Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » AJ KEĎ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJEM, TABLETKA PROTI KLIEŠŤOM JE ISTOTA
Venované rodine

AJ KEĎ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJEM, TABLETKA PROTI KLIEŠŤOM JE ISTOTA

FOTO: Archív Senor Pupík

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » AJ KEĎ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJEM, TABLETKA PROTI KLIEŠŤOM JE ISTOTA
ADVERTORIAL

„PSÍ DYCH“ NIE JE NORMÁLNY – ZÁPACH MÔŽE UPOZORŇOVAŤ NA CHOROBU

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article