Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » GLUKÓZOVÝ SENZOR V ŽIVOTE DIABETIKA
Zdravie rodiny

GLUKÓZOVÝ SENZOR V ŽIVOTE DIABETIKA

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Pacienti s diagnózou diabetes mellitus I. typu (DM1) dnes môžu využívať viacero technologických pomôcok. Jednou z nich je glukózový senzor, ktorý je aj vďaka preplácaniu zdravotnými poisťovňami dostupnejší pre pacientov s týmto nevyliečiteľným chronickým ochorením. Prečo je glukózový senzor v živote diabetika a pri kompenzácii tohto ochorenia taký dôležitý?

PhDr. PETRA FERENČÍKOVÁ

Petre Ferenčíkovej počas štúdia psychológie diagnostikovali diabetes I. typu a to určilo aj jej ďalšie smerovanie. Pracuje vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie, je štatutárkou Asociácie diabetikov Slovenska a vo svojej praxi sa venuje najmä téme vyrovnávania sa s chronickým ochorením. 

Glukózové senzory sú pomôcky zabezpečujúce kontinuálny monitoring glykémie (CGM), poskytujú prehľad o dynamike a trende glykémie v reálnom čase na prenosnom snímači alebo v mobilnom zariadení a znižujú výskyt hypoglykémie a hyperglykémie pomocou neustáleho prehľadu o hladine glykémie a vďaka vizuálnym a zvukovým upozorneniam pri predpokladanom poklese či stúpaní hladiny cukru v krvi. Senzory tak znižujú variabilitu glykémie a zvyšujú bezpečnosť a účinnosť liečby diabetu, zlepšujú jeho kompenzáciu a tým aj zvyšujú kvalitu života pacientov s DM1.

Benefity

Glukózové senzory poskytujú aj ďalšie nemenej dôležité benefity – ukladanie údajov do príslušnej aplikácie a generovanie správ o priebehu glykémie za určité obdobie i porovnanie rôznych období, ale takisto možnosť zdieľať aktuálnu hodnotu glykémie s tretími stranami, ako sú rodičia, partneri či opatrovatelia. Je to dôležité najmä pri detskej populácii, pričom rodičia môžu hladinu glykémie svojho dieťaťa kontrolovať počas jeho spánku, fyzickej aktivity alebo vyučovania. Systémom vygenerované údaje možno zdieľať aj s diabetológom alebo nutričným poradcom, to je dôležité pri nastavovaní novej liečby alebo vyladení dávkovania inzulínu, stravy či pohybu v dennom režime diabetika.

Minimalizovanie ,,pichania si“

Mnohí diabetici si pochvaľujú i minimalizovanie merania hladiny cukru v krvi pomocou glukomeru, teda „pichania si“ do prstov niekoľkokrát denne. Pozitívom pre pacientov s DM1 je zaradenie aj ďalších druhov senzorov do kategorizačného zoznamu, čo umožňuje prispôsobiť sa potrebám pacienta, jeho životnému štýlu a individuálnej náročnosti ochorenia. Na glukózový senzor majú nárok najmä detskí pacienti s DM1 do 19 rokov, ktorí sú na inzulínovej pumpe (IP) alebo intenzifikovanej inzulínovej terapii (IIT), dospelí pacienti s DM1 so syndrómom neuvedomovania si hypoglykémie, pacienti s veľmi vysokým kardiovaskulárnym rizikom s IP, pacienti s DM1 a IP a IIT aj gravidné diabetičky 1. typu.

Zlepšenie kvality života

V súčasnosti je dokázaný priaznivý vplyv integrácie systému CGM do manažmentu ochorenia diabetes mellitus 1. typu. Počiatočná neochota lekárov aj pacientov sa v priebehu rokov skutočne zmenšila aj vďaka publikovaniu klinických dôkazov na dospelej i pediatrickej populácii s DM1, pričom zahraničné štúdie poukázali na pozitívny vplyv senzorových systémov na kontrolu glykémie, zmiernenie hypoglykemických epizód a zníženie glykemickej variability, v konečnom dôsledku to znamená menšie riziko neskorších komplikácií.

Zariadenia, ktoré zachraňujú životy

Senzory vďaka alarmu – upozorneniu pri klesajúcej glykémii – sú pre pacientov s DM1 naozaj život zachraňujúce! Najmä pacienti s neuvedomovaním si hypoglykémie sú vďaka senzorom chránení a v noci môžu, doslova, pokojne spať. Možnosť kontroly aktuálnej glykémie len vďaka pozretiu do mobilného zariadenia môže mať aj pozitívny psychický vplyv na prežívanie pacienta s DM1, napr. môže zvýšiť jeho komfort pri zaradení fyzickej aktivity do dennej rutiny alebo môže znížiť mieru strachu spojeného s rizikom výskytu akútnych komplikácií diabetu pri bežných alebo nových činnostiach.

Väčší komfort pre mladších pacientov

Pre maloletých pacientov, vďaka zdieľaniu dát s rodičmi, to môže znamenať aj pociťovanie väčšej slobody pri vykonávaní aktivít s vrstovníkmi. V neposlednom rade, glukózový senzor pomáha pacientovi s prijatím ochorenia a lepšiemu prispôsobeniu liečby diabetu jeho životnému štýlu a návykom.

Glukózový senzor je vynikajúca pomôcka s mnohými výhodami, ale nie je všemocný. Aj pri používaní tejto technologickej vychytávky sa môžu vyskytnúť chyby, predsa len ide o zariadenie závislé od správneho fungovania komplikovaného systému. Netreba zabúdať ani na to, že plný potenciál glukózového senzora využije iba edukovaný a spolupracujúci pacient, ktorý dodržiava lekárske odporúčania.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » GLUKÓZOVÝ SENZOR V ŽIVOTE DIABETIKA
Zdravie rodiny

HPV: VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ A MY SME SA NA TO OPÝTALI ZA VÁS

Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každá tretia príde k lekárovi príliš neskoro.


Čo je vírus HPV a prečo je nebezpečný?

HPV alias ľudský papilomavírus je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú onkogénne typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení.

Skutočne nemá žiadne príznaky?

HPV môže byť v tele roky a nijako sa neprejaviť. Preto sa tak rýchlo šíri a je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás. U niekoho HPV vymizne, u niekoho môže roky pretrvávať a až po dlhšom čase prepuknúť do vážnej diagnózy.

Čo je najúčinnejšia prevencia?

Rakovina krčka maternice je jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi prehliadkami. Preto je dôležité chodiť pravidelne na bezbolestný cytologický ster, ktorý je otázkou pár minút. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Aj keď sa na krčku už začali diať nejaké zmeny nedobrým smerom, dajú sa riešiť pomerne jednoduchým operačným zákrokom – konizáciou. Bohužiaľ, cytologický ster pravidelne absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú neskoro, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia.

Týka sa HPV iba žien?

Veľký omyl. HPV sa týka rovnako žien i mužov. Častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži. Preto je potrebné očkovať proti HPV aj chlapcov.

Má zmysel očkovať aj dospelých?

Jednoznačne.

Má vakcína zmysel aj po prekonaní HPV?

Má! Aj keď už je človek infikovaný istým typom HPV, stále môže profitovať z ochrany proti ostatným typom. Alebo ho môže očkovanie ochrániť pred reinfekciou.

Súvisí HPV s počtom sexuálnych partnerov?

Vôbec. HPV nie je stigma, netýka sa len ľudí s väčším počtom sexuálnych partnerov. Úplne stačí jeden.

Žiadajte pre seba viac, pýtajte sa a neverte rôznym internetovým mýtom, legendám a polopravdám.

Názory špičkových odborníkov a komplexné informácie o téme na www.nierakovine.sk.

Bezplatná infolinka 0800 800 183

Next article