Domovská stránka » Venované rodine » MAROŠ MOLNÁR: ZDRAVÁ RODINA JE FUNKČNÁ RODINA
ADVERTORIAL

Maroš Molnár je mediálne známy kondičný tréner a bývalý atlét. Momentálne pôsobí ako hlavný tréner vo svojom pohybovom štúdiu MolFit v Bratislave. Šport by podľa neho mal byť súčasťou každej rodiny. Poradí v tom, aké aktivity pre rodinu zvoliť, aj v spôsoboch regenerácie po náročnom tréningu.

MAROŠ MOLNÁR

kondičný tréner

Akú rolu má podľa vás šport v životnom štýle rodiny a pri výchove detí?

Ja si myslím, že šport má v živote každej rodiny veľký zmysel. Zdravá rodina je funkčná rodina. okrem iného a ja si myslím, že aj rodičia sú pre deti príkladom a je na nich, ako ich naučia bojovať proti obezite, depresiám, lenivosti a budovať si morálnovôľové vlastnosti. Šport rodinu často aj stmeľuje, môžete spolu chodiť napríklad na turistiku. Šport by mal byť určite v rovnováhe so vzdelávaním. Ide to ruka v ruke – keď sa hýbete, mozog je flexibilnejší, rýchlejšie sa učíte.

Ktoré aktivity pre rodiny odporúčate?

Neviem, či ja poznám kľúč, ale myslim si, že najlepšia aktivita pre rodinu je prechádzka v prírode. Na to nič nepotrebujete. Obyčajné topánky alebo obuv, ktorá zároveň pomáha rozvíjať klenbu nohy, alebo udržať chodidlo zdravé. V lete je výborné plávanie v jazerách. Takisto cyklistika a hocijaký šport na ihriskách. Dnes je v mestách veľa rôznych posilňovacích ihrísk, kam si rodina vie ísť spolu zacvičiť. Pohyb teda nemusí byť finančne náročný. Dôležité je tráviť čas spolu a v prírode.

Čo je to svalová horúčka a ako ju môžeme zmierniť?

Svalovicu, bolesť kĺbov a svalov, pozná každý, aj vrcholoví športovci. Nemôžeme sa jej zľaknúť, nejde o nič vážne. Je súčasťou každého tréningu a svedčí len o tom, že ste mali väčšie zaťaženie ako normálne. Je dôležité, aby sme sa pred tréningom rozcvičili. Do rozcvičky je dobré zaradiť aj myofascinálny strečing (rolkovanie), stabilizačné cvičenia, nabudiť svaly a pripraviť ich na záťaž. Takisto je potrebné uvoľnenie po tréningu, aby sa odplavila nahromadená kyselina mliečna. Jej množstvo a zmena pH závisí od intenzity cvičenia.

Po tréningu je dobré sadnúť si znovu na bicykel, alebo si dať iné kardio v nízkej intenzite, približne pätnásť minút. Výborne funguje aj ukončenie tréningu studenou sprchou, ktorá pomáha zrýchliť odburávanie nahromadených metabolitov.

Do akej miery je známa bylinka arnika horská (latinský názov: Arnica montana) v oblasti regenerácie a športu?

Neviem, do akej miery ľudia poznajú arniku. Je to veľmi dobrá bylina. Ja som ju používal ešte na vysokej škole. Veľmi dobre pomáha pri svalových bolestiach, keď máte nejaké zranenia, zápaly kostí a podobne. Dá sa kúpiť v lekárňach, existujú aj rôzne krémy, ktoré je dobré natierať po fyzickej záťaži na kĺby, šľachy aj svaly.

Využívajú športovcovi rôzne alternatívy ako akupunktúra a homeopatia? Máte s nimi skúsenosť?

Ja športovcom alternatívne druhy liečenia odporúčam. Najmä homeopatia je podľa mňa dobrá, keď idete na turnaj a cítite, že na vás ide nejaká nádcha. Vtedy je dobré nasadiť homeopatické prípravky, aj vo vyšších dávkach, aby choroba neprepukla. Akupunktúre verím, ale ja osobne nemám rád, keď do mňa niekto pchá ihly. No moja manželka ju miluje. Treba si však dávať pozor, aby ju robil človek, ktorý to naozaj vie, ideálne lekár.

Na odbúranie stresu sa zase používajú rôzne meditačné dýchacie cvičenia. Isté množstvo stresu však organizmus mobilizuje k výkonu, čiže nejaký stres pred pretekmi nie je na škodu.


MOLfit.app

MOLfit.app je webová aplikácia, ktorá ma slúžiť najmä ľuďom s obezitou. Nájdete tu programy pre ľudí s nadváhou, ktorí majú BMI (index telesnej hmotnosti) do 29, potom pre ľudí s BMI 30 – 39 a posledná skupina pre ľudí s BMI 39 a viac. Tréningy sa začínajú najjednoduchšími cvikmi, ktoré sa postupne sťažujú. Celý tréningový plán je rozdelený na štyri trojmesačné bloky.

Tieto plány môžu cvičiť aj ľudia, ktorí necvičili nikdy alebo len zriedka. Zvládnu ich aj starší ľudia.


Ďalší článok