Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » SILA KOMUNITY AMAZONIEK
Ženské zdravie

SILA KOMUNITY AMAZONIEK

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Rakovina do môjho života vstúpila vo veľmi mladom veku. Mala som 32, môj život začínal byť profesijne konečne zaujímavý a môj partnerský vzťah trval už niekoľko krásnych rokov. Tešila som sa na budúcnosť, ktorá bola v mojich predstavách úplne perfektná.

DOMINIKA KORMANOVÁ

predsedníčka OZ Amazonky

Keď som si prvýkrát vypočula moju diagnózu, neverila som, že sa to naozaj deje. Veď som mladá, žijem aktívne, starám sa o svoje telo, toto sa mne predsa nemôže stať. Moje predstavy o tom, kto má rakovinu, boli veľmi naivné, kampane ma vždy obchádzali, nezaujímala som sa a bola som voči nim ľahostajná.

Nepoznala som žiadny príbeh mladej pacientky, ktorá sa vyliečila a mala plnohodnotný život. V médiách som sa väčšinou dopočula len o zbierkach na lieky pre pacientov. Tu sa moje znalosti a poznatky končili a tu som bola ja – čerstvo diagnostikovaná a v tom momente najosamelejšia žena na svete. Bola som presvedčená, že som jediná na svete, ktorej bola diagnostikovaná rakovina prsníka čerstvo po tridsiatke.

Začalo sa to časopisom

Pred konzultáciou u chirurga som v čakárni náhodou vzala do rúk ženský časopis. Dlho som čakala a moja hlava sa nevedela upokojiť. Listovala som stránkami rôznych rubrík o zdraví, kráse a móde, keď som sa začítala do rozhovoru s Evkou B. Evka v článku opisovala našu diagnózu a ako sa s ňou naučila žiť a dole v takej farebnej bublinke bol opis občianskeho združenia Amazonky.

Budem úprimná, v prvom momente som si pomyslela, že to bude združenie starších dám, ktoré si spoločne spríjemňujú posledné dni. Ani na chvíľku mi nenapadlo, že by som sa k nim pridala. Ale semienko bolo v mojej hlave zasiate a keď som sa po operácii vrátila z nemocnice domov a predo mnou bola v najbližších dňoch chemoterapia, vyhľadala som si kontakt na Evku, ktorá ma hneď pozvala na kávu. Neformálne, my dve samy. Zrazu som sa spoznala so ženou, ktorá mi dokonale vidí do hlavy, neplače, dokonca sa usmieva a pozýva ma na ďalšie stretnutie viacerých Amazoniek. Pocit, ktorý som mala po stretnutí bol neskutočný, dodnes si pamätám, ako mi Evka vliala nádej, ktorú som za posledné týždne márne hľadala. Podpora od známych bola obrovská, no nevyrovnalo sa to podpore od ženy, ktorá si diagnózou prešla, absolvovala liečbu a teraz sa po rokoch rozhoduje, kam pôjde na dovolenku. Neverila som tomu, a pritom som to videla na vlastné oči.

Dôležitosť komunity

A tak sa pre mňa postupne ešte počas liečby začalo „obdobie Amazoniek“. Spoznala som neskutočné ženy s úžasnými príbehmi, mladšie ako ja, študentky, mamičky, veľké šéfky. Bolo medzi nimi neviditeľné puto, silné priateľstvo. Amazonky tvorili silnú komunitu. A to, aká je komunita dôležitá, som pochopila až za posledné roky. Či sú to členovia a členky pacientskej organizácie, či sú to susedia, čo spoločne zveľaďujú svoje okolie, či sú to kamaráti, čo sa stretávajú raz do mesiaca a každý prinesie svoj hudobný nástroj.

Komunita nám dáva pocit, že niekam patríme, že sme malým kúskom celku, ktorý je pre všetkých rovnako dôležitý, že môžeme byť pochopení. Komunita nám pomáha najmä psychicky, čo pri našej diagnóze zohráva veľkú a veľmi dôležitú súčasť liečby, ale aj života po tomto náročnom období. Všetky Amazonky, a to nás je aktuálne vyše 400 vrátane celého predsedníctva, sú pacientky. V našom združení si každá jedna dáma prešla diagnózou, všetky sme na jednej lodi a žiadna otázka nie je ani smiešna, ani nevhodná a odpovedí dostanete hneď niekoľko, lebo tých skúseností je naozaj neúrekom.

Ciele združenia

Po piatich rokoch od diagnózy som prijala miesto predsedníčky s veľkou pokorou. Ani na moment som nezaváhala, lebo viem, že pre každú novodiagnostikovanú pacientku je najväčšia nádej práve to, že spozná iné ženy, ktoré žijú aj dlho po diagnóze. Touto náročnou chorobou je ľahšie prejsť v spoločnosti kamarátok, ktoré vás naozaj pochopia.

Sme silná komunita, ktorú všetky spolu budujeme. Organizujeme výlety, kde sa utužujú naše vzťahy, tvoríme rôzne osvetové aktivity, aby sme povedomie o tejto diagnóze šírili čo najviac. Aby bolo novodiagnostikovaných pacientok menej, to je samozrejme náš primárny cieľ, ale rovnako dôležité je, aby bolo naše združenie známe. Nech každá žena, ktorá si vypočuje diagnózu rakoviny prsníka, vie, kde nájde podporu a pomoc – medzi nami Amazonkami.

ZLEPŠENIE STAROSTLIVOSTI O ŽENY PRI REKONŠTRUKCII PRSNÍKA

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » SILA KOMUNITY AMAZONIEK
ADVERTORIAL

AFRODITA – JEDINEČNÁ LIEČIVÁ BYLINKOVÁ ČAJOVÁ ZMES PRE ŽENY

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article