Domovská stránka » Ženské zdravie » LUCIA GACHULINCOVÁ: NAJCENNEJŠÍ JE PRE MŇA PSYCHICKÝ POKOJ
Ženské zdravie

LUCIA GACHULINCOVÁ: NAJCENNEJŠÍ JE PRE MŇA PSYCHICKÝ POKOJ

FOTO: Nicole Lieskovská

Pred desiatimi rokmi ju začali trápiť úzkostné stavy. Vtedy ešte netušila, že to je psychická porucha. O tom ako sa vysporiadala so svojimi psychickými problémami a ako sa jej darí dnes si môžete prečítať v tomto rozhovore.

Mgr. LUCIA GACHULINCOVÁ

influencerka; súčasť podcastu o živote, zdraví a tabu témach

Ako ste sa cítili?

Ani po niekoľkých návštevách pohotovosti mi neodporučili psychiatra. Sedem rokov som si myslela, že som blázon a mám nevyliečiteľnú chorobu. Trápenie sa skončilo po rozhovore s priateľkou, speváčkou Ronie. Trpela úzkosťami, symptómy sa zhodovali s mojimi. Ešte rok som si nechcela priznať, že moje problémy sú psychosomatické.

Po ôsmich rokoch nekvalitného života som sa rozhodla liečiť. Bolo mi už jedno, čo so mnou bude, život v strachu, že zomieram, mi bol ukradnutý. 

V akých situáciách ste úzkosti mali najčastejšie?

V úplne pokojných. V kine, na káve, vo wellnesse. Všade, kde som bola ticho so svojou mysľou, to bolo horšie. Keď som sa niečím zamestnávala alebo otupovala si zmysly, bolo to lepšie, ticho driemala. Ale aj vtedy som o nej vedela.

Stačilo čakať na autobus a rozbúšilo sa mi srdce, nemohla som dýchať. Aj pár sekúnd po zobudení sa objavoval jeden z príznakov. 

Vyliečiť úzkosť znamená úplnú zmenu životného štýlu, koniec alkoholu a cigariet. Pozor aj na stravu, črevá sú „druhý mozog.

Ako zvládate úzkosti dnes? Máte radu pre tých, ktorí nimi trpia?

Úzkosti nemám. Tri roky som sa liečila antidepresívami. Umožnili mi pracovať so sebou bez úzkosti. Vyliečiť úzkosť znamená úplnú zmenu životného štýlu, koniec alkoholu a cigariet. Pozor aj na stravu, črevá sú „druhý mozog“. Treba dopĺňať endorfíny športom a pravidelne chodiť ku psychológovi, naučiť sa regulovať stres a spánok.

To všetko sa však nedá dať do poriadku, ak denne máte ataky, ako je dýchavičnosť, potenie rúk, točenie hlavy, zvonenie v ušiach, nepravidelné búšenie srdca, hrča v krku, problém s prehĺtaním, nemožnosť nadýchnuť sa naplno, čierne myšlienky, ktoré nemožno potlačiť, strach z cestovania, liekov, choroby, smrti…

FOTO: Katarína Šlesárová

Najhorší príznak je derealizácia alebo depersonalizácia (pocit, že nie ste vo svojom tele, že svet okolo vás je nereálny).

Každému radím liečiť úzkosti so psychiatrom, ktorý určí, či sú nutné lieky, alebo „stačí“ psychológ. Prosím, liečte úzkosť ako chorobu. Fyzické a psychické ochorenia majú rovnakú váhu. Sú nepríjemné a môžu byť smrteľné. 

Vplýval psychický stav na vaše fyzické zdravie?

Takmer všetky symptómy boli fyzické. Na utlmenie mysle som užívala alkohol, aby som mala hladinku, kde mi úzkosť neničí život. Bola som ako vo väzení sama so sebou.

Nemohla som cvičiť ani behať. Keď som začala a začalo mi biť srde, pripomínalo mi to panický atak a bolo mi na odpadnutie, alebo som si myslela, že mi praskne žilka v hlave a zomriem. Ďalšie príznaky boli pískanie v ušiach a vyrážky na prstoch a rukách.

Ako sa staráte o svoje zdravie?

Hoci už nemám úzkosti, viem, že to nemusí byť definitívne. Musím sa o psychické zdravie pravidelne starať. Štyri roky nepijem a nefajčím, cvičím, chodím na turistiku, dávam si pozor na stravu, kofeín, spánok a úroveň stresu.

Upratala som si priateľov a rodinu a nič nie je pre mňa cennejšie ako psychický pokoj, preto nedovolím ľudom, aby mnou manipulovali. V stresovom období chodím ku psychologičke, dvakrát do mesiaca. Čítam motivačné knihy, dávam si meditácie alebo dýchacie cvičenia.

Prekonávam strach, aby som zistila, že sa nie je čoho báť. Bez tejto prevencie by som úzkosti mala znova.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » LUCIA GACHULINCOVÁ: NAJCENNEJŠÍ JE PRE MŇA PSYCHICKÝ POKOJ
Ženské zdravie

AJ CHOROBÁM SPÔSOBENÝM ĽUDSKÝM PAPILOVÍRUSOM MOŽNO PREDÍSŤ OČKOVANÍM

Objav ľudského papilomavírusu (HPV) ako pôvodcu rakoviny bol prelomový. Najmä ak sa zistilo, že 80 percent ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. 

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS, vedúca Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava

Imunitný systém väčšiny ľudí sa infekcie papilomavírusom zbaví, u niektorých však vírus pretrváva.

Ako vzniká

Najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, menej často rovnako nebezpečnú rakovinu hrdla, dýchacích ciest, vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Dnes už infekciu HPV nepovažujeme len za sexuálnu nákazu.

Vírus je odolný voči vonkajšiemu prostrediu a prenáša sa veľmi ľahko nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi praktikami alebo úzkym kontaktom s osobou, ktorá je nakazená. Ani kondóm, ani sexuálna abstinencia nezabránia infekcii. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných 900 nových prípadov rakovinových ochorení, ktoré súvisia s HPV. Pritom sú to choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení.

Prevencia očkovaním

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení. Ak sa zistí predrakovinové poškodenie krčka maternice, treba ho chirurgicky odstrániť, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu u mladých žien. Preto by sme ochranu pred HPV infekciou mali vnímať aj v súvislosti s reprodukčným zdravím a so zdravým štartom budúcej generácie do života. Očkovanie proti HPV nemá hornú vekovú hranicu a je účinné aj po prvom pohlavnom styku.

Skríningom vieme tieto poškodenia zachytiť a diagnostikovať. Očkovanie ako nástroj primárnej prevencie však zabráni vzniku týchto poškodení, a to je neporovnateľne výhodnejšie. Preto, ak máme možnosť zabrániť choreniu, využime ju!

Ďalší článok