Domovská stránka » Ženské zdravie » HPV VÍRUS: PREVENCIA VÁM MÔŽE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT
ADVERTORIAL

HPV vírusom sa počas svojho života infikuje až 80 % žien. Niektoré si to ani nevšimnú, no niektorým prinesie do života diagnózu, s ktorou sa nechce stretnúť žiadna žena – rakovinu. Existuje možnosť, ako tento vírus dostať pod kontrolu?

Prof. MUDr. Miroslav Borovský CSc.

Prof. MUDr. MIROSLAV BOROVSKÝ CSc.

Hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo

O HPV v skratke

HPV je veľmi bežný vírus, ktorý sa z človeka na človeka prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Riziko, že sa ním žena nakazí hrozí už po prvom pohlavnom styku a trvá počas celého jej aktívneho sexuálneho života. Našťastie sa s ním imunitný systém môže vysporiadať aj sám.

Až 90 % HPV-indukovaných lézií spontánne ustúpi do 2 rokov, no v niektorých prípadoch sa môžu rozvinúť. V tom lepšom prípade „len” do formy bradavíc. V tom horšom do rakoviny, a to predovšetkým krčka maternice. Klinická rakovina v spojitosti s HPV je na Slovensku diagnostikovaná približne 600 ženám ročne a až 200 z nich každoročne tomuto ochoreniu podľahne.

Nedajte rakovine šancu

HPV je jediný rakovinotvorný vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia. Základom je pravidelne podstupovať gynekologické prehliadky a kvalitné cytologické vyšetrenia. Vďaka tomu je možné rakovinu diagnostikovať ešte v bunkovom predrakovinovom štádiu, čo znamená, že ochorenie je stále možné veľmi úspešne a neinvazívne liečiť.

Prevenciu a liečbu lézií spôsobených HPV vírusom nájdete TU

Čo robiť, ak vám bol diagnostikovaný HPV vírus?

V prvom rade je dôležité posilniť si imunitu tak, aby telo bolo schopné bojovať s HPV vírusom samé. V prípade, že vám našli na krčku maternice aj lézie nízkeho stupňa závažnosti, pravdepodobne bude váš stav len monitorovaný, no stále môžete urobiť niečo preto, aby sa nezhoršoval a vy ste s napätím nečakali na ďalšie dobré alebo zlé výsledky.

ISIDE HPV: Radšej preventívne ako neskoro

Tým správnym krokom je urobiť zásah na úrovni epitelu krčka maternice a rovnováhy vaginálnej mikrobioty. Napomôžete ta k odbúraniu HPV a znížite riziko vzniku rakoviny. Skvelou novinkou v rámci tejto stratégie je produkt ISIDE HPV, ktorý vytvára ochranný vnútrovaginálny film, zlepšuje hojenie lézií, zabraňuje riziku prieniku a integrácií HPV vírusu a podporuje opätovnú epitelizáciu krčka maternice.

ISIDE HPV však dokáže pomôcť aj vtedy, ak vám boli diagnostikované zmeny na transformačnej zóne krčka maternice, prípadne po konizácii, keďže aj po tomto zákroku nemáte istotu, že sa HPV a predrakovinové zmeny na bunkách nevrátia. Dokázala to aj štúdia*, ktorá vyhodnotila, že po 3 mesiacoch užívania ISIDE HPV mali ženy s histologickou diagnózou CIN1 viditeľne lepšie výsledky kolposkopického obrazu. A to už stojí za to! Či už chcete pomôcť telu vyrovnať sa s HPV vírusom, léziami, alebo len predísť nešťastnému onkologickému scenáru, ISIDE HPV je tou správnou voľbou pre všetky uvedomelé ženy, ktorým záleží na ich zdraví. Viac o tomto produkte zistíte na www.sanomed.sk

V súčasnosti nám ročne zbytočne zomiera až 200 žien. Rakovinu dokážeme diagnostikovať ešte v bunkovom „predrakovinovom“ štádiu. Vtedy ochorenie vieme veľmi úspešne a neinvazívne liečiť. Výbornou liečebnou stratégiou je zásah na úrovni imunitného systému, epitelu krčka maternice a rovnováhy vaginálnej mikrobioty. Takáto stratégia pomáha odbúravať HPV a znížiť riziko postupu infekcie HPV do rakoviny.


*Odkazy na štúdie sú k dispozícií na vyžiadanie.

BARBARA JAGUŠÁK: PREVENTÍVNA PREHLIADKA A OČKOVANIE MÔŽU OCHRÁNIŤ ZDRAVIE A ŽIVOT

Ďalší článok