Domovská stránka » Tabu » PRESTÁVATE FAJČIŤ? OPLATÍ SA VYHLADAŤ ODBORNÚ POMOC
Tabu

PRESTÁVATE FAJČIŤ? OPLATÍ SA VYHLADAŤ ODBORNÚ POMOC

Závislosť od tabaku je jednou s najrozšírenejších diagnóz a mnohí fajčiari sú vo svojom snažení prestať fajčiť roky neúspešní.

PROF. MUDR. EVA KRÁLÍKOVÁ, CSC.

Centrum pre závislých od tabaku 1. LF UK a VFN

O tom, ako zvládnuť svoju závislosť, sme sa rozprávali s prof. MUDr. Evou Králíkovou, CSc., z Centra pre závislých od tabaku 1. LF UK a VFN.

Veľa ľudí si želá prestať fajčiť. Aký majú urobiť prvý krok?

Rozhodnúť sa, rozhýbať sa, neodkladať to. Rozhodovanie trvá, bohužiaľ, väčšinou roky, fajčiari majú v priebehu života priemerne desiatky neúspešných pokusov.

Aké sú možnosti odvykania? Kedy je možné prestať sám a kedy treba navštíviť lekára?

Každý spôsob, ktorý vedie k odloženiu cigariet, je dobrý. Pokus bez pomoci má však len malú úspešnosť, po roku nefajčí 3–5 % ľudí. Intervencia lekára spojená s užívaním liekov na potlačenie abstinenčných príznakov môže byť až desaťkrát účinnejšia. Teda ak sa niekomu chce prestať, oplatí sa vyhľadať odbornú pomoc.

Aké sú, podľa vašich skúseností, najčastejšie dôvody a motivácie, aby človek prestal fajčiť?

Zdravie, peniaze, spoločnosť či rodina, pocit závislosti a otroctva, ale napríklad aj pes – aby žil dlhšie, aby ku mne chodil… dôvody sú rôzne. Naším Centrom pre závislých od tabaku prešlo asi 7 000 fajčiarov a vidíme, že dôvody môžu byť rôznorodé, hlavné je, keď si fajčiar naozaj želá prestať fajčiť.

Čo je, podľa vás, kľúčom k úspechu?

Radosť („Konečne som sa toho zbavil/a!“). Keď prevažuje nostalgia („Som chudák, že nemôžem fajčiť.“), dopadne to pravdepodobne zle. Zásadné je teda užívať si slobodu a úľavu, že sa to konečne podarilo.

Čo by ste odkázali tým, ktorí sa rozhodujú vydať na cestu života bez cigariet?

Neprestávajte prestávať!

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Aflofarm
Aflofarm Slovakia s.r.o. Zelená 2C/X3,
97404
Banská Bystrica

Ďalší článok