Domovská stránka » Ženské zdravie » ŽIVOT ŽENY S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU
Ženské zdravie

ŽIVOT ŽENY S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU

Adobe Stock

Byť ženou je úžasné. No prináša to so sebou aj určitú dávku otázok a rozhodnutí, ktoré musíme ako ženy počas života riešiť. Čo však v prípade, že trpíte roztrúsenou sklerózou? Otázky zostávajú rovnaké, no riešenia je potrebné prispôsobiť tomuto ochoreniu. Na niektoré z nich vám v tomto článku odpovieme.


Roztrúsená skleróza je najmä ženského rodu

Vedeli ste, že až dve tretiny pacientov s roztrúsenou sklerózou sú ženy? Toto neurologické ochorenie postihuje najmä ich, pričom im je diagnostikované približne vo veku 20 až 40 rokov.

Symptómy roztrúsenej sklerózy alebo inak nazývanej sclerosis multiplex sa líšia od pacientky k pacientke, no medzi tie najčastejšie patria napríklad:

  • poruchy vyjadrovania sa alebo poruchy reči a vyjadrovania,
  • chronická únava,
  • časté nutkanie na močenie,
  • úzkosti či depresie,
  • zápal očného nervu,
  • pocit zníženej citlivosti,
  • slabosť alebo tŕpnutie končatín.

Roztrúsená skleróza je opradená mnohými mýtmi a jedným z nich je, že by ženy s týmto ochorením nemohli alebo nemali mať deti. Nič však nie je nemožné, stačí si len všetko správne naplánovať. 🙂

Ako sa diagnostikuje SM?

Tehotenstvo

Ak trpíte roztrúsenou sklerózou a plánujete bábätko, je dôležité, aby ste tehotenstvo vopred konzultovať so svojím lekárom tak, aby bolo bezpečné pre vás aj vaše budúce dieťatko. Jednoducho bude spôsob liečby prispôsobený vášmu tehotenstvu a dokonca sa môže stať, že sa vám počas neho buď zlepší priebeh roztrúsenej sklerózy, alebo zlepší priebeh Vášho ochorenia. U gynekológa dokonca nebudete evidovaná ani ako vysokoriziková pacientka, ale, pravdaže, je správne dať o tejto diagnóze svojmu ženskému lekárovi vedieť.

Antikoncepcia

A čo v prípade, že ešte po dieťatku netúžite alebo podstupujete liečbu, ktorá by mohla plod poškodiť? Vtedy môžete pokojne použiť antikoncepciu. Ak ste však dlhodobo imobilná alebo máte kvôli diagnóze problém s prehĺtaním či zavádzaním, napríklad vaginálnych krúžkov, radšej siahnite po vnútromaternicových telieskach či implantátoch, ktoré sú účinné po dobu 3 až 10 rokov a môžu sa kedykoľvek odstrániť.

Ako prebieha vyšetrenie pri podozrení na RS?

Menopauza

Z momentálne existujúcich výskumov to vyzerá tak, že roztrúsená skleróza u žien neovplyvňuje nástup ich menopauzy, no niektoré jej príznaky sa s klimaktériom môžu prekrývať. Patria k nim napríklad poruchy nálady, spánku či funkcie močového mechúra. Vtedy je potrebné sa na tieto symptómy pozrieť komplexne a riešiť ich podľa pôvodu vzniku.

Preventívne ženské prehliadky

Tak, ako každá žena, aj tá s roztrúsenou sklerózou by mala pravidelne navštevovať svojho gynekológa. Včas sa tak môžu zachytiť príznaky infekčných či onkologických ochorení. Súčasťou vašej prehliadky u ženského lekára môže byť, pravdaže, aj konzultácia týkajúca sa spomínanej antikoncepcie, tehotenstva či menopauzy. Nebojte sa pýtať sa. 🙂

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » ŽIVOT ŽENY S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU
Ženské zdravie

ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI

Herečka, moderátorka a pedagogička Zuzana Vačková nám porozprávala o tom, ako sa udržiava v dobrej psychickej aj fyzickej kondícii.

ZUZANA VAČKOVÁ

Herečka, moderátorka a pedagogička

Je známe, že sa zameriavate na zdravý životný štýl. Čo všetko robíte pre svoje psychické a fyzické zdravie?

Začnem tým psychickým zdravím. Snažím sa komunikovať otvorene, nedržať v sebe žiadne hnevy, nedoriešené veci. Ak ma niečo trápi, snažím sa to povedať hneď. Eliminujem tak napätie a žije sa mi krajšie. Doprajem si čas pre seba.

Čas na výlety, na stretnutie s rodinou, priateľkami, na divadlo, kino, skrátka na to, čo ma baví. Aby môj život nebol iba o práci. Čo sa týka fyzického zdravia, dávam veľký dôraz na stravu a šport.

FOTO: Archív ZV

Snažíme sa neprejedať, nejeme veľmi mastné jedlá, nevysmážame. Väčšiu časť nášho jedálnička tvorí ovocie a zelenina. Veľa chodíme na prechádzky, kam sa dá, tam chodíme pešo, kde sa dá, nepoužijem výťah, ale vyšliapem pár poschodí.

Pravidelne cvičím. Kedysi to boli aeróbne aktivity, dnes je to skôr joga, strečing a posilňovanie.

Máte rituály, ktoré vás udržiavajú v dobrej nálade?

Nemám žiadne rituály na dobrú náladu. Len sa snažím mať pokoj v duši. Neriešiť hlúposti, nepodstatné veci, akceptujem a rešpektujem seba, rovnako ako sa snažím akceptovať a rešpektovať aj ostatných ľudí. Seba mám však vždy na prvom mieste.

Ako veľmi ste informovaná o chorobách súvisiacich s pohybovým aparátom, ako je osteoporóza a reuma?

Čo sa týka ochorení pohybového aparátu, o osteoporóze som čítala niekoľko článkov a bola som na vyšetrení, ktoré ukázalo, že moje kosti sú v poriadku. V každom prípade sa na toto vyšetrenie chystám po čase znova.

Čo sa týka reumy, tam sú moje informácie zatiaľ nie veľmi dobré. Nikto v mojom okolí týmto ochorením netrpí, ani ja som ešte nepotrebovala niečo si na túto tému zisťovať. Takže o ňom veľa neviem.

Dbáte na prevenciu?

Na prevenciu dbám. Preventívne prehliadky, ktoré mi odporúčajú, absolvujem všetky.

Reuma postihuje hlavne ženy, a to aj v mladšom veku. Myslíte si, že o týchto chorobách majú ženy dosť informácií?

Neviem, ako sú informované ostatné ženy, ja som tieto informácie zatiaľ nevyhľadávala.

Ďalší článok