Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ZUZANA VAČKOVÁ: NA STARÉ KOLENÁ NEMUSÍME BYŤ CHORÍ A NEVLÁDNI
Príprava na zrelý vek

ZUZANA VAČKOVÁ: NA STARÉ KOLENÁ NEMUSÍME BYŤ CHORÍ A NEVLÁDNI

Známa herečka Zuzana Vačková prezradila, ako sa udržiava vo forme a aj po päťdesiatke je stále krásna a plná energie.

Vyzeráte fantasticky. Vek je u vás zjavne len číslo. Ako sa o svoje telo staráte?

O svoje telo sa starám pravidelne odjakživa. Som športový typ, v mladosti som chodila tancovať, keď sa mi narodili deti, absolútnou súčasťou môjho dňa bolo cvičenie vo fitku a aerobik. Dnes sú to dlhé prechádzky, beh, cvičenie s náradím s trénerom, joga. Je to základ toho, aby sa človek udržiaval v kondícii a aby telo bolo fit.

Menilo sa to s vekom?

Áno, keď so mala dvadsať, vyhľadávala som spoločné aerobikové hodiny plné hudby, tanca, veľmi dynamické a aeróbne, dnes si rada zabehám v tichu prírody sama alebo so svojimi psami. Mení sa skôr to, aká je spoločnosť okolo mňa.

Nikdy nie je neskoro začať športovať a zdravo sa stravovať.

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky? Ktoré nikdy nevynecháte?

Preventívne prehliadky patria k mojim pravidelným aktivitám, či je to preventívna prehliadka u mojej obvodnej lekárky alebo u špecialistov. Nikdy nevynechám návštevu zubára a ženského lekára.

Hovorí sa, že zdravie je veľmi vrtkavé. Stretli ste sa so situáciou, ktorá vám zmenila život?

Sme veľmi krehkí a úrazom, alebo nešťastnou náhodou sa život vie v sekunde radikálne zmeniť. Ja som mala doteraz to šťastie, že sa mi úrazy vyhýbali. K svojmu zdraviu pristupujem zodpovedne, pretože si myslím, že prevenciu má každý z nás vo vlastných rukách. Tomu, aby sme boli na staré kolená chorí, nevládni a odkázaní na lieky, vieme predchádzať.

Ženy prechádzajú menopauzou od 45. do 50. roku života, vy máte po päťdesiatke. Čo by ste poradili žene, ktorú prechod iba čaká?

Poradila by som jej, aby sa šla pozrieť na hru Klimaktérium, úspešne ju hráme už dva roky. Je to výborná komédia o ženskom starnutí, ale ja toto predstavenie považujem za nesmierne osvetové, pretože s humorom a nadhľadom ukazuje, čo ženu čaká, keď príde menopauza. Ženy si uvedomia, že v tom nie sú samy, že problémy, o ktorých nechcú rozprávať, majú takmer všetky ich vrstovníčky.

Ďalším častým problémom, ktorý prichádza s vekom, je osteoporóza. Vy sa udržiavate vo skvelej kondícii. Poradíte ženám, ako na to?

Nikdy nie je neskoro začať športovať a zdravo sa stravovať. Ja som sa napríklad naučila behať pred tromi či štyrmi rokmi. Veľmi dôležitý je aktívny život, ovplyvní aj to, aký bude kvalitný. Aj keď sa niekto spamätá v 50-tke. Zdravá strava a pohyb na čerstvom vzduchu sú finančne prístupné každému. Obuť si pohodlné topánky a každý deň na 45 minút vyjsť von, dať si rýchlejšiu chôdzu, to môže naozaj každý. Alebo zdravo jesť. Niekto povie, že to je drahé. Aké drahé? Veď kilo kapusty
či cukety stojí jedno euro!

Čo odkážete čerstvým päťdesiatnikom?

Hlavne s humorom a neklesať na duchu. Hýbať sa a venovať si čas a lásku. 🙂


Prečítajte si tiež: NA PRECHOD S HORMÓNMI AJ S ROZUMOM

Ďalší článok