Domovská stránka » Tabu » EXISTUJE MENEJ ŠKODLIVÉ FAJČENIE?
Tabu

EXISTUJE MENEJ ŠKODLIVÉ FAJČENIE?

Fajčiarom na ich závislosti najviac vadí to, že nevábne voňajú. Preto sa v ostatných rokoch snažia hľadať alternatívnu náhradu. Zariadenia na zahrievanie tabaku sa stali akýmsi trendom. Sú však naozaj menej škodlivé?

Približne 7 z 10 fajčiarov chce so svojou závislosťou skoncovať. No pre mnohých to nie je jednoduché, pretože telo potrebuje nikotín. Počas ostatných rokov viacerí fajčiari prešli z klasických cigariet na zahrievaný tabak.

Takéto zariadenia tabak nespaľujú, ale ho iba zahrievajú na teplotu asi 320 stupňov Celzia. Dym v nich nevzniká. Vo výparoch sa určité toxické látky síce objavujú, ale v oveľa menšom množstve ako v cigaretovom dyme. Hodnoty sú väčšinou o 90-95 % nižšie. Pre dospelých fajčiarov je to teda spôsob, ako nikotín dostať do tela, no bez škodlivého spaľovania cigariet.

Cesta k nižšiemu riziku

V zariadení sa zahrieva tabak a vzniká aerosól (para), ktorý dospelý fajčiar vdychuje. „Pri zahrievanom tabaku 90 % aerosólu tvorí voda
a glycerín, takže skutočne môžeme hovoriť o 90 % znížení škodlivých chemických látok. Nie sú tam ani žiadne pevné častice založené na uhlíku,“ povedal odborník na liečbu závislostí a zástupca tabakového giganta Philip Morris, lekár Patrick Picavet. Netreba však zabúdať na to, že akýkoľvek výrobok obsahujúci nikotín je návykový a dosiahnuť cieľ prestať fajčiť nemusí byť jednoduchý. „Ak to ľudia nedokážu, musíme im ponúknuť iné alternatívy, a teda vedecky podložený výrobok, ktorý by znižoval riziko poškodenia zdravia. Nikotín je síce hlavnou návykovou látkou v tabaku, ale úlohu hrá aj celý rad ďalších faktorov, ako úplne skoncovať s fajčením,“ vysvetlil Picavet.

Menej škodlivé ako klasická cigareta?

Nedá sa však povedať, že pri takomto fajčení nič jedovaté nevzniká. „Výrobok so zahrievaným tabakom poskytuje porovnateľné množstvo nikotínu ako konvenčná cigareta. V aerosóle sa nachádzajú aj škodlivé zložky, a preto tiež netvrdíme, že sú tieto výrobky bez rizika. Avšak ak 100% emisií škodlivých látok v cigaretovom dyme znížime v priemere o 90 %, musí to mať pozitívny dopad na zdravie,“ uzavrel lekár Patrick Picavet.

Ďalší článok