Byť ženou je úžasné. No prináša to so sebou aj určitú dávku otázok a rozhodnutí, ktoré musíme ako ženy počas života riešiť. Čo však v prípade, že trpíte roztrúsenou sklerózou? Otázky zostávajú rovnaké, no riešenia je potrebné prispôsobiť tomuto ochoreniu. Na niektoré z nich vám v tomto článku odpovieme.
Roztrúsená skleróza je najmä ženského rodu
Vedeli ste, že až dve tretiny pacientov s roztrúsenou sklerózou sú ženy? Toto neurologické ochorenie postihuje najmä ich, pričom im je diagnostikované približne vo veku 20 až 40 rokov.
Symptómy roztrúsenej sklerózy alebo inak nazývanej sclerosis multiplex sa líšia od pacientky k pacientke, no medzi tie najčastejšie patria napríklad:
- poruchy vyjadrovania sa alebo poruchy reči a vyjadrovania,
- chronická únava,
- časté nutkanie na močenie,
- úzkosti či depresie,
- zápal očného nervu,
- pocit zníženej citlivosti,
- slabosť alebo tŕpnutie končatín.
Roztrúsená skleróza je opradená mnohými mýtmi a jedným z nich je, že by ženy s týmto ochorením nemohli alebo nemali mať deti. Nič však nie je nemožné, stačí si len všetko správne naplánovať. 🙂
Tehotenstvo
Ak trpíte roztrúsenou sklerózou a plánujete bábätko, je dôležité, aby ste tehotenstvo vopred konzultovať so svojím lekárom tak, aby bolo bezpečné pre vás aj vaše budúce dieťatko. Jednoducho bude spôsob liečby prispôsobený vášmu tehotenstvu a dokonca sa môže stať, že sa vám počas neho buď zlepší priebeh roztrúsenej sklerózy, alebo zlepší priebeh Vášho ochorenia. U gynekológa dokonca nebudete evidovaná ani ako vysokoriziková pacientka, ale, pravdaže, je správne dať o tejto diagnóze svojmu ženskému lekárovi vedieť.
Antikoncepcia
A čo v prípade, že ešte po dieťatku netúžite alebo podstupujete liečbu, ktorá by mohla plod poškodiť? Vtedy môžete pokojne použiť antikoncepciu. Ak ste však dlhodobo imobilná alebo máte kvôli diagnóze problém s prehĺtaním či zavádzaním, napríklad vaginálnych krúžkov, radšej siahnite po vnútromaternicových telieskach či implantátoch, ktoré sú účinné po dobu 3 až 10 rokov a môžu sa kedykoľvek odstrániť.
Ako prebieha vyšetrenie pri podozrení na RS?
Menopauza
Z momentálne existujúcich výskumov to vyzerá tak, že roztrúsená skleróza u žien neovplyvňuje nástup ich menopauzy, no niektoré jej príznaky sa s klimaktériom môžu prekrývať. Patria k nim napríklad poruchy nálady, spánku či funkcie močového mechúra. Vtedy je potrebné sa na tieto symptómy pozrieť komplexne a riešiť ich podľa pôvodu vzniku.
Preventívne ženské prehliadky
Tak, ako každá žena, aj tá s roztrúsenou sklerózou by mala pravidelne navštevovať svojho gynekológa. Včas sa tak môžu zachytiť príznaky infekčných či onkologických ochorení. Súčasťou vašej prehliadky u ženského lekára môže byť, pravdaže, aj konzultácia týkajúca sa spomínanej antikoncepcie, tehotenstva či menopauzy. Nebojte sa pýtať sa. 🙂