Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » AJ VAŠE DIEŤA MALO V POSLEDNOM ČASE ÚRAZ HLAVY? ZBYSTRITE POZORNOSŤ.
Zriedkavé choroby

AJ VAŠE DIEŤA MALO V POSLEDNOM ČASE ÚRAZ HLAVY? ZBYSTRITE POZORNOSŤ.

MUDr. ADRIANA DANKOVČÍKOVÁ

detský endokrinológ
Klinika detí a dorastu, Detská fakultná nemocnica, Trieda SNP 1 Košice

Detský vek a dospievanie sú aktívnym dobrodružným obdobím skúmania a objavovania, aktivít, ktoré žiaľ niekedy prinášajú okrem nových zážitkov a skúseností aj nepríjemné úrazy. Lekári, aj rodičia detí, máme veľký rešpekt pred pomerne častými úrazmi hlavy, ktoré postihujú vyvíjajúci sa mozog dieťaťa.

Najčastejšie sa stretávame so zranením mozgu u detí v období osamostatňovania sa dieťaťa od rodičov – v adolescentnom veku 15-19 rokov a najmladšie deti do 5 rokov. Príčinou úrazov hlavy u menších detí  sú najmä pády a fyzické násilie. Mozgu malého dieťaťa neprospieva ani prudké trasenie kočíkom. Úrazy starších detí sa stávajú najmä počas športových aktivít a pri dopravných nehodách. Riziko prináša aj opakované nenápadné poškodenie mozgu, napríklad pri boxe alebo futbalové „hlavičkovanie“. 

Najvážnejšie prípady končia hospitalizáciou v nemocnici, našťastie sa väčšina detí čoskoro vracia do domáceho prostredia. Žiaľ nie všetky bez následkov. Mnohé musia ostať v sledovaní špecialistov, najmä neurológa, niektoré chodia na rehabilitačné cvičenia. Málo známe je však to, že sa následky vážnejšieho úrazu mozgu môžu prejaviť aj oneskorene, prechodnými alebo trvalými hormonálnymi poruchami, a to po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch.

Najčastejšie sa problém s reguláciou hormonálneho systému  u detí prejaví spomalením rastovej rýchlosti alebo poruchami pubertálneho vývinu, záludnosť však býva v tom, že sa niektoré poruchy vyvíjajú veľmi pomaly a nenápadne, niektoré prejavy sa môžu mylne pripisovať aj iným príčinám, napríklad sa únavnosť, zhoršenie koncentrácie, zhoršenie prospechu v škole, priberanie pripíše posttraumatickej stresovej poruche.

Odporúča sa veľmi dôsledne sledovať rast dieťaťa aj niekoľko rokov po úraze, pretože až 30% detí po vážnych úrazoch mozgu môže mať nedostatočnú tvorbu rastového hormónu, ktorý sa prejaví postupným spomaľovaním rýchlosti rastu, únavnosťou, pomalým priberaním.

Druhou najčastejšou hormonálnou poruchou býva porucha pubertálneho vývinu, u 4 % až 9 % detí po mozgovej traume je prítomné spomalenie alebo neprítomnosť pubertálneho vývinu, u starších dievčat je porucha menštruačného cyklu. Predčasná puberta postihuje u 2 až 5 % detí, s oneskorením 4 až 5 rokov od úrazu. Najmenej časté, ale o to závažnejšie, sú poruchy regulácie nadobličiek, ktoré je potrebné včas odhaliť a liečiť. 

Ministerstvo zdravotníctva už v roku 2011 vydalo pre lekárov odborné usmernenie, ako by mali postupovať. 

Prvé vyšetrenie dieťaťa, u ktorého je v dôsledku úrazu podozrenie na hormonálnu poruchu je často realizované už v nemocnici. Následne o tri mesiace po úraze by mal všeobecný lekár pre deti a dorast odoslať dieťa po traume mozgu na vyšetrenie k detskému endokrinológovi, ktorý vykoná hormonálny skríning. Ak sa nezistí žiadna porucha, dieťa zostáva v ďalšom sledovaní u všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý sleduje klinické prejavy hormonálnych porúch a to minimálne každé tri mesiace počas 18 mesiacov po TPM, následne v druhom, treťom, štvrtom a piatom roku po traume.

Čo je potrebné sledovať?

–  spomalenie alebo urýchlenie rastu,

–  urýchlenie alebo zastavenie pohlavného vývoja,

–  poruchy menštruačného cyklu,

–  nadmernú únavnosť

Ak sa u dieťaťa zistí endokrinná porucha zostáva v ďalšom sledovaní v detskej endokrinologickej ambulancii. U dieťaťa s podozrením na nedostatok rastového alebo iných hormónov sa realizujú príslušné vyšetrenia a testy, aby sme deti, ktoré to potrebujú, včas odhalili a liečili. Nevyhnutnou súčasťou klinického vyšetrenia dieťaťa s anamnézou úrazu mozgu je pravidelné meranie výšky a rastovej rýchlosti, zhodnotenie štádia pubertálneho vývinu, sledovanie hmotnosti a celkové zhodnotenie: známky predčasnej puberty alebo naopak oneskorovanie puberty, únavnosť, strata svalovej hmoty, nárast podielu tuku, zníženie kostnej denzity, zmeny nálad a správania, zhoršenie školského prospechu. 

Skorá diagnostika a liečba hormonálnych porúch má zásadný vplyv na  priebeh vývoja, rastu, pubertálneho vývinu a kvalitu života dieťaťa, aby nešťastný úraz zanechal čo najmenšie stopy.

Publikácia tohto článku bola podporená spoločnosťou NovoNordisk Slovakia, s. r. o.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » AJ VAŠE DIEŤA MALO V POSLEDNOM ČASE ÚRAZ HLAVY? ZBYSTRITE POZORNOSŤ.
Zriedkavé choroby

ČO SÚ TO ZRIEDKAVÉ CHOROBY

PharmDr. TATIANA FOLTÁNOVÁ, PhD.

odborný garant Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb

Zriedkavé choroby sú jasne definovanou rôznorodou skupinou, ktorú okrem zriedkavého výskytu identifikuje aj vysoká závažnosť ochorení. Nachádzajú sa v každej medicínskej oblasti.

Až 72 % týchto chorôb má genetickú príčinu. Postihujú prevažne deti (70 %). Napriek extrémnemu úsiliu je v súčasnosti liečiteľných menej ako 5 % zo 6 – 8 000 zriedkavých chorôb.

ČO JE TO NÁRODNÝ PROGRAM

Vo všeobecnosti sú Národné programy strategické dokumenty. Prvé vznikli na začiatku 20. storočia pre skupinu onkologických ochorení. V tomto období sme o rakovine vedeli veľmi málo. Aj vďaka Národným programom sa podarilo skoncentrovať odborné kapacity a finančné prostriedky na boj s týmto aj v 21. storočí silným nepriateľom.

Podobne je to v prípade zriedkavých chorôb. Prakticky o 100 rokov neskôr, v roku 2000, vznikol v Európe právny základ, ktorý naštartoval vedecké poznanie pre skupinu zriedkavých chorôb. Prvou krajinou, ktorej sa podarilo pripraviť Národný program pre zriedkavé choroby, bolo Francúzsko. Z pohľadu infraštruktúry pracovísk, dát, ale aj dostupnosti liečby a služieb patrí k najvyspelejším.

AKÝ JE TEN SLOVENSKÝ?

Národný program zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami do roku 2030 nadviazal na Národný program rozvoja zdravotnej starostlivosti 2016 – 2020. Jeho súčasťou je aj Akčný plán na roky 2021 a 2022.

Jednou z jeho najväčších výziev je dostupnosť liečby. Aktuálne sa pripravuje za obdobie posledných troch rokov tretia novela zákona o podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Držme si palce, aby bola naozaj propacientska a priniesla nielen pacientom so zriedkavými chorobami, ale všetkým, ktorí potrebujú, dostupné moderné lieky.

Next article