Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ŽITE NAPLNO AJ S INKONTINENCIOU
Príprava na zrelý vek

ŽITE NAPLNO AJ S INKONTINENCIOU

Marta prišla domov z práce, prezúvala sa v chodbe a bosou nohou stúpila na chladnú dlažbu. Silno si kýchla a naraz pocítila nepríjemné mokro v intímnej oblasti. Samozrejme, nevenovala tomuto signálu väčšiu pozornosť, no diskomfort sa nestratil. Naopak, postupom času sa zhoršoval.

Formy inkontinencie

Únik moču je častý a vo svojich dôsledkoch závažný medicínsky, spoločenský, ale aj ekonomický problém. U žien v mladšom a strednom veku býva najčastejšou formou tzv. stresová inkontinencia, ktorá sa prejaví pri prudkom zakašľaní, kýchnutí, smiechu, alebo cvičení. Zvyčajne je príčinou oslabenie svalov panvového dna, ku ktorému došlo napr. po pôrodoch, chirurgických operáciách, následkom obezity, alebo po menopauze.

Urgentná inkontinencia sa prejavuje ako silné nutkanie, človek nedokáže moč zadržať, ani zájsť na toaletu a vzápätí dochádza k jeho úniku. Príčinou môžu byť časté infekcie močového mechúra, malá kapacita, užívanie niektorých liekov, ale aj zlý psychický stav, či niektoré neurologické ochorenia. Veľa ľudí však trpí tzv. zmiešanou formou, t. j. stresovou i urgentnou.


Vždy existuje riešenie

Pre mnohých je inkontinencia stále tabu, iba každá 4. až 5. žena vyhľadá lekára. A pritom  účinná pomoc sa vždy dá nájsť. Samozrejme, riešenie závisí od závažnosti stavu. Pri ľahších formách stresovej inkontinencie dosahuje veľmi pozitívne účinky fyzioterapia – cvičenie na posilnenie svalov panvového dna. Neinvazívna ambulantná laserová operácia má dobré výsledky pri strednej až ťažšej stresovej inkontinencii. Závažné stavy si však vyžadujú už radikálne chirurgické riešenie.

Mimovoľný (nedobrovoľný) únik moču postihuje viac ženy, ale býva indikovaný aj u mužov. Podľa celosvetových štatistík ním trpí 5 až 20 % ľudskej populácie.


Najrýchlejšia pomoc

Martina dcérka Kristína si zrazu všimla, že s mamou nie je niečo v poriadku. Prestala chodiť s priateľkami na kávu, zavesila na klinec obľúbenú turistiku, ba dokonca vylúčila zo svojho života aj kultúru – návštevu milovaného divadla. Kristína vystihla vhodnú chvíľu a spýtala sa mamy otvorene, čo ju trápi. Marta prekonala zábrany a zverila sa svojej dcére. Tá hneď našla riešenie.

V prvom rade jej odporučila, aby problém konzultovala so svojím lekárom, ktorý môže jednoduchým vyšetrením odhaliť aj prípadné závažnejšie ochorenie, a potom si spolu na internete pozreli širokú ponuku inkontinenčných pomôcok.

Napokon vybrali to najlepšie – špeciálne, anatomicky tvarované nohavičky, schopné pohltiť nielen moč, ale aj zápach. Navyše jemný povrch s výťažkom aloe vera sľuboval starostlivosť o pokožku a udržanie Ph 5,5 pre jej zdravie. Marta je opäť veselo na nohách. Nohavičky, ktoré sedia ako spodná bielizeň, jej dávajú istotu nielen v divadle, ale aj pri dlhšej túre. Znovu sa vrátila k svojmu plnohodnotnému životu.

Sociálny problém, ktorý inkontinenciu sprevádza, uzatvára mnohých ľudí do izolácie, a pritom riešenie môže byť úplne jednoduché. V súčasnosti existuje množstvo inkontinenčných pomôcok v závislosti od stupňa postihnutia, ktoré poskytujú pohodlie a istotu v bežnom živote.


Prečítajte si tiež: KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ŽITE NAPLNO AJ S INKONTINENCIOU
Príprava na zrelý vek

MARIÁN ČEKOVSKÝ: NENECHÁM SA VYHODIŤ Z ROVNOVÁHY!

Kde sa objaví, o dobrú náladu je postarané. Mariána Čekovského, alias Čekyho, netreba asi nikomu predstavovať. Je neodmysliteľnou súčasťou slovenského šoubiznisu ako známy hudobník, zabávač a moderátor. Čeky nám v rozhovore prezradil, ako sa stará o svoje zdravie, z čoho má rešpekt a čo by rád odkázal svojim fanúšikom.

Považujete sa za človeka v zrelom veku? Čo pre vás tento pojem znamená?

Stále sa cítim taký mladý, ale viem, že realita je iná, takže slovo zrelý by som ešte nepoužíval, i keď je pravda, že sa postupne pripravujem na dovŕšenie tohto veku.

Na čo kladiete najväčší dôraz v starostlivosti o zdravie a psychickú pohodu?

Najväčší doraz kladiem práve na tú psychickú pohodu, pretože tá nám zaručí, podľa mňa, aj dobré zdravie. Snažím sa nenechať sa vytočiť alebo vyviesť z miery, to je pre mňa tá dôležitá mantra. Pretože práve tak nachádzam svoj pokoj.

Začal som dodržiavať takzvaný metabolic balance, čo znamená, že s rozumne stravujem trikrát denne, a tak sa udržiavam v kondícii.

Zmenili sa nejak vaše stravovacie návyky, alebo ste sa sám rozhodol pre určitý režim, aby ste sa udržali v kondícii?

Áno, zmenili. Začal som dodržiavať takzvaný metabolic balance, čo znamená, že s rozumne stravujem trikrát denne, a tak sa udržiavam v kondícii. Okrem toho sa snažím pravidelne cvičiť, v štúdiu mám dokonca hrazdu a vždy, keď mám chvíľku času, sa na nej zdvíham a trénujem tak s vlastnou váhou.

Ste známy aj ako spevák a zabávač. Máte ešte niekedy stres pred kamerou?

Čo sa týka hudby, tá je pre mňa úplne prirodzená, aj keď niekoho počúvam rozprávať, znie mi to, akoby hrala pieseň, takže tam stres necítim. Je však pravda, že mám obrovský rešpekt pred filmovou kamerou, pretože cítim zodpovednosť a nechcem to pokaziť ani ostatným kolegom, ktorí sú tam so mnou.

Čo by ste odkázali svojim fanúšikom ohľadom zdravia?

Asi, že je lepšie byť zdravý ako chorý (smiech). Každopádne by som im odkázal, aby sa vyhýbali tomu, že na sebe doslova vyhľadávajú nejaké choroby a správajú sa ako hypochondri. Ja to totiž beriem tak, že aj choroba je súčasť života a aj dané ochorenie chce iba „prežiť“, ale verím, že keď bude naša životná sila väčšia, dokážeme poraziť akékoľvek ochorenie.

Uvedomujem si, že choroby život neskutočne komplikujú, veď aj obyčajná nádcha dokáže poriadne znepríjemniť deň, no myslím si, že človek sa môže nastaviť pozitívne, veriť v svoje zdravie, a potom zvíťazí nad každým ochorením.


Prečítajte si tiež: OSTEOPORÓZA: REDNUTIE KOSTÍ

Next article