Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » INKONTINENCIA: LIEČBA SPOČÍVA V SPRÁVNEJ DIAGNOSTIKE
Ženské zdravie

INKONTINENCIA: LIEČBA SPOČÍVA V SPRÁVNEJ DIAGNOSTIKE

MUDr. ROMAN SOKOL, MPH

Privátna urologická ambulancia
vedúci lekár, konateľ

Čo je to stresová inkontinencia?

Existuje niekoľko druhov inkontinencie. Najčastejšie delenie je na urgentnú alebo stresovú inkontinenciu. Urgentná inkontinencia je vtedy, keď chodí niekto veľmi často (frekventovane) na toaletu, a teda chodí nutkavo močiť. Pri stresovej inkontinencii dochádza k nedobrovoľnému úniku moču pri zvýšení vnútrobrušného tlaku, to znamená napríklad pri skákaní, kýchaní, pri pobehnutí, pri zdvihnutí nákupu, pri zdvihnutí dieťaťa či pri pohlavnom styku. Častokrát sa vyskytuje aj inkontinencia moču, ktorá je zmiešaná. To znamená, že má osoba určitý podiel stresovej a určitý podiel urgentnej inkontinencie. V súčasnosti sa stresová a aj urgentná inkontinencia vyskytujú v približne rovnakom zastúpení.

Ako vzniká a koho najčastejšie trápi?

Existuje viacero rizikových faktorov vzniku inkontinencie. Je to napríklad vek, menopauza, obezita, nedostatok pohybu a v neposlednom rade je faktorom aj počet pôrodov prirodzenou cestou. So stúpajúcim vekom a obezitou, s vyšším počtom pôrodov, má žena oveľa vyšší predpoklad, že bude trpieť stresovou inkontinenciou moču. Je to veľmi nepríjemná situácia, nakoľko žena nemá možnosť vyvarovať sa týmto faktorom, najmä čo sa týka menopauzy či starnutia.

Existuje na túto formu inkontinencie liečba?

Veľmi dôležité je inkontinenciu hlavne dobre diagnostikovať. Dobrá diagnostika spočíva v odobratí anamnézy, to znamená určenie faktorov, pri ktorých dochádza k úniku moču. Veľmi dôležité je kvantifikovať – zistiť, aký výrazný je únik moču, následne je veľmi dôležité zrealizovať správne vyšetrenie, tzn. hlavne urologické vyšetrenie, súčasťou ktorého je vyšetrenie moču a sonografické vyšetrenie. V ojedinelých prípadoch je súčasťou aj urodynamické vyšetrenie. Na základe týchto vyšetrení vieme klasifikovať a identifikovať, aká závažná je inkontinencia moču, a teda akým spôsobom je potrebné ju liečiť.

Čo sa týka liečby – existuje niekoľko možností. Prvá možnosť je rehabilitačná, kedy sa pacienti učia posilňovať svaly panvového dna, ďalšia možnosť je medikamentózna, teda tabletková liečba, ktorá funguje na báze molekuly spevňujúcej oblasť močovej rúry. Takisto existuje operačná liečba, kde je niekoľko operačných techník ako napríklad zdvihnutie hrdla močového mechúra. Po tomto zákroku má pacientka oveľa komfortnejší pocit. Tiež sa používajú rôzne silikóny pod močovú rúru, rôzne laserové operácie a pod. Pre niektoré pacientky však nie sú vhodné tieto formy liečby, vtedy sa využívajú rôzne pomôcky na inkontinenciu.

Majú ženy možnosť aj nehormonálnej liečby?

Áno, samozrejme, majú. Existuje veľa žien, ktoré trpia inkontinenciou po pôrode, sú obéznejšie, lebo sa im napríklad nepodarilo schudnúť. V takýchto prípadoch nemá zmysel využívať formu hormonálnej liečby a je lepšie siahnuť po nehormonálnej liečbe.

AKO BOJOVAŤ S INKONTINENCIOU?

Okrem zdravotných inkontinenčných pomôcok je pri boji s inkontinenciou dôležité dbať na správnu životosprávu. Stres, nepravidelná strava, fajčenie či alkohol môžu problémy s udržiavaním moču ešte zhoršiť. Pri inkontinencii, ale aj ako prevenciu lekári odporúčajú cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. Príkladom takýchto cvikov sú Kegelove cviky.


Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » INKONTINENCIA: LIEČBA SPOČÍVA V SPRÁVNEJ DIAGNOSTIKE
Ženské zdravie

LUCIA GACHULINCOVÁ: NAJCENNEJŠÍ JE PRE MŇA PSYCHICKÝ POKOJ

Pred desiatimi rokmi ju začali trápiť úzkostné stavy. Vtedy ešte netušila, že to je psychická porucha. O tom ako sa vysporiadala so svojimi psychickými problémami a ako sa jej darí dnes si môžete prečítať v tomto rozhovore.

Mgr. LUCIA GACHULINCOVÁ

influencerka; súčasť podcastu o živote, zdraví a tabu témach

Ako ste sa cítili?

Ani po niekoľkých návštevách pohotovosti mi neodporučili psychiatra. Sedem rokov som si myslela, že som blázon a mám nevyliečiteľnú chorobu. Trápenie sa skončilo po rozhovore s priateľkou, speváčkou Ronie. Trpela úzkosťami, symptómy sa zhodovali s mojimi. Ešte rok som si nechcela priznať, že moje problémy sú psychosomatické.

Po ôsmich rokoch nekvalitného života som sa rozhodla liečiť. Bolo mi už jedno, čo so mnou bude, život v strachu, že zomieram, mi bol ukradnutý. 

V akých situáciách ste úzkosti mali najčastejšie?

V úplne pokojných. V kine, na káve, vo wellnesse. Všade, kde som bola ticho so svojou mysľou, to bolo horšie. Keď som sa niečím zamestnávala alebo otupovala si zmysly, bolo to lepšie, ticho driemala. Ale aj vtedy som o nej vedela.

Stačilo čakať na autobus a rozbúšilo sa mi srdce, nemohla som dýchať. Aj pár sekúnd po zobudení sa objavoval jeden z príznakov. 

Vyliečiť úzkosť znamená úplnú zmenu životného štýlu, koniec alkoholu a cigariet. Pozor aj na stravu, črevá sú „druhý mozog.

Ako zvládate úzkosti dnes? Máte radu pre tých, ktorí nimi trpia?

Úzkosti nemám. Tri roky som sa liečila antidepresívami. Umožnili mi pracovať so sebou bez úzkosti. Vyliečiť úzkosť znamená úplnú zmenu životného štýlu, koniec alkoholu a cigariet. Pozor aj na stravu, črevá sú „druhý mozog“. Treba dopĺňať endorfíny športom a pravidelne chodiť ku psychológovi, naučiť sa regulovať stres a spánok.

To všetko sa však nedá dať do poriadku, ak denne máte ataky, ako je dýchavičnosť, potenie rúk, točenie hlavy, zvonenie v ušiach, nepravidelné búšenie srdca, hrča v krku, problém s prehĺtaním, nemožnosť nadýchnuť sa naplno, čierne myšlienky, ktoré nemožno potlačiť, strach z cestovania, liekov, choroby, smrti…

FOTO: Katarína Šlesárová

Najhorší príznak je derealizácia alebo depersonalizácia (pocit, že nie ste vo svojom tele, že svet okolo vás je nereálny).

Každému radím liečiť úzkosti so psychiatrom, ktorý určí, či sú nutné lieky, alebo „stačí“ psychológ. Prosím, liečte úzkosť ako chorobu. Fyzické a psychické ochorenia majú rovnakú váhu. Sú nepríjemné a môžu byť smrteľné. 

Vplýval psychický stav na vaše fyzické zdravie?

Takmer všetky symptómy boli fyzické. Na utlmenie mysle som užívala alkohol, aby som mala hladinku, kde mi úzkosť neničí život. Bola som ako vo väzení sama so sebou.

Nemohla som cvičiť ani behať. Keď som začala a začalo mi biť srde, pripomínalo mi to panický atak a bolo mi na odpadnutie, alebo som si myslela, že mi praskne žilka v hlave a zomriem. Ďalšie príznaky boli pískanie v ušiach a vyrážky na prstoch a rukách.

Ako sa staráte o svoje zdravie?

Hoci už nemám úzkosti, viem, že to nemusí byť definitívne. Musím sa o psychické zdravie pravidelne starať. Štyri roky nepijem a nefajčím, cvičím, chodím na turistiku, dávam si pozor na stravu, kofeín, spánok a úroveň stresu.

Upratala som si priateľov a rodinu a nič nie je pre mňa cennejšie ako psychický pokoj, preto nedovolím ľudom, aby mnou manipulovali. V stresovom období chodím ku psychologičke, dvakrát do mesiaca. Čítam motivačné knihy, dávam si meditácie alebo dýchacie cvičenia.

Prekonávam strach, aby som zistila, že sa nie je čoho báť. Bez tejto prevencie by som úzkosti mala znova.

Next article