Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » DIABETES A SRDCE
Tabu

DIABETES A SRDCE

Cukrovka patrí k tzv. civilizačným ochoreniam, ktorých výskyt sa zvyšuje priamo úmerne s nárastom obezity a celkového nezdravého životného štýlu.

Pacienti trpiaci diabetom sú viac ohrození slepotou, amputáciou v dôsledku diabetickej nohy či zlyhaním obličiek a následnou dialýzou. Už menej rezonuje fakt, že cukrovka zvyšuje riziko mnohých iných závažných ochorení. Diabetici 1. typu trpia a umierajú na srdcovocievne ochorenia, najmä na srdcový infarkt a mozgovú porážku. Tieto príčiny sú najčastejšie sa vyskytujúce v celej slovenskej populácii, problémom však je, že pacienti s cukrovkou ich môžu dostať skôr.


Diabetici 1. typu trpia a umierajú na srdcovocievne ochorenia, najmä na srdcový infarkt a mozgovú porážku.

Metabolický syndróm

Keď sa u jedinca súčasne vyskytne viac rizikových faktorov, ktoré sa nesčítajú ale násobia, hovoríme o metabolickom syndróme. Z tohto dôvodu je potrebné, aby mal každý diabetik okrem cukru pod kontrolou aj svoj krvný tlak, hladinu cho-lesterolu, aby nefajčil, hýbal sa a udržiaval si primeranú telesnú hmotnosť. Pravidelné kontroly u diabetológa zabezpečia, aby bol pacient kontrolovaný a v prípade potreby odoslaný do kardiologickej, cievnej, alebo neurologickej ambulancie. Varovným signálom je, samozrejme, dušnosť, opuchy nôh, bolesť či tlaky na hrudníku.


Pri pravidelných kontrolách, dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu a dobre nastavenej účinnej a bezpečnej liečbe môže pacient s cukrovkou žiť dlhšie.

Pokrok v liečbe ochoreni

V nedávnej minulosti prišli aj na slovenský trh nové skupiny liekov, ktoré okrem toho, že významne znižujú hladinu cukru v krvi diabetika, poskytujú aj mnohé iné pozitívne účinky. Odborné spoločnosti upravujú svoje usmernenia na liečbu diabetu a tieto lieky sa posúvajú v liečbe vyššie. Klinické skúšania preukázali, že tieto lieky znižujú riziko úmrtia na srdcovocievne ochorenia viac ako o tretinu.

V praxi to znamená, že takto liečený pacient môže žiť dlhšie oproti pacientovi na štandardnej liečbe. Navyše sa preukázal ochranný vplyv tejto skupiny liekov na obličky a zníženie hospitalizácií pre srdcové zlyhanie. Významným plusom je nízke riziko nebezpečného poklesu hladiny cukru v krvi (tzv. hypo-glykémia) a zníženie hmotnosti u väčšiny diabetikov.

Diabetes je závažné, ale v súčasnosti veľmi dobre liečiteľné ochorenie. Pri pravidelných kontrolách, dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu a dobre nastavenej účinnej a bezpečnej liečbe môže pacient s cukrovkou žiť dlhšie.

MUDr. Barbora Zoboková,
Diabetologická ambulancia SIN AZUCAR, s. r. o., Malacky

Next article
Domovská stránka » Tabu » DIABETES A SRDCE
Tabu

VÍRUSOVÁ HEPATITÍDA C: HROZBA TRANSPLANTÁCIE PEČENE

Hepatitída C predstavuje infekčné ochorenie spôsobené vírusom hepatitídy C (HCV). HCV infekcia u 60 – 80 % pacientov prejde po prekonaní akútnej fázy do štádia chronickej hepatitídy. Vírus hepatitídy C spúšťa chronický zápalový proces v pečeni, ktorý poškodením tkaniva vedie k fibróze pečene, cirhóze a jej komplikáciám.

MUDr. MAREK RÁC, PhD.

primár
Interná klinika FN Nitra

Hepatitída C predstavuje celosvetovo najčastejšiu príčinu transplantácií pečene. Od objavenia vírusu v r. 1989 sa až do súčasnosti dosiahol enormný pokrok v diagnostike a liečbe ochorenia. Po dlhej ére interferónovej liečby sa v ostatných rokoch dostala do popredia revolučná liečba DAA – priamo účinkujúce antivirotiká. Táto vysoko efektívna liečba umožňuje vyliečenie takmer všetkým infikovaným. Vysoká bezpečnosť zaručuje minimum nežiaducich účinkov. Liečba DAA predstavuje pri neprítomnosti profylaktickej vakcíny jediný efektívny nástroj v boji s HCV infekciou.

Ako sa hepatitída C prenáša a jej výskyt

Prenos nákazy sa deje prevažne krvnou cestou. Spája sa s medicínskymi procedúrami, rizikové sú invazívne výkony, operačné zákroky. Vysoko rizikové je zdieľanie spoločných kontaminovaných ihiel používateľmi drog. Možný je prenos infekcie z matky na dieťa a taktiež pri pohlavnom styku s infikovanou osobou. Postihnutí môžu byť ľudia, ktorí pred rutinným vyšetrovaním darcov krvi dostali krvnú transfúziu alebo faktory zrážania krvi (pred rokom 1992), vo vyššom riziku výskytu sú dialyzovaní pacienti.

Rizikovou skupinou s vysokým percentom premorenia sú osoby z marginalizovaných skupín, jedinci užívajúci intravenózne drogy a väzni. V Európe a USA predstavuje najväčšiu hrozbu prenosu HCV infekcie užívanie vnútrožilových drog. Riziková tetováž vykonávaná za neregulovaných podmienok môže predstavovať faktor prenosu HCV infekcie. Každý pacient s pretrvávajúcim zvýšením aktivity pečeňových enzýmov a každý z rizikovej skupiny by mal poznať svoj sérologický status.

Pri potvrdení sérologickej pozitivity antiHCV protilátky by mal lekár pacienta odoslať na špecializovanú ambulanciu. Tam sa doplnia vyšetrenia potrebné na potvrdenie infekcie HCV a tiež výber vhodnej liečby. V minulosti obávaná biopsia už nie je potrebná, nakoľko máme k dispozícii neinvazívne metódy zisťovania pokročilosti pečeňovej choroby (napr. tranzientná elastografia pečene). Celosvetovo sa pri významných regionálnych rozdieloch odhaduje počet infikovaných na cca 80 miliónov. Na základe epidemiologických údajov Slovensko predstavuje krajinu s nízkou prevalenciou HCV infekcie a odhadovaný počet infikovaných osôb sa pohybuje medzi 30 000 až 35 000.

Prejavy, príznaky a diagnostika ochorenia

Po akútnej infekcii, pokiaľ sa organizmus nevie vysporiadať s HCV infekciou, prechádza ochorenie do chronicity. Označujeme tak infekciu trvajúcu viac ako 6 mesiacov. Zápalový proces postihujúci pečeň vedie k poškodeniu pečeňových buniek a zápalu. To vyúsťuje do vzniku fibrózy – jazvovatenia pečeňového tkaniva, ktoré tvorí substrát pre cirhózu. Cirhóza predstavuje rizikový faktor vzniku rakoviny pečene a spája sa s množstvom pečeňových komplikácií.

Chronická HCV infekcia sa spája s mimopečeňovými prejavmi. Nezriedka sa infekcia zistí po zachytení kryoglobulinémie, vaskulitídy (zápalu ciev), reumatického postihnutia svalov či kĺbov. Závažnou manifestáciou sú hematologické malignity, najčastejšie Hodgkinov lymfóm. HCV infekcia sa spája aj so syndrómom inzulínovej rezistencie, preto majú infikovaní vyšší výskyt cukrovky, cievnych mozgových príhod a infarktov myokardu.

Vo veľkej väčšine prípadov infekcia prebieha nepozorovane. Sporadický je výskyt nešpecifických príznakov, nechutenstva, únavy. Zriedkavá je žltačka so žltým sfarbením kože a slizníc s bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom. Príznaky typické pre virózu sú neprítomné či minimálne a unikajú pozornosti. Počas dlhej bezpríznakovej perióde trvajúcej 20 – 30 rokov sa postupným poškodzovaním pečene prejaví cirhóza. Tá sa často demaskuje až komplikáciou. Nezriedka sa HCV infekcia diagnostikuje až pri vzniku ascitu (vodnatieľky), krvácaní z pažerákových varixov či po zachytení rakoviny pečene.

Rizikové faktory a prevencia

Závažným faktorom progresie je konzumácia alkoholu. Rovnako nepriaznivý vplyv môže mať aj obezita a cukrovka. Vzhľadom na asymptomatický priebeh infekcie je potrebné myslieť na HCV infekciu a testovať na jej prítomnosť všetkých pacientov, ktorí majú jednak zvýšené pečeňové testy, alebo patria do rizikovej populačnej skupiny, prípadne majú príznaky spájajúce sa s HCV infekciou. Efektívny skríningový program s cieľom vyhľadávania bezpríznakových infikovaných osôb predstavuje pri neprítomnosti účinnej profylaktickej vakcinácie jediný spôsob na zabránenie šírenia infekcie. Len diagnostikovaný pacient môže byť liečený a zbavený tejto nepríjemnej a potenciálne smrtiacej infekcie.


Next article