Domovská stránka » Tabu » MOZGOVÁ PRÍHODA: S PEVNOU VÔĽOU SA DÁ ZVLÁDNUŤ ÚPLNE VŠETKO
ADVERTORIAL

MUDr. A. M. (72) prevádzkovala alergologickú ambulanciu. Jedného dňa dostala mozgovú príhodu, ktorá spôsobila, že sa so svojou milovanou prácou musela zo dňa na deň rozlúčiť. O priebehu choroby, následnom liečení a aj o tom, že s pevnou vôľou sa dá zvládnuť úplne všetko, nám porozprávala v nasledujúcom rozhovore.

Ako sa choroba prejavila?

Jedného dňa som vnímala zhoršené videnie, ktoré som pripisovala nedávnej operácii oka. Podľa všetkého to už boli príznaky porážky, ale neboli jednoznačné. 29. septembra 2019 som v noci odpadla, pozvracala sa. Ráno som zavolala do práce, že neprídem a kolegyňa mi privolala záchranku. Po všetkých vyšetreniach bola diagnóza jasná.

Ako prebiehala liečba?

V regionálnej nemocnici ma pomocou infúzií a antibiotík zachránili. Po prepustení som absolvovala intenzívny 60-dňový rehabilitačný pobyt vo VITALITE v Lehniciach v Špecializovanej nemocnici FBLR. Do zariadenia som došla ležmo – na vozíku, mala som rečové problémy, dokonca som nedokázala používať ani mobilný telefón.

V čom vám rehabilitácia najviac pomohla a aké ste z nej mali pocity?

Bolo to strašne nepríjemné, hanbila som sa. Polohovali ma na posteli, pretože som nebola schopná pohybu. Rehabilitácia mi veľmi pomohla. Používala som rôzne rotopedy na rozcvičenie. Po prepustení z liečby som sa na niekoľko mesiacov stala klientkou domova dôchodcov, kde som už chodila bez chodúľky a rozprávala zrozumiteľne. Dokonca som nepotrebovala žiadnu pomoc pri chôdzi a hygiene, naďalej som však pokračovala v cvičení. A čo bolo potom? Domov som odchádzala po vlastných nohách a moja komunikácia bola zrozumiteľná.

Prečítajte si tiež: CIEVNA MOZGOVÁ PRÍHODA: KEĎ SA NIEČO „POKAZÍ“ V OVLÁDAČI TELA

Máte niekoho, kto vám pomáha?

O ôsmej prichádza opatrovateľka na tri hodiny denne. Dovtedy sa už umyjem, oblečiem a zoberiem si lieky, pretože chcem byť samostatná. Spolu pracujeme v záhrade, kde pestujem kvety, ovocie, zeleninu. Kamarátky, rodina, kolegovia, susedky a príroda sú mojím liekom.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí tiež prekonali mozgovú príhodu?

Ak sa ľudia dajú včas a správne rehabilitovať, majú dobré vedenie a silnú vôľu, zvládnu všetko a naďalej môžu žiť normálny život.

Ďalší článok