Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » ABY INKONTINENCIA NEBOLA TABU
Tabu

ABY INKONTINENCIA NEBOLA TABU

Vedeli ste, že inkontinenciou trpí oveľa viac ľudí, než sú ochotní priznať si? Únik moču môže nastať aj pri obyčajnom kýchnutí, miernej záťaži či športe. Je dôvod na obavu? Čo je to inkontinencia a kto ňou najčastejšie trpí?Kto trpí viac únikom moču – ženy, či muži? Kedy by mal človek navštíviť lekára?

Čo je to inkontinencia a kto ňou najčastejšie trpí?

Inkontinencia je stav, pri ktorom dochádza k mimovoľnému úniku moču. Je to príznak, ktorý poukazuje na viac alebo menej komplexné či už organické, alebo funkčné poruchy v oblasti močových ciest. Podľa štatistík sú ženy vystavené výskytu inkontinencie častejšie, zvlášť ľahkej inkontinencii. V súčasnosti každá 4. žena a každý 8. muž v rôznych etapách svojho života trpia únikom moču.

Ktoré sú rizikové faktory inkontinencie?

Všeobecne sa usudzuje, že inkontinencia je spôsobená starnutím organizmu. Sú však stavy, ktoré ju spôsobujú aj u mladších osôb: tehotenstvo a viacnásobné pôrody, nadváha, chronická zápcha, zápal mechúra, menopauza, zväčšenie prostaty či dokonca chronický kašeľ. Ak je príčinou inkontinencie ochorenie, ktoré je možné liečiť, často po vyzdravení skončí aj inkontinencia.

Kedy je čas na návštevu lekára?

Ihneď, ako spozorujeme prejavy inkontinencie. Mnohí ľudia však svoj problém s inkontinenciou zanedbávajú, zľahčujú, alebo sa natoľko hanbia, že ho taja pred najbližšími a nezdôveria sa ani svojmu lekárovi. Je dôležité uvedomiť si, že čím dlhšie odkladáme návštevu lekára, tým viac sa môže ochorenie zodpovedné za inkontinenciu prehlbovať.

Ako si vybrať ten správny produkt?

Výber správneho produktu je veľmi dôležitý. Od neho závisí komfort osoby, ktorá bude mať z neho úžitok. Napríklad pre pacientov, ktorí sú čiastočne schopní ovládať močenie, sú oveľa pohodlnejšie elastické plienkové nohavičky, ktoré sú ako bežná spodná bielizeň. U ležiacich osôb či osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu sa odporúča uzavretý systém, ktorý poskytuje optimálnu ochranu pri stredne ťažkej a ťažkej inkontinencii. V súčasnosti sú však na trhu aj produkty, ktoré sú vyrobené tak, aby si ich pacient mohol pohodlne vymeniť kdekoľvek bez zbytočného zaťažovania krížov. O výbere správneho produktu sa viac dozviete na www.seni-sk.sk.

Next article
Domovská stránka » Tabu » ABY INKONTINENCIA NEBOLA TABU
Tabu

EMMA LACOVÁ A JEJ POSTOJ K TABU ZÁLEŽITOSTIAM

Čomu sa venujete, čo vás baví? 

Venujem sa primárne tvorbe kontentu na sociálnych sieťach, zo začiatku to bola iba zábavka, no neskôr sa z toho stala moja práca, za čo som rada, kedže ma to baví.  Pomimo toho pracujem na svojej vlastnej značke oblečenia. 

Každý zažil aspoň raz za život situáciu, kedy sa cítil trápne. Ako sa staviate vy k TABU záležitostiam?

Všeobecne, čo sa týka TABU tém, som veľmi otvorená, nemám problém rozprávať o témach, o ktorých sa ľudia boja hovoriť. Či už s blízkym okolím, alebo aj so svojimi sledovateľmi, ale ajvďaka tomu, akospoločnosť nastavila pohľad na tieto témy, napr. psychické choroby/duševné zdravie, ženské ochorenia, menštruácia, pohlavné choroby, ale aj sex či drogy. Osobne si myslím, že o týchto témach by sa malo viac hovoriť, predovšetkým na základných školách, kde sa deti práve začínajú stretávať s týmito témami na vlastnej koži.

@emmalacova

Odsudzovanie & diverzita podl’a Emmy

Pravidelne chodíte na Dúhový PRIDE na podporu LGBT komunity. Stretli ste sa už s niekým, kto vás za to odsúdil?

V prvom rade sa obklopujem ľuďmi, ktorí sú chápaví a tolerantní a čo sa týka širokej verejnosti, tam som sa zopárkrát stretla s odsudzovaním, ale pokiaľ to neprejde do fyzického kontaktu, čo sa mi, našťastie, nikdy nestalo, tak sa ma to nedotýka. Na Pride v Prahe som sa však stretla s protestom proti LGBT, držali transparenty, no nijak násilne nezasahovali do pochodu. V každom prípade, celkovo si takéto veci neberiem k srdcu a robím naďaľej to, čo ma baví, nehľadiac na to, čo si ľudia myslia.

Emma Lacova

Slovensko je v porovnaní s inými krajinami stále pozadu, čo sa týka diverzity populácie. Čo by podľa vás mohlo byť riešením?

Čas, dostatok informácií a edukácia. Čo tým myslím? Treba nechať ľuďom čas, aby si zvykli na to, že sa doba posúva dopredu a je to úplne v poriadku.

Keď načneme tému feminizmu, aký máte vzťah k tomuto hnutiu?

Feminizmus ako taký má dobrú myšlienku, vďaka feminizmu majú ženy práva také, aké majú, môžeme si sadnúť za volant, chodiť do práce, mať volebné právo. No rovnako ako v každom inom smere, aj pri feminizme sa stretávame s extrémizmom, čo už nie je také dobré, pretože pre tento extrémistický prejav mnohí ľudia samotné hnutie odsudzuje. Samotné hnutie bojuje za to, aby muži a ženy mali rovnaké práva.

Next article