Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » MAROŠ MOLNÁR: ZDRAVÁ RODINA JE FUNKČNÁ RODINA
ADVERTORIAL

Maroš Molnár je mediálne známy kondičný tréner a bývalý atlét. Momentálne pôsobí ako hlavný tréner vo svojom pohybovom štúdiu MolFit v Bratislave. Šport by podľa neho mal byť súčasťou každej rodiny. Poradí v tom, aké aktivity pre rodinu zvoliť, aj v spôsoboch regenerácie po náročnom tréningu.

MAROŠ MOLNÁR

kondičný tréner

Akú rolu má podľa vás šport v životnom štýle rodiny a pri výchove detí?

Ja si myslím, že šport má v živote každej rodiny veľký zmysel. Zdravá rodina je funkčná rodina. okrem iného a ja si myslím, že aj rodičia sú pre deti príkladom a je na nich, ako ich naučia bojovať proti obezite, depresiám, lenivosti a budovať si morálnovôľové vlastnosti. Šport rodinu často aj stmeľuje, môžete spolu chodiť napríklad na turistiku. Šport by mal byť určite v rovnováhe so vzdelávaním. Ide to ruka v ruke – keď sa hýbete, mozog je flexibilnejší, rýchlejšie sa učíte.

Ktoré aktivity pre rodiny odporúčate?

Neviem, či ja poznám kľúč, ale myslim si, že najlepšia aktivita pre rodinu je prechádzka v prírode. Na to nič nepotrebujete. Obyčajné topánky alebo obuv, ktorá zároveň pomáha rozvíjať klenbu nohy, alebo udržať chodidlo zdravé. V lete je výborné plávanie v jazerách. Takisto cyklistika a hocijaký šport na ihriskách. Dnes je v mestách veľa rôznych posilňovacích ihrísk, kam si rodina vie ísť spolu zacvičiť. Pohyb teda nemusí byť finančne náročný. Dôležité je tráviť čas spolu a v prírode.

Čo je to svalová horúčka a ako ju môžeme zmierniť?

Svalovicu, bolesť kĺbov a svalov, pozná každý, aj vrcholoví športovci. Nemôžeme sa jej zľaknúť, nejde o nič vážne. Je súčasťou každého tréningu a svedčí len o tom, že ste mali väčšie zaťaženie ako normálne. Je dôležité, aby sme sa pred tréningom rozcvičili. Do rozcvičky je dobré zaradiť aj myofascinálny strečing (rolkovanie), stabilizačné cvičenia, nabudiť svaly a pripraviť ich na záťaž. Takisto je potrebné uvoľnenie po tréningu, aby sa odplavila nahromadená kyselina mliečna. Jej množstvo a zmena pH závisí od intenzity cvičenia.

Po tréningu je dobré sadnúť si znovu na bicykel, alebo si dať iné kardio v nízkej intenzite, približne pätnásť minút. Výborne funguje aj ukončenie tréningu studenou sprchou, ktorá pomáha zrýchliť odburávanie nahromadených metabolitov.

Do akej miery je známa bylinka arnika horská (latinský názov: Arnica montana) v oblasti regenerácie a športu?

Neviem, do akej miery ľudia poznajú arniku. Je to veľmi dobrá bylina. Ja som ju používal ešte na vysokej škole. Veľmi dobre pomáha pri svalových bolestiach, keď máte nejaké zranenia, zápaly kostí a podobne. Dá sa kúpiť v lekárňach, existujú aj rôzne krémy, ktoré je dobré natierať po fyzickej záťaži na kĺby, šľachy aj svaly.

Využívajú športovcovi rôzne alternatívy ako akupunktúra a homeopatia? Máte s nimi skúsenosť?

Ja športovcom alternatívne druhy liečenia odporúčam. Najmä homeopatia je podľa mňa dobrá, keď idete na turnaj a cítite, že na vás ide nejaká nádcha. Vtedy je dobré nasadiť homeopatické prípravky, aj vo vyšších dávkach, aby choroba neprepukla. Akupunktúre verím, ale ja osobne nemám rád, keď do mňa niekto pchá ihly. No moja manželka ju miluje. Treba si však dávať pozor, aby ju robil človek, ktorý to naozaj vie, ideálne lekár.

Na odbúranie stresu sa zase používajú rôzne meditačné dýchacie cvičenia. Isté množstvo stresu však organizmus mobilizuje k výkonu, čiže nejaký stres pred pretekmi nie je na škodu.


MOLfit.app

MOLfit.app je webová aplikácia, ktorá ma slúžiť najmä ľuďom s obezitou. Nájdete tu programy pre ľudí s nadváhou, ktorí majú BMI (index telesnej hmotnosti) do 29, potom pre ľudí s BMI 30 – 39 a posledná skupina pre ľudí s BMI 39 a viac. Tréningy sa začínajú najjednoduchšími cvikmi, ktoré sa postupne sťažujú. Celý tréningový plán je rozdelený na štyri trojmesačné bloky.

Tieto plány môžu cvičiť aj ľudia, ktorí necvičili nikdy alebo len zriedka. Zvládnu ich aj starší ľudia.


Next article
Domovská stránka » Venované rodine » MAROŠ MOLNÁR: ZDRAVÁ RODINA JE FUNKČNÁ RODINA
Venované rodine

Môj príbeh mal šťastný koniec. Prečo som sa rozhodol vám o ňom povedať? Aby ste sa o ňom dozvedeli čo najskôr. Pretože pri rakovine pľúc na čase záleží.


Ako to celé začalo

Už ako dieťa ma často trápili rôzne zápaly dýchacích ciest, takže keď som v dospelosti kašlal alebo zachrípol, nebolo to pre mňa nič nezvyčajné. Dokonca som sa s tým ani neobťažoval chodiť k lekárovi, veď vždy to nakoniec prešlo.

Zlom nastal, keď som oslávil čerstvých 40 rokov. Kašeľ sa zmenil na chronický, dýchalo sa mi naozaj ťažko a dokonca som pri nádychoch pískal. V práci sme sa na tom smiali, že zniem ako čajník. To som však ešte netušil, že ma smiech čoskoro prejde.

Príznaky a diagnostika

Moja manželka sa už nedokázala pozerať na to, ako sa trápim, najmä po tom, ako sa k prvým príznakom pridalo nielen vykašliavanie krvi, ale aj nevysvetliteľné bolesti kostí, schudnutie a celková únava. Okamžite ma vzala k všeobecnému lekárovi. Ten mi nasadil antibiotickú liečbu a pre istotu nechal spraviť röntgen pľúc. Výsledky sa mu však nepozdávali, a tak ma odoslal ku špecialistovi, pneumológovi, ktorý ma podrobil diagnostike prostredníctvom CT.

Na moje prekvapenie bol odhalený pozitívny nález, preto som podstúpil aj bronchoskopické vyšetrenie. Odobrali mi vzorku z pľúcneho nálezu a poslali ho na patológiu, kde ho diagnostikovali ako rakovinu pľúc. To som už mal namierené na onkológiu. Tam sme zistili, že mám rakovinu v metastatickom štádiu. Nemohol som teda podstúpiť chirurgické odstránenie nádoru, no bola mi umožnená inovatívna liečba, ktorá mi aj napriek nemilej diagnóze pomáha v rámci možností prežiť kvalitný a plnohodnotný život.

Pacientska cesta s dobrým koncom

Moja pacientska cesta trvala len pár mesiacov, no v niektorých prípadoch môže prebiehať až viac ako 200 dní. A počas tých sa môže človek dostať do naozaj závažných a nezvratných stavov. Trápi vás častý kašeľ, únava, dýchavičnosť či máte nevysvetliteľné bolesti kostí a svalov? Nenechávajte nič na náhodu a objednajte sa k svojmu všeobecnému lekárovi. O to viac to platí v prípade, že ste súčasný alebo bývalý fajčiar. Mne to zachránilo život. Včasná diagnostika a správne nastavená liečba môže zachrániť aj ten váš.

Next article