Domovská stránka » Ženské zdravie » BARBARA JAGUŠÁK: PREVENTÍVNA PREHLIADKA A OČKOVANIE MÔŽU OCHRÁNIŤ ZDRAVIE A ŽIVOT
ADVERTORIAL

Barbara Jagušák, dcéra Aleny Heribanovej, v rozhovore hovorí o dôležitosti preventívnych prehliadok aj očkovania proti HPV, ktoré v rámci starostlivosti o zdravie odporúča každej žene.

BARBARA JAGUŠÁK

moderátorka a PR manažérka

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Keďže som mamou dvoch detí, uvedomujem si, aké dôležité je, aby som bola v dobrej kondícii. Snažím sa zdravo stravovať, varím každý deň zo sezónnych a lokálnych potravín, dodržiavam pitný režim a spím, vždy, keď si to popri práci a deťoch môžem dovoliť. Okrem toho chodím veľa peši a cvičím minimálne jedenkrát do týždňa špeciálne pilates cviky na posilnenie panvového dna. Na preventívky chodím k mojej gynekologičke raz až dvakrát ročne. 

Ste zaočkovaná proti HPV (HPV – ľudský papilomavírus)?

Áno, som zaočkovaná. 

Vnímate nebezpečenstvo HPV, ktoré je medzi Slovákmi často opomínané?

V minulosti som bola súčasťou jednej osvetovej kampane, takže toto ochorenie intenzívne vnímam. Dokonca som sa v puberte sama ocitla v rizikovej skupine a musela som riešiť nepríjemné gynekologické problémy. 

Prevenciu a liečbu lézií spôsobených HPV vírusom nájdete TU

Na sociálnych sieťach sa snažíte šíriť osvetu o chorobe krčka maternice. Čo vás k tomu priviedlo?

Priviedli ma k tomu veľmi nepriaznivé štatistiky a fakt, že slovenské dievčatá aj ženy majú obavy z preventívnych prehliadok a často ich vynechávajú. Ročne sa HPV nakazí cca 650 žien a jedna tretina z nich tomuto ochoreniu podľahne. Je to pritom úplne zbytočná smrť, ktorej by sa dalo nielen očkovaním, ale aj včasnou diagnostikou predísť.

Viete o niekom, kto na vašu výzvu podstúpil tento test a bol mu diagnostikovaný papilomavírus?

Je to veľmi intímna téma a myslím si, že veľa ľudí si takéto veci necháva pre seba, ale keďže som sa v minulosti aktívne podieľala na kampani, ktorá bola zameraná na diagnostiku HPV, verím, že som motivovala mladé dievčatá, aby navštívili lekára a dali sa zaočkovať.

Aké kroky by mali ženy podniknúť, aby presvedčili svoje kamarátky a mamičky na pravidelné testovanie na HPV?

Mali by sme si uvedomiť, že pravidelná preventívna prehliadka je to najmenej, čo môžeme pre svoje zdravie urobiť. Je zaujímavé, na aké aktivity si vieme bez problémov nájsť čas – káva s kamoškami, kino, hodinové scrollovanie sociálnych sietí, ale keď ide o naše zdravie, odsúvame ho často na posledné miesto, a to je smutné.

Dobrou motiváciou by pre ženy malo byť to, že prevencia môže zachrániť život blízkej osobe, alebo aj im samotným. Myslím si, že do zdravia sa oplatí investovať, pretože od neho sa odvíja úplne všetko – šťastie, pocit bezpečia, možnosť postarať sa o svoju rodinu a blízkych, byť úspešný v práci…

HPV VÍRUS: PREVENCIA VÁM MÔŽE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Ďalší článok