Domovská stránka » Ženské zdravie » BAGNIARI: MENŠTRUÁCIA UŽ NIE JE TAJOMSTVO ŽIEN
Ženské zdravie

BAGNIARI: MENŠTRUÁCIA UŽ NIE JE TAJOMSTVO ŽIEN

FOTO: Archiv KB

Do verejného priestoru sa téma menštruácie a cyklického prístupu k životu v súčasnosti dostáva čoraz viac. Preto sme vyspovedali antropologičku a specialistku na ženské zdravie Katarínu Baniariovú.

Mgr. KATARÍNA BANIARIOVÁ

antropologička a špecialistka na ženské zdravie

Objavuje sa v poslednom čase téma, ktorá rezonuje u žien viac ako predtým?

Posledné roky sú vskutku prelomové, pokiaľ ide o edukáciu, povedomie aj výskum. Menštruácia už nie je tajomstvo žien, dostáva sa do bežných konverzácií, čo vnímam ako veľkú zmenu, ktorá prispieva k zdravším menštruačným cyklom. 

Nemalé množstvo dievčat prichádza pri chudnutí o menštruáciu. Čo to spôsobuje a ako získať menštruačný cyklus späť?

Strata menštruácie spôsobená nízkou energetickou dostupnosťou v tele (výdaj energie prevyšuje jej príjem) sa definuje ako hypotalamická amenorea. Spôsobuje ju porucha hormónu gonadoliberín, ktorý stimuluje adenohypofýzu k tvorbe pohlavných hormónov.

Jednoducho, telo nám vynechaním menštruácie zabráni rozmnožovať sa. Menštruáciu strácajú ženy najčastejšie preto, že ich príjem energie z jedla býva enormne nízky a často sa pohybuje na hranici bazálneho metabolizmu.

Ovulácia je významná udalosť v tele ženy i bez zámeru otehotnieť, a to pre jej celkové zdravie.

FOTO: Archiv KB

Môžete opísať súvislosť medzi rakovinou krčka maternice a ovulačným cyklom?

Ako príčina sa javí vystavenie sa väčšiemu množstvu hladín hormónov u moderných žien. Dnešné ženy majú totiž až trojnásobne viac menštruačných cyklov než ženy v minulosti, ktoré mali niekoľko detí a dojčili dlhšie, čím si počet cyklov rapídne znížili.

Vieme totiž, že vysoké hladiny pohlavných hormónov môžu viesť ku vzniku nielen gynekologických ochorení.

Je však dôležité naďalej skúmať, či je skutočným problémom iba hladina a množstvo hormónov, ktorým sa telo vystavuje, a počet menštruačných cyklov, alebo, naopak, absencia ovulácie (anovulačné cykly), či prítomnosť menštruačných symptómov, ktoré by mohli poukazovať na iné príčiny vzniku gynekologických ochorení.

Treba porozumieť kontextu celého tela a problematiky. Ovulácia je významná udalosť v tele ženy i bez zámeru otehotnieť, a to pre jej celkové zdravie, preto nie som zástanca redukcie počtu menštruačných cyklov na úkor ovulácie.

Aká je vaša skúsenosť s HPV vakcínou? Odporúčate ju?

HPV vakcína patrí do rúk lekárov, nie mojej profesie. Voľba by mala vždy zostať na žene, tak ako pri výbere ochrany pred počatím. Nikto by ju nemal nútiť ani presviedčať a mala by poznať výhody aj nevýhody. 

Endometrióza je najčastejšia choroba, ktorá postihuje ženy v plodnom veku. Aké sú príčiny a aká je prevencia?

Endometrióza je nezhubné chronické gynekologické ochorenie, jej príčiny nie sú úplne jasné. Viacerí odborníci sa zhodujú, že je kombináciou zápalových reakcií, imunitného zlyhania a genetickej predispozície. Je ovplyvnená hormónmi, ale nespôsobujú ju.

Jej pôvodcom je skôr celotelové zápalové ochorenie, ktoré má pravdepodobne mikrobiálny pôvod. Keďže nepoznáme priamu príčinu vzniku, je náročnejšie jej predchádzať. Určite k jej výskytu prispieva aj tlak samotných žien na výkon bez ohľadu na cyklickosť.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » BAGNIARI: MENŠTRUÁCIA UŽ NIE JE TAJOMSTVO ŽIEN
Ženské zdravie

AJ CHOROBÁM SPÔSOBENÝM ĽUDSKÝM PAPILOVÍRUSOM MOŽNO PREDÍSŤ OČKOVANÍM

Objav ľudského papilomavírusu (HPV) ako pôvodcu rakoviny bol prelomový. Najmä ak sa zistilo, že 80 percent ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. 

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS, vedúca Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava

Imunitný systém väčšiny ľudí sa infekcie papilomavírusom zbaví, u niektorých však vírus pretrváva.

Ako vzniká

Najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, menej často rovnako nebezpečnú rakovinu hrdla, dýchacích ciest, vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Dnes už infekciu HPV nepovažujeme len za sexuálnu nákazu.

Vírus je odolný voči vonkajšiemu prostrediu a prenáša sa veľmi ľahko nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi praktikami alebo úzkym kontaktom s osobou, ktorá je nakazená. Ani kondóm, ani sexuálna abstinencia nezabránia infekcii. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných 900 nových prípadov rakovinových ochorení, ktoré súvisia s HPV. Pritom sú to choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení.

Prevencia očkovaním

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení. Ak sa zistí predrakovinové poškodenie krčka maternice, treba ho chirurgicky odstrániť, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu u mladých žien. Preto by sme ochranu pred HPV infekciou mali vnímať aj v súvislosti s reprodukčným zdravím a so zdravým štartom budúcej generácie do života. Očkovanie proti HPV nemá hornú vekovú hranicu a je účinné aj po prvom pohlavnom styku.

Skríningom vieme tieto poškodenia zachytiť a diagnostikovať. Očkovanie ako nástroj primárnej prevencie však zabráni vzniku týchto poškodení, a to je neporovnateľne výhodnejšie. Preto, ak máme možnosť zabrániť choreniu, využime ju!

Ďalší článok