Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » BARBARA JAGUŠÁK: PREVENTÍVNA PREHLIADKA A OČKOVANIE MÔŽU OCHRÁNIŤ ZDRAVIE A ŽIVOT
ADVERTORIAL

Barbara Jagušák, dcéra Aleny Heribanovej, v rozhovore hovorí o dôležitosti preventívnych prehliadok aj očkovania proti HPV, ktoré v rámci starostlivosti o zdravie odporúča každej žene.

BARBARA JAGUŠÁK

moderátorka a PR manažérka

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Keďže som mamou dvoch detí, uvedomujem si, aké dôležité je, aby som bola v dobrej kondícii. Snažím sa zdravo stravovať, varím každý deň zo sezónnych a lokálnych potravín, dodržiavam pitný režim a spím, vždy, keď si to popri práci a deťoch môžem dovoliť. Okrem toho chodím veľa peši a cvičím minimálne jedenkrát do týždňa špeciálne pilates cviky na posilnenie panvového dna. Na preventívky chodím k mojej gynekologičke raz až dvakrát ročne. 

Ste zaočkovaná proti HPV (HPV – ľudský papilomavírus)?

Áno, som zaočkovaná. 

Vnímate nebezpečenstvo HPV, ktoré je medzi Slovákmi často opomínané?

V minulosti som bola súčasťou jednej osvetovej kampane, takže toto ochorenie intenzívne vnímam. Dokonca som sa v puberte sama ocitla v rizikovej skupine a musela som riešiť nepríjemné gynekologické problémy. 

Prevenciu a liečbu lézií spôsobených HPV vírusom nájdete TU

Na sociálnych sieťach sa snažíte šíriť osvetu o chorobe krčka maternice. Čo vás k tomu priviedlo?

Priviedli ma k tomu veľmi nepriaznivé štatistiky a fakt, že slovenské dievčatá aj ženy majú obavy z preventívnych prehliadok a často ich vynechávajú. Ročne sa HPV nakazí cca 650 žien a jedna tretina z nich tomuto ochoreniu podľahne. Je to pritom úplne zbytočná smrť, ktorej by sa dalo nielen očkovaním, ale aj včasnou diagnostikou predísť.

Viete o niekom, kto na vašu výzvu podstúpil tento test a bol mu diagnostikovaný papilomavírus?

Je to veľmi intímna téma a myslím si, že veľa ľudí si takéto veci necháva pre seba, ale keďže som sa v minulosti aktívne podieľala na kampani, ktorá bola zameraná na diagnostiku HPV, verím, že som motivovala mladé dievčatá, aby navštívili lekára a dali sa zaočkovať.

Aké kroky by mali ženy podniknúť, aby presvedčili svoje kamarátky a mamičky na pravidelné testovanie na HPV?

Mali by sme si uvedomiť, že pravidelná preventívna prehliadka je to najmenej, čo môžeme pre svoje zdravie urobiť. Je zaujímavé, na aké aktivity si vieme bez problémov nájsť čas – káva s kamoškami, kino, hodinové scrollovanie sociálnych sietí, ale keď ide o naše zdravie, odsúvame ho často na posledné miesto, a to je smutné.

Dobrou motiváciou by pre ženy malo byť to, že prevencia môže zachrániť život blízkej osobe, alebo aj im samotným. Myslím si, že do zdravia sa oplatí investovať, pretože od neho sa odvíja úplne všetko – šťastie, pocit bezpečia, možnosť postarať sa o svoju rodinu a blízkych, byť úspešný v práci…

HPV VÍRUS: PREVENCIA VÁM MÔŽE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » BARBARA JAGUŠÁK: PREVENTÍVNA PREHLIADKA A OČKOVANIE MÔŽU OCHRÁNIŤ ZDRAVIE A ŽIVOT
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article