Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » ŽIVOT ŽENY S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU
Ženské zdravie

ŽIVOT ŽENY S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU

Adobe Stock

Byť ženou je úžasné. No prináša to so sebou aj určitú dávku otázok a rozhodnutí, ktoré musíme ako ženy počas života riešiť. Čo však v prípade, že trpíte roztrúsenou sklerózou? Otázky zostávajú rovnaké, no riešenia je potrebné prispôsobiť tomuto ochoreniu. Na niektoré z nich vám v tomto článku odpovieme.


Roztrúsená skleróza je najmä ženského rodu

Vedeli ste, že až dve tretiny pacientov s roztrúsenou sklerózou sú ženy? Toto neurologické ochorenie postihuje najmä ich, pričom im je diagnostikované približne vo veku 20 až 40 rokov.

Symptómy roztrúsenej sklerózy alebo inak nazývanej sclerosis multiplex sa líšia od pacientky k pacientke, no medzi tie najčastejšie patria napríklad:

  • poruchy vyjadrovania sa alebo poruchy reči a vyjadrovania,
  • chronická únava,
  • časté nutkanie na močenie,
  • úzkosti či depresie,
  • zápal očného nervu,
  • pocit zníženej citlivosti,
  • slabosť alebo tŕpnutie končatín.

Roztrúsená skleróza je opradená mnohými mýtmi a jedným z nich je, že by ženy s týmto ochorením nemohli alebo nemali mať deti. Nič však nie je nemožné, stačí si len všetko správne naplánovať. 🙂

Ako sa diagnostikuje SM?

Tehotenstvo

Ak trpíte roztrúsenou sklerózou a plánujete bábätko, je dôležité, aby ste tehotenstvo vopred konzultovať so svojím lekárom tak, aby bolo bezpečné pre vás aj vaše budúce dieťatko. Jednoducho bude spôsob liečby prispôsobený vášmu tehotenstvu a dokonca sa môže stať, že sa vám počas neho buď zlepší priebeh roztrúsenej sklerózy, alebo zlepší priebeh Vášho ochorenia. U gynekológa dokonca nebudete evidovaná ani ako vysokoriziková pacientka, ale, pravdaže, je správne dať o tejto diagnóze svojmu ženskému lekárovi vedieť.

Antikoncepcia

A čo v prípade, že ešte po dieťatku netúžite alebo podstupujete liečbu, ktorá by mohla plod poškodiť? Vtedy môžete pokojne použiť antikoncepciu. Ak ste však dlhodobo imobilná alebo máte kvôli diagnóze problém s prehĺtaním či zavádzaním, napríklad vaginálnych krúžkov, radšej siahnite po vnútromaternicových telieskach či implantátoch, ktoré sú účinné po dobu 3 až 10 rokov a môžu sa kedykoľvek odstrániť.

Ako prebieha vyšetrenie pri podozrení na RS?

Menopauza

Z momentálne existujúcich výskumov to vyzerá tak, že roztrúsená skleróza u žien neovplyvňuje nástup ich menopauzy, no niektoré jej príznaky sa s klimaktériom môžu prekrývať. Patria k nim napríklad poruchy nálady, spánku či funkcie močového mechúra. Vtedy je potrebné sa na tieto symptómy pozrieť komplexne a riešiť ich podľa pôvodu vzniku.

Preventívne ženské prehliadky

Tak, ako každá žena, aj tá s roztrúsenou sklerózou by mala pravidelne navštevovať svojho gynekológa. Včas sa tak môžu zachytiť príznaky infekčných či onkologických ochorení. Súčasťou vašej prehliadky u ženského lekára môže byť, pravdaže, aj konzultácia týkajúca sa spomínanej antikoncepcie, tehotenstva či menopauzy. Nebojte sa pýtať sa. 🙂

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » ŽIVOT ŽENY S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU
Ženské zdravie

VPDM: OCHORENIE, KTORÉ OVPLYVŇUJE KAŽDODENNÉ AKTIVITY

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), je ochorenie vnútornej časti oka – sietnice, jej centrálnej časti makuly. Makula alebo žltá škvrna je miesto zodpovedné za ostré videnie detailov.


SK2005825042

V priebehu ochorenia VPDM dochádza k postupnému poškodzovaniu až zániku niektorých buniek makuly, čo vedie k postupnému zhoršovaniu videnia. K výraznému zníženiu môže prísť v priebehu mesiacov až rokov. VPDM vždy postihuje obe oči, ale jedno oko môže byť postihnuté viac, alebo menej ako oko druhé. Je to ochorenie, ktoré ovplyvňuje každodenné aktivity (čítanie, písanie, šoférovanie) a výrazne znižuje kvalitu života. Príčina vzniku VPDM nie je objasnená, postihuje obe pohlavia, najmä vo veku nad 60 rokov. Riziko vzniku zvyšuje výskyt ochorenia v rodine, fajčenie, alkohol a zlá životospráva.

Ochorenie môže prebiehať v dvoch formách. Suchá forma, ktorá je častejšia, prebieha pomaly a k výraznej strate videnia dochádza v priebehu niekoľkých rokov. Druhým typom je vlhká forma, pri ktorej vznikajú v oku nové chorobne pozmenené drobné cievy a môže viesť k pomerne rýchlej strate videnia. Typickými prejavmi oboch foriem sú neostré videnie, pokrivené obrysy predmetov a výpadky častí zrakového poľa. Závažnosť tohto ochorenia spočíva aj v tom, že je nevyliečiteľné, ale pomocou moderných liekov, ktoré sa podávajú injekčne priamo do vnútra oka sa dá postup vlhkej formy ochorenia zastaviť a stav pacienta zlepšiť.

Pravidelná kontrola u očného lekára, ako aj pravidelné vyšetrenie očného
pozadia v rozšírenej zreničke by mali byť samozrejmosťou. Ochorenie je potrebné
včasne diagnostikovať aj liečiť. Existuje aj možnosť samovyšetrenia pomocou
Amslerovej mriežky. Je to jednoduché vyšetrenie, ktoré si vie každý urobiť aj
doma v priebehu pár minút. Spočíva v pohľade jedným okom na čierny bod v strede
mriežky z čiernych čiar na bielom podklade, zdravé oko vidí všetky čiary ostro
a symetricky. V prípade pokrivenia alebo chýbania časti mriežky treba čím skôr
vyhľadať pomoc očného lekára.

Napriek tomu, že je toto ochorenie v spoločnosti pomerne neznáme, je veľmi rozšírené a neliečené je dôvodom praktickej slepoty.

Článok bol podporený spoločnosťou Novartis Slovakia s.r.o.

Viac informácií na: www.mojeoko.sk

MUDr. Gabriela Pavlovičová
Fakultní nemocnice Nitra

Next article