Domovská stránka » Tabu » EXISTUJE MENEJ ŠKODLIVÉ FAJČENIE?
Tabu

EXISTUJE MENEJ ŠKODLIVÉ FAJČENIE?

Fajčiarom na ich závislosti najviac vadí to, že nevábne voňajú. Preto sa v ostatných rokoch snažia hľadať alternatívnu náhradu. Zariadenia na zahrievanie tabaku sa stali akýmsi trendom. Sú však naozaj menej škodlivé?

Približne 7 z 10 fajčiarov chce so svojou závislosťou skoncovať. No pre mnohých to nie je jednoduché, pretože telo potrebuje nikotín. Počas ostatných rokov viacerí fajčiari prešli z klasických cigariet na zahrievaný tabak.

Takéto zariadenia tabak nespaľujú, ale ho iba zahrievajú na teplotu asi 320 stupňov Celzia. Dym v nich nevzniká. Vo výparoch sa určité toxické látky síce objavujú, ale v oveľa menšom množstve ako v cigaretovom dyme. Hodnoty sú väčšinou o 90-95 % nižšie. Pre dospelých fajčiarov je to teda spôsob, ako nikotín dostať do tela, no bez škodlivého spaľovania cigariet.

Cesta k nižšiemu riziku

V zariadení sa zahrieva tabak a vzniká aerosól (para), ktorý dospelý fajčiar vdychuje. „Pri zahrievanom tabaku 90 % aerosólu tvorí voda
a glycerín, takže skutočne môžeme hovoriť o 90 % znížení škodlivých chemických látok. Nie sú tam ani žiadne pevné častice založené na uhlíku,“ povedal odborník na liečbu závislostí a zástupca tabakového giganta Philip Morris, lekár Patrick Picavet. Netreba však zabúdať na to, že akýkoľvek výrobok obsahujúci nikotín je návykový a dosiahnuť cieľ prestať fajčiť nemusí byť jednoduchý. „Ak to ľudia nedokážu, musíme im ponúknuť iné alternatívy, a teda vedecky podložený výrobok, ktorý by znižoval riziko poškodenia zdravia. Nikotín je síce hlavnou návykovou látkou v tabaku, ale úlohu hrá aj celý rad ďalších faktorov, ako úplne skoncovať s fajčením,“ vysvetlil Picavet.

Menej škodlivé ako klasická cigareta?

Nedá sa však povedať, že pri takomto fajčení nič jedovaté nevzniká. „Výrobok so zahrievaným tabakom poskytuje porovnateľné množstvo nikotínu ako konvenčná cigareta. V aerosóle sa nachádzajú aj škodlivé zložky, a preto tiež netvrdíme, že sú tieto výrobky bez rizika. Avšak ak 100% emisií škodlivých látok v cigaretovom dyme znížime v priemere o 90 %, musí to mať pozitívny dopad na zdravie,“ uzavrel lekár Patrick Picavet.

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » EXISTUJE MENEJ ŠKODLIVÉ FAJČENIE?
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Ďalší článok