Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » MAROŠ MOLNÁR: ZDRAVÁ RODINA JE FUNKČNÁ RODINA
ADVERTORIAL

Maroš Molnár je mediálne známy kondičný tréner a bývalý atlét. Momentálne pôsobí ako hlavný tréner vo svojom pohybovom štúdiu MolFit v Bratislave. Šport by podľa neho mal byť súčasťou každej rodiny. Poradí v tom, aké aktivity pre rodinu zvoliť, aj v spôsoboch regenerácie po náročnom tréningu.

MAROŠ MOLNÁR

kondičný tréner

Akú rolu má podľa vás šport v životnom štýle rodiny a pri výchove detí?

Ja si myslím, že šport má v živote každej rodiny veľký zmysel. Zdravá rodina je funkčná rodina. okrem iného a ja si myslím, že aj rodičia sú pre deti príkladom a je na nich, ako ich naučia bojovať proti obezite, depresiám, lenivosti a budovať si morálnovôľové vlastnosti. Šport rodinu často aj stmeľuje, môžete spolu chodiť napríklad na turistiku. Šport by mal byť určite v rovnováhe so vzdelávaním. Ide to ruka v ruke – keď sa hýbete, mozog je flexibilnejší, rýchlejšie sa učíte.

Ktoré aktivity pre rodiny odporúčate?

Neviem, či ja poznám kľúč, ale myslim si, že najlepšia aktivita pre rodinu je prechádzka v prírode. Na to nič nepotrebujete. Obyčajné topánky alebo obuv, ktorá zároveň pomáha rozvíjať klenbu nohy, alebo udržať chodidlo zdravé. V lete je výborné plávanie v jazerách. Takisto cyklistika a hocijaký šport na ihriskách. Dnes je v mestách veľa rôznych posilňovacích ihrísk, kam si rodina vie ísť spolu zacvičiť. Pohyb teda nemusí byť finančne náročný. Dôležité je tráviť čas spolu a v prírode.

Čo je to svalová horúčka a ako ju môžeme zmierniť?

Svalovicu, bolesť kĺbov a svalov, pozná každý, aj vrcholoví športovci. Nemôžeme sa jej zľaknúť, nejde o nič vážne. Je súčasťou každého tréningu a svedčí len o tom, že ste mali väčšie zaťaženie ako normálne. Je dôležité, aby sme sa pred tréningom rozcvičili. Do rozcvičky je dobré zaradiť aj myofascinálny strečing (rolkovanie), stabilizačné cvičenia, nabudiť svaly a pripraviť ich na záťaž. Takisto je potrebné uvoľnenie po tréningu, aby sa odplavila nahromadená kyselina mliečna. Jej množstvo a zmena pH závisí od intenzity cvičenia.

Po tréningu je dobré sadnúť si znovu na bicykel, alebo si dať iné kardio v nízkej intenzite, približne pätnásť minút. Výborne funguje aj ukončenie tréningu studenou sprchou, ktorá pomáha zrýchliť odburávanie nahromadených metabolitov.

Do akej miery je známa bylinka arnika horská (latinský názov: Arnica montana) v oblasti regenerácie a športu?

Neviem, do akej miery ľudia poznajú arniku. Je to veľmi dobrá bylina. Ja som ju používal ešte na vysokej škole. Veľmi dobre pomáha pri svalových bolestiach, keď máte nejaké zranenia, zápaly kostí a podobne. Dá sa kúpiť v lekárňach, existujú aj rôzne krémy, ktoré je dobré natierať po fyzickej záťaži na kĺby, šľachy aj svaly.

Využívajú športovcovi rôzne alternatívy ako akupunktúra a homeopatia? Máte s nimi skúsenosť?

Ja športovcom alternatívne druhy liečenia odporúčam. Najmä homeopatia je podľa mňa dobrá, keď idete na turnaj a cítite, že na vás ide nejaká nádcha. Vtedy je dobré nasadiť homeopatické prípravky, aj vo vyšších dávkach, aby choroba neprepukla. Akupunktúre verím, ale ja osobne nemám rád, keď do mňa niekto pchá ihly. No moja manželka ju miluje. Treba si však dávať pozor, aby ju robil človek, ktorý to naozaj vie, ideálne lekár.

Na odbúranie stresu sa zase používajú rôzne meditačné dýchacie cvičenia. Isté množstvo stresu však organizmus mobilizuje k výkonu, čiže nejaký stres pred pretekmi nie je na škodu.


MOLfit.app

MOLfit.app je webová aplikácia, ktorá ma slúžiť najmä ľuďom s obezitou. Nájdete tu programy pre ľudí s nadváhou, ktorí majú BMI (index telesnej hmotnosti) do 29, potom pre ľudí s BMI 30 – 39 a posledná skupina pre ľudí s BMI 39 a viac. Tréningy sa začínajú najjednoduchšími cvikmi, ktoré sa postupne sťažujú. Celý tréningový plán je rozdelený na štyri trojmesačné bloky.

Tieto plány môžu cvičiť aj ľudia, ktorí necvičili nikdy alebo len zriedka. Zvládnu ich aj starší ľudia.


Next article
Domovská stránka » Venované rodine » MAROŠ MOLNÁR: ZDRAVÁ RODINA JE FUNKČNÁ RODINA
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article