Domovská stránka » Tabu » ABY INKONTINENCIA NEBOLA TABU
Tabu

ABY INKONTINENCIA NEBOLA TABU

Vedeli ste, že inkontinenciou trpí oveľa viac ľudí, než sú ochotní priznať si? Únik moču môže nastať aj pri obyčajnom kýchnutí, miernej záťaži či športe. Je dôvod na obavu? Čo je to inkontinencia a kto ňou najčastejšie trpí?Kto trpí viac únikom moču – ženy, či muži? Kedy by mal človek navštíviť lekára?

Čo je to inkontinencia a kto ňou najčastejšie trpí?

Inkontinencia je stav, pri ktorom dochádza k mimovoľnému úniku moču. Je to príznak, ktorý poukazuje na viac alebo menej komplexné či už organické, alebo funkčné poruchy v oblasti močových ciest. Podľa štatistík sú ženy vystavené výskytu inkontinencie častejšie, zvlášť ľahkej inkontinencii. V súčasnosti každá 4. žena a každý 8. muž v rôznych etapách svojho života trpia únikom moču.

Ktoré sú rizikové faktory inkontinencie?

Všeobecne sa usudzuje, že inkontinencia je spôsobená starnutím organizmu. Sú však stavy, ktoré ju spôsobujú aj u mladších osôb: tehotenstvo a viacnásobné pôrody, nadváha, chronická zápcha, zápal mechúra, menopauza, zväčšenie prostaty či dokonca chronický kašeľ. Ak je príčinou inkontinencie ochorenie, ktoré je možné liečiť, často po vyzdravení skončí aj inkontinencia.

Kedy je čas na návštevu lekára?

Ihneď, ako spozorujeme prejavy inkontinencie. Mnohí ľudia však svoj problém s inkontinenciou zanedbávajú, zľahčujú, alebo sa natoľko hanbia, že ho taja pred najbližšími a nezdôveria sa ani svojmu lekárovi. Je dôležité uvedomiť si, že čím dlhšie odkladáme návštevu lekára, tým viac sa môže ochorenie zodpovedné za inkontinenciu prehlbovať.

Ako si vybrať ten správny produkt?

Výber správneho produktu je veľmi dôležitý. Od neho závisí komfort osoby, ktorá bude mať z neho úžitok. Napríklad pre pacientov, ktorí sú čiastočne schopní ovládať močenie, sú oveľa pohodlnejšie elastické plienkové nohavičky, ktoré sú ako bežná spodná bielizeň. U ležiacich osôb či osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu sa odporúča uzavretý systém, ktorý poskytuje optimálnu ochranu pri stredne ťažkej a ťažkej inkontinencii. V súčasnosti sú však na trhu aj produkty, ktoré sú vyrobené tak, aby si ich pacient mohol pohodlne vymeniť kdekoľvek bez zbytočného zaťažovania krížov. O výbere správneho produktu sa viac dozviete na www.seni-sk.sk.

Ďalší článok