Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » OČKOVANIE PROTI HPV MÁ VÝZNAM PRE VŠETKÝCH
ADVERTORIAL

Ľudský papilomavírus (human papillomavirus – HPV) je najrozšírenejšie pohlavne prenosné ochorenie. Vírus je vysoko nákazlivý a môže spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti. Keďže sa niektoré ochorenia súvisiace s HPV infekciou sa ťažko liečia, najlepšie je zabrániť nákaze a šíreniu prevenciou – očkovaním.

MUDr. MONIKA MICHŇOVÁ

pediater

Ako HPV sa prejavuje na zdraví človeka?

HPV spôsobuje širokú škálu ochorení – nádorových aj nenádorových. Z hľadiska onkogénneho potenciálu sa HPV delia na 2 skupiny – vysoko rizikové a nízko rizikové. Medzi vysoko rizikové patria HPV 16 a 18. Sú zodpovedné za vznik rakoviny najmä krčka maternice, ale aj ostatnej urogenitálnej oblasti (vulva, vagína, penis, konečník). Z nízko rizikových HPV sa najčastejšie identifikujú typy 6 a 11, ktoré spôsobujú kožné a genitálne bradavice.

HPV infekcia sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom alebo prenosom z rúk či úst na pohlavné orgány. Vírus dokáže vo vlhkom prostredí prežiť aj niekoľko mesiacov. Jedinec sa môže touto infekciou nakaziť opakovane, a to aj rovnakým genotypom HPV.

Približne 90 % HPV infekcií prebieha bezpríznakovo a organizmus sa s ochorením vyrovná. U zvyšných jedincov môže dôjsť k rozvoju vážnych ochorení – nádorových aj nenádorových. Bohužiaľ, nevieme povedať u koho sa infekcia rozvinie do ochorenia a u koho dochádza k vymiznutiu.

Koho postihuje toto ochorenie najčastejšie a prečo?

V minulosti sa mylne šírila myšlienka, že HPV infekcia postihuje len ženy. Dnes vieme, že toto ochorenie postihuje obe pohlavia. V populácii sa šíri jednoducho, použitie kondómu nie je dokonalou ochranou. Najrizikovejšia je veková skupina 18 až 25 rokov. Riziko nákazy a rozvoja ochorenia je však celoživotné.

Kedy je správny čas zaočkovať sa proti HPV?

Očkovanie je vhodné pre dievčatá aj chlapcov, ale môžu sa očkovať aj dospelé ženy a muži. Najvyššia účinnosť vakcíny proti HPV je pri aplikácii pred prvým sexuálnym stykom. Očkovať sa, samozrejme, môžu aj sexuálne aktívni jedinci, ktorí očkovaním môžu výrazne znížiť riziko rozvoja ochorenia.

Od 1. mája 2022 je očkovanie dievčat a chlapcov medzi dvanástym až trinástym rokom života najmodernejšou nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 proti vírusu HPV plne hradené. Teenageri do osemnásť rokov už nemajú očkovanie plne hradené, ale môžu využiť benefity poisťovní.

Máte HPV? Čo s tým?

V čom vidíte výhody očkovania proti HPV?

Očkovanie je jedinou primárnou prevenciou nákazy proti HPV infekcii a dokáže znížiť aj percento návratu (recidívy) prejavov infekcie. Keďže je možné sa HPV infikovať v každom veku, očkovanie má význam pre každú vekovú kategóriu, nakoľko očkovanie chráni aj proti opätovnej nákaze. Ak už je pacient nakazený jedným typom HPV, očkovacia látka ho môže ochrániť pred ďalšími typmi vírusu obsiahnutými vo vakcíne.

Aké sú možnosti liečby HPV?

HPV infekcia je neliečiteľná, môžeme liečiť len prejavy ochorenia. Spôsob liečby závisí od typu ochorenia spôsobeného HPV. Pri genitálnych bradaviciach je liečba lokálna – aplikácia liečiv, alebo chirurgická. V prípade onkologického ochorenia musí byť liečba rýchla a radikálna a spočíva v chirurgickom odstránení, rádioterapii a chemoterapii.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » OČKOVANIE PROTI HPV MÁ VÝZNAM PRE VŠETKÝCH
Venované rodine

Môj príbeh mal šťastný koniec. Prečo som sa rozhodol vám o ňom povedať? Aby ste sa o ňom dozvedeli čo najskôr. Pretože pri rakovine pľúc na čase záleží.


Ako to celé začalo

Už ako dieťa ma často trápili rôzne zápaly dýchacích ciest, takže keď som v dospelosti kašlal alebo zachrípol, nebolo to pre mňa nič nezvyčajné. Dokonca som sa s tým ani neobťažoval chodiť k lekárovi, veď vždy to nakoniec prešlo.

Zlom nastal, keď som oslávil čerstvých 40 rokov. Kašeľ sa zmenil na chronický, dýchalo sa mi naozaj ťažko a dokonca som pri nádychoch pískal. V práci sme sa na tom smiali, že zniem ako čajník. To som však ešte netušil, že ma smiech čoskoro prejde.

Príznaky a diagnostika

Moja manželka sa už nedokázala pozerať na to, ako sa trápim, najmä po tom, ako sa k prvým príznakom pridalo nielen vykašliavanie krvi, ale aj nevysvetliteľné bolesti kostí, schudnutie a celková únava. Okamžite ma vzala k všeobecnému lekárovi. Ten mi nasadil antibiotickú liečbu a pre istotu nechal spraviť röntgen pľúc. Výsledky sa mu však nepozdávali, a tak ma odoslal ku špecialistovi, pneumológovi, ktorý ma podrobil diagnostike prostredníctvom CT.

Na moje prekvapenie bol odhalený pozitívny nález, preto som podstúpil aj bronchoskopické vyšetrenie. Odobrali mi vzorku z pľúcneho nálezu a poslali ho na patológiu, kde ho diagnostikovali ako rakovinu pľúc. To som už mal namierené na onkológiu. Tam sme zistili, že mám rakovinu v metastatickom štádiu. Nemohol som teda podstúpiť chirurgické odstránenie nádoru, no bola mi umožnená inovatívna liečba, ktorá mi aj napriek nemilej diagnóze pomáha v rámci možností prežiť kvalitný a plnohodnotný život.

Pacientska cesta s dobrým koncom

Moja pacientska cesta trvala len pár mesiacov, no v niektorých prípadoch môže prebiehať až viac ako 200 dní. A počas tých sa môže človek dostať do naozaj závažných a nezvratných stavov. Trápi vás častý kašeľ, únava, dýchavičnosť či máte nevysvetliteľné bolesti kostí a svalov? Nenechávajte nič na náhodu a objednajte sa k svojmu všeobecnému lekárovi. O to viac to platí v prípade, že ste súčasný alebo bývalý fajčiar. Mne to zachránilo život. Včasná diagnostika a správne nastavená liečba môže zachrániť aj ten váš.

Next article