Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA: NEVYHNUTNÝ DÔSLEDOK MODERNÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU
Tabu

POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA: NEVYHNUTNÝ DÔSLEDOK MODERNÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Jedlo je pre nás zdrojom energie, ale spájame si ho často aj s gurmánskym zážitkom. Niektorí sme odvážni a radi skúšame nové chute, iní naopak, konzervatívnejší a verní odskúšaným chuťovým kombináciám.

Zážitok z jedla sa však nie vždy spája len s pozitívnymi skúsenosťami. Nemáme teraz na mysli nevhodnú kombináciu, ktorá „nezachutí“ každému a môže skončiť (v lepšom prípade) krátkou črevnou kolikou. Hovoríme o problémoch, ktoré sa spájajú s potravinovou intoleranciou, v horšom prípade až alergiou.

Rozdiely medzi potravinovou intoleranciou a alergiou, o tom, čo spôsobuje intoleranciu a jej riziká, vysvetlil Dr. Nigel Abraham PhD., FIBMS, riaditeľ pre vedu a laboratórny výskum v CAMBRIDGE NUTRITIONAL SCIENCES (OMEGA DIAGNOSTICS LIMITED), špecialista na funkčnú medicínu, metabolizmus, alergie, hormóny a patológiu tráviaceho traktu.

Čo je to potravinová intolerancia?

Potravinová intolerancia je všeobecný pojem, ktorý sa používa na opis nežiaducich reakcií na potraviny, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi mechanizmami. Niektoré sú sprostredkované imunitným systémom, ako potravinová intolerancia sprostredkovaná IgG, a potom také, ktoré imunitný systém nezahŕňajú – napríklad intolerancia laktózy, ktorá vzniká v dôsledku nedostatočnej aktivity enzýmu potrebného na štiepenie laktózy. Iné druhy intolerancie môžu byť výsledkom reakcií na chemické zložky v určitých potravinách.

Čo sa pripisuje rastúcemu počtu ľudí trpiacich potravinovou intoleranciou?

Črevný imunitný systém čelí výzve reagovať na patogény, zatiaľ čo zostáva relatívne nereagujúci na potravinové antigény a komenzálnu mikroflóru. V dnešnom rozvinutom svete sa zdá, že sa táto schopnosť odbúrava a chronické zápalové ochorenia čriev sú veľmi bežné. V evolučnom boji proti infekčným chorobám si imunitný systém nemôže dovoliť byť opatrný, pretože patogény využijú každé jeho zlyhanie pri dosahovaní účinných a ráznych imunitných reakcií. V modernom svete sa ale zdá, že táto nevyhnutná reakcia zameraná na ochranu, vedie v súčasnosti aj k reakciám na neškodné látky, ako sú napríklad potraviny, ktoré konzumujeme.

Aký je rozdiel medzi potravinovou intoleranciou a potravinovou alergiou?

Klasická potravinová alergia, ako napríklad alergia na arašidy či morské plody, sa zvyčajne vyznačuje okamžitou a často závažnou reakciou po konzumácii problematickej potraviny. Medzi príznaky patrí kýchanie, vyrážky, podráždenie pokožky, opuchy a únava. Takéto alergické reakcie zvyčajne zahŕňajú IgE protilátky.


Potravinová intolerancia býva charakterizovaná oneskoreným nástupom príznakov a často sprevádzaná IgG protilátkami, čo môže viesť k aktivácii zápalových ciest vedúcich k symptómom. Takéto príznaky sa môžu vyskytnúť aj do niekoľkých dní po konzumácii problematickej potraviny, čo sťažuje identifikáciu príčiny.

Aké sú riziká potravinovej intolerancie pre človeka?

Neidentifikovaná potravinová intolerancia znižuje celkové potešenie človeka zo života. Ak vezmeme ako príklad IBS (syndróm dráždivého čreva) a migrénu, tieto môžu človeka doslova uväzniť vo svojom domove na dlhé obdobie, vďaka čomu sa bude cítiť nielen chorý, ale aj bezmocný. Okrem toho sa ukázalo, že nízky stupeň zápalu, ku ktorému môže potravinová intolerancia prispievať, súvisí s väčšinou chronických chorôb na Západe. Aj keď je potrebný ďalší výskum, je možné, že pomoc pri znižovaní „zaťaženia“ organizmu elimináciou potravín z potravy, ktoré môžu vyvolať zápal nízkeho stupňa, môžeme tiež pomôcť spomaliť progresiu ochorenia.

Ako je to s potravinovou intoleranciou u detí?

Deti môžu tiež trpieť potravinovou intoleranciou sprostredkovanou IgG, ale testovanie na deťoch mladších ako 2 roky zvyčajne neodporúčame. Dôvodom je skutočnosť, že imunitný systém malých detí sa stále vyvíja, a tak meranie protilátok nemusí byť spoľahlivé. Veľmi malé deti majú tiež zvyčajne obmedzený jedálniček, pričom testy sú navrhnuté na širokú škálu potravín, ktoré sa v neskoršom veku bežne konzumujú. Preto odporúčame, aby výsledky testov u detí interpretoval zdravotnícky profesionál.

Čo môže človek urobiť v rámci prevencie? Kedy je potrebné vyhľadať odborníka?

Potravinová intolerancia sprostredkovaná IgG môže postihnúť kohokoľvek kedykoľvek. Na rozdiel od potravinovej alergie, ktorú vo veľkej miere určujú naše gény, tento typ potravinovej intolerancie vzniká v dôsledku faktorov prostredia, ako sú množstvo a typ potravy, ktorú konzumujeme, choroby, stres, funkcia črevnej bariéry, stav nášho črevného mikrobiómu a lieky, ako napríklad antibiotiká. Ak osoba prejaví príznaky, test na prítomnosť IgG v potravinách môže indikovať stratu schopnosti tolerovať niektoré potraviny. Podľa výsledkov testu je možné vykonať určité zmeny v jedálničku, ktoré by mali zmierniť zápal a s tým aj súvisiace príznaky. Zdravé črevo je životne dôležité pre všetky oblasti zdravia. Potravinový test IgG je užitočným spôsobom, ako zistiť, či môžu zmeny v stenách črevnej bariéry viesť k rozvoju potravinovej intolerancie.

Je možné sa potravinovej intolerancie navždy zbaviť?

Je pravdepodobne nereálne odstrániť potravinovú intoleranciu sprostredkovanú IgG navždy. Je to nevyhnutný dôsledok nášho moderného životného štýlu. Je to skôr niečo, čo je cyklické a kedy môže jednotlivec z času na čas neznášať niektoré potraviny. V počiatočných štádiách človek nemusí ani len vedieť, že sa to deje. Potravinový test IgG je najlepší spôsob, ako zistiť, či sa objavuje intolerancia a klinicky sa preukázalo, že strava založená na výsledkoch je účinná pri zlepšovaní symptómov a opätovnom získaní tolerancie. Táto stratégia by mala byť súčasťou zdravého životného štýlu spolu s vyváženou stravou a fyzickou aktivitou, ktorá pomáha udržiavať intolerancie pod kontrolou.

Môže si človek vykonať test potravinovej intolerancie doma?

Test na potravinovú intoleranciu využíva rovnakú technológiu, akú používajú laboratórne testy. Bol však zjednodušený pre všetkých, aby sa dal vykonávať jednoducho a bezpečne aj v domácom prostredí. Vzorku krvi si človek odoberie sám podľa priloženého návodu a následne ju pošle do laboratória, kde ju vyhodnotí profesionálny zdravotný pracovník.

Next article
Domovská stránka » Tabu » POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA: NEVYHNUTNÝ DÔSLEDOK MODERNÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Next article