme, tým viac ich môžeme zachrániť.

Ďalší článok