Domovská stránka » Zdravie rodiny » ZORA CZOBOROVÁ: TELU TREBA DAŤ TO, ČO SI ŽIADA
Zdravie rodiny

ZORA CZOBOROVÁ: TELU TREBA DAŤ TO, ČO SI ŽIADA

Slávna slovenská fitneska, ktorá momentálne organizuje fit pobyty na Slovensku aj v zahraničí, nám prezradila svoj recept na to, ako sa cítiť dobre a v pohode zvládnuť aj obdobie menopauzy.

ZORA CZOBOROVÁ

fitneska

Čo vám pomáha udržiavať sa dlhodobo fit?

Jednoznačne kombinácia športu s aktívnym životom. K tomu patrí aj to, že som ako športovkyňa vždy mala kvalitnú stravu. Pohyb a zdravá strava sú pre mňa prirodzené celý život. K tomu dobrá regenerácia, doplnky výživy, všetko treba zosúladiť.

Spomínali ste, že obdobie menopauzy ste mali ľahké. Ako si to vysvetľujete?

Pripisujem to práve tomu, že som športovkyňa a celý život mám zdravý životný štýl. Mám okolo seba veľa žien, klientok, s ktorými riešim práve menopauzu. Snažím sa ich navnadiť tak, aby nesiahali hneď po liekoch na hormonálnu nerovnováhu, ale aby najprv siahli po pravidelnom cvičení a naozaj zdravej strave, dobrom oddychu, spánku, regenerácii.

V čom vidíte rozdiely medzi cvičením pred 20 rokmi a dnes?

V prvom rade vidím obrovský rozdiel v tom, že sú prístupné kvalitné informácie z celého sveta. To je však dvojsečná zbraň, pretože veľa ľudí cvičí podľa inštrukcií rôznych cvičiteľov alebo influencerov a nie vždy je to to pravé orechové a zdravé.

Ďalej vidím, že je veľa nových druhov cvičení. Viete si vybrať to, čo vám sadne, a to je základ, pretože ak vás niečo nebaví, tak sa do toho budete zbytočne nútiť. Treba si vybrať šport, ktorý je vám blízky a ktorý môžete vykonávať z hľadiska zdravotného, hmotnostného ale aj vekového.

Máte nejaké tipy pre našich čitateľov, ktoré im pomôžu cítiť sa dobre?

Budem sa opakovať, ale je to určite pravidelný pohyb a zdravá životospráva. Ak človek chodí spávať prejedený alebo do noci musí pracovať, tak nebude mať kvalitný spánok. Odporúčam urobiť si čas na oddych, či už je to kúpeľ s morskou soľou a pokojne aj pohárom vínka, alebo pravidelné saunovanie či masáže. Ak aktívne športujete, tak to, čo telu zoberiete, mu treba vrátiť. Na dobrú regeneráciu odporúčam využívať aj cvičenia, pri ktorých si oddýchnete. Napríklad strečing, ktorý môžete robiť každý deň, stačí 10-15 minút. Výborné je aj cvičenie jogy alebo pilatesu či zorolatesu.

Veľa ľudí s pribúdajúcim vekom začína zanedbávať prevenciu zdravia. Ako k nej pristupujete vy?

Prevencia je to najdôležitejšie. Aj s autom chodíte na kontrolu a telo máte len jedno. Začína sa to už v rodine, ktorá by mala deti viesť k tomu, aby sa starali o zdravie. Mali by mať kvalitnú stravu, aby to pre ne bolo v dospelosti samozrejmé. Starnutie začíname cítiť medzi tridsiatkou a štyridsiatkou, najmä okolo 35 rokov nastávajú veľké hormonálne zmeny. Už v mladom veku by som začala aj s kvalitnými doplnkami výživy. Telo potrebuje vitamíny, ktoré nie sme schopní získať len pomocou ovocia.

K prevencii, samozrejme, patria pravidelné lekárske prehliadky. Ale treba aj počúvať telo. Ak začnete rozumieť vlastnému telu, veľmi si uľahčíte život. Keď vám povie, že je unavené, netlačte naň. Nemusíte ísť cvičiť, keď naozaj nevládzete. Niekedy má telo chuť proste si len oddýchnuť alebo ísť na slnko. Treba mu dať to, o čo vás žiada. Takisto v strave. Ak máte grilovačku, jete a pijete všetko možné, treba to telu vrátiť – pol týždňa si dávať ľahšie jedlá a mať viac pohybu. Nie je dobré ísť v jednej rovine, ale radšej v miernej sínusoide, raz ubrať, raz pridať.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zdravie rodiny » ZORA CZOBOROVÁ: TELU TREBA DAŤ TO, ČO SI ŽIADA
Zdravie rodiny

HPV: VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ A MY SME SA NA TO OPÝTALI ZA VÁS

Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každá tretia príde k lekárovi príliš neskoro.


Čo je vírus HPV a prečo je nebezpečný?

HPV alias ľudský papilomavírus je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú onkogénne typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení.

Skutočne nemá žiadne príznaky?

HPV môže byť v tele roky a nijako sa neprejaviť. Preto sa tak rýchlo šíri a je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás. U niekoho HPV vymizne, u niekoho môže roky pretrvávať a až po dlhšom čase prepuknúť do vážnej diagnózy.

Čo je najúčinnejšia prevencia?

Rakovina krčka maternice je jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi prehliadkami. Preto je dôležité chodiť pravidelne na bezbolestný cytologický ster, ktorý je otázkou pár minút. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Aj keď sa na krčku už začali diať nejaké zmeny nedobrým smerom, dajú sa riešiť pomerne jednoduchým operačným zákrokom – konizáciou. Bohužiaľ, cytologický ster pravidelne absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú neskoro, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia.

Týka sa HPV iba žien?

Veľký omyl. HPV sa týka rovnako žien i mužov. Častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži. Preto je potrebné očkovať proti HPV aj chlapcov.

Má zmysel očkovať aj dospelých?

Jednoznačne.

Má vakcína zmysel aj po prekonaní HPV?

Má! Aj keď už je človek infikovaný istým typom HPV, stále môže profitovať z ochrany proti ostatným typom. Alebo ho môže očkovanie ochrániť pred reinfekciou.

Súvisí HPV s počtom sexuálnych partnerov?

Vôbec. HPV nie je stigma, netýka sa len ľudí s väčším počtom sexuálnych partnerov. Úplne stačí jeden.

Žiadajte pre seba viac, pýtajte sa a neverte rôznym internetovým mýtom, legendám a polopravdám.

Názory špičkových odborníkov a komplexné informácie o téme na www.nierakovine.sk.

Bezplatná infolinka 0800 800 183

Ďalší článok