Home » Ženské zdravie » NA PRECHOD S HORMÓNMI AJ S ROZUMOM
Ženské zdravie

NA PRECHOD S HORMÓNMI AJ S ROZUMOM

Obvykle okolo 50. roku života vyhasne u žien funkcia vaječníkov. Približne u 70 % sa táto zmena prejaví akútnym klimakterickým syndrómom (návaly tepla, nočné potenie, búšenie srdca, nervozita, nespokojnosť, pokles libida), zvyšných 30 % žien jednoducho len prestane menštruovať.

Ženy, ktoré majú problémy, ich môžu prekonať pravidelným pohybom, potravinovými doplnkami s fytoestrogénmi zo sóje, extraktom z ploštičníka či peľovými extraktmi. U niektorých žien sú však problémy také závažné, že musia zvoliť účinnejšiu hormonálnu liečbu, ktorá súčasne chráni ich kosti aj cievy. Užívajú sa veľmi nízke dávky estradiolu, ktorý žena pred menopauzou prirodzene produkuje, u žien s maternicou potom tiež gestagén k ochrane maternicovej sliznice.

Pri podaní do 10 rokov od počiatkov problémov ich prínos prevažuje nad rizikami. História tejto liečby bola plná nádejí a zvratov. V roku 1943, kedy v Kanade prišiel na trh prvý prípravok, sa zdalo, že hormóny dokážu ženy udržať večne mladé a mohli by ich chrániť pred srdcovým infarktom. Avšak plošné podávanie hormónov všetkým ženám ukázalo svoje riziká.

Dlhodobé užívanie vysokých dávok (dlhšie ako 10 rokov) zvyšuje riziko rozvoja karcinómu prsníka. Začatie podávania u žien dlhšie ako 10 rokov po menopauze môže vyvolať cievne zmeny, ktorým naopak skoršie podávanie zabraňuje. Načasovanie liečby je teda veľmi dôležité. Vyššiu bezpečnosť možno dosiahnuť správnou voľbou hormónu i jeho aplikačnej cesty (tabletky, náplasti, gély, kožný sprej).

Do zverejnenia výsledkov štúdií užívalo hormóny približne 30 % žien, potom už len 10 %. Neodôvodnenými obavami sa tak ženy pripravujú o možnosť účinnej liečby svojich ťažkostí a súčasne prichádzajú o možnosť prevencie rednutia kostí (osteoporózy).

40 % dnešných 50-ročných žien sa tak dožije osteoporotickej zlomeniny, ktorá ich môže pripútať na lôžko a v konečnom dôsledku prispieť k ich úmrtiu. Zatiaľ čo u systémovej liečby je dôležité načasovanie, existuje jedna možnosť, kedy je možné estrogény použiť kedykoľvek, a síce pri atrofii pošvovej sliznice spojenej s problémami pri pohlavnom styku.

Už dávka 1,14 mg estradiolu ročne dokáže udržať sliznicu pošvy funkčnú
pre prípadné sexuálne aktivity. Podľa prieskumov týmito problémami trpí viac ako 70 % žien 2-3 roky po prechode, ale väčšina z nich sa hanbí s týmto problémom obrátiť na lekára.

Bezdôvodne odmietať hormonálnu liečbu je rovnako nerozumné, ako ju vnucovať všetkým ženám po prechode. Rozumné užívanie však má jednoznačný prínos nielen v akútnom stave, ale aj v prevencii starnutia kostí a ciev.

doc. MUDr. Tomáš Fait, PhD.,
Gynekologickopôrodnícka klinika, 2. LF UK a FN
Motol

Next article