Domovská stránka » Tabu » POZNÁTE VŠETKY ANTIKONCEPČNÉ METÓDY?
Tabu

POZNÁTE VŠETKY ANTIKONCEPČNÉ METÓDY?

V súčasnosti sa už nemusíte obmedzovať a vďaka metódam ochrany pred otehotnením môžete byť počas sexu v pokoji. Vybrali sme tie najčastejšie z nich.

ORÁLNA ANTIKONCEPCIA

Antikoncepčné tabletky patria medzi svetovo najpredpisovanejšie lieky. Moderná orálna antikoncepcia obsahuje veľmi malé dávky syntetických hormó-nov progestínu a estrogénu (tzv. „kombinované tabletky“). Tieto tabletky (často nazývané „antikoncepčné tabletky“) účinne zabraňujú otehoteneniu, ak sú užívané podľa inštrukcií a v rovnakom čase každý deň.

Pri správnom úžívaní dosahuje účinnosť antikoncepcie až 99,7 %. Antikoncepčné tabletky majú aj preukázateľne preventívny účinok proti vzniku niektorých ochorení, ako sú napríklad cysty na vaječníkoch, rakovina endometria, rakovina vaječníkov či hrubého čreva. V neposlednom rade tiež zlepšujú kvalitu pleti a vlasov.

MUŽSKÝ KONDÓM

Väčšina kondómov je vyrobená z tenkej latexovej gumy alebo polyuretánu. Kondómy sú buď suché, alebo lubrikované na vode založenom lubrikante, alebo spermicíde. Kondómy veľmi efektívne zabraňujú otehotneniu, ak sú použité správne a pri každom pohlavnom styku (tzv. „správne používanie“). Avšak tzv. „spoľahlivosť v praxi“, keď sú započítané aj chyby používateľa, je nižšia. Kondóm je typ bariérovej ochrany, ktorý pri správnom používaní patrí k najúčinnejším spôsobom ochrany pred sexuálne prenosnými ochoreniami vrátane HIV.


Prerušovaná súlož je značne riskantná, mužský orgazmus produkuje tzv. predejakulačnú tekutinu, ktorá môže obsahovať životaschopné spermie, a tým môže prísť k otehotneniu.


PRERUŠOVANÁ SÚLOŽ

Prerušovaná súlož, alebo lekársky „coitus interruptus“, je založená na tom, že muž vytiahne penis z partnerkinej vagíny pred ejakuláciou. Takáto prerušovaná súlož je značne riskantná, nakoľko muž musí byť schopný vytiahnuť penis ešte pred vyvrcholením, a to správne počas každého sexuálneho styku. Napriek vysokej nespoľahlivosti tejto metódy, ktorá si vyžaduje extrémne sebaovládanie, ešte stále mnohé páry veria v jej efektívnosť. Mužský orgazmus však produkuje tzv. predejakulačnú tekutinu, ktorá môže obsahovať životaschopné spermie, a tým môže prísť k otehotneniu. Túto formu antikoncepcie žena ne-dokáže ovplyvniť a musí sa spoľahnúť len na mužovu koncentráciu a šikovnosť…

VNÚTROMATERNICOVÉ TELIESKA

Vnútromaternicové telieska sú malé telieska zvyčajne tvaru písmena T vyrobené buď z ušľachtilého kovu alebo z mäkkého plastu. Plastové môžu obsahovať hormón levonorgestrel. Vnútromaternicové teliesko s levonorgestrelom nazývame vnútromaternicový systém. Má schopnosť postupne uvoľňovať denne levonorgestrel vo veľmi nízkych dávkach priamo na mieste účinku, teda priamo do maternice, čím sa dosahuje, že má okrem antikoncepčného účinku aj schopnosť znížiť intenzitu nadmerného menštruačného krvácania a zároveň zahusťuje hlien v krčku maternice, čím chráni maternicu aj pred prestupom infekcie z pošvy.

Keďže ide o vnútromaternicové teliesko, do maternice ho musí zaviesť odborník-gynekológ. Vnútromaternicový systém s levonorgestrelom predstavuje vysoko efektívnu zvratnú a bezpečnú metódu dlhodobej antikoncepcie predovšetkým pre ženy, ktoré už rodili a obzvlášť ho privítajú tie z nich, ktoré sa chcú vyhnúť potrebe užívať antikoncepčnú tabletku každý deň.

Vnútromaternicové teliesko s levonorgestrelom má okrem antikoncepčného účinku aj schopnosť znížiť intenzitu nadmerného menštruačného krvácania.

NÚDZOVÁ ANTIKONCEPČNÁ TABLETKA

Po nechránenom styku, alebo ak zlyhá akákoľvek antikoncepčná metóda, resp. ak nebola použitá žiadna antikoncepcia, je možné užiť „tabletku po“. Tá dokáže bezpečne zabrániť nechcenému otehotneniu, a to tým, že zabráni alebo oneskorí uvoľnenie vajíčka z vaječníka (zabránením ovulácie) pomocou hormónu nazývaného levonorgestrel (vyskytuje sa tiež v mnohých štandardných antikon-cepciách). Tabletku je potrebné užiť do 72 hodín po nechránenom styku – a čím skôr, tým je účinnejšia. Je vhodné mať jedno balenie pre istotu doma. Čas použiteľnosti tabletky od výroby je 4 roky. Tabletka však nemá žiaden účinok, ak je žena už tehotná, nejde teda o potratovú tabletku.

Ďalší článok
Domovská stránka » Tabu » POZNÁTE VŠETKY ANTIKONCEPČNÉ METÓDY?
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Ďalší článok