Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » PÁNI, NEZHUBNÉ ZVÄČŠENIE PROSTATY JE RIEŠITEĽNÝ PROBLÉM
Príprava na zrelý vek

PÁNI, NEZHUBNÉ ZVÄČŠENIE PROSTATY JE RIEŠITEĽNÝ PROBLÉM

MUDr. Roman Sokol, MPH,

MUDR. ROMAN SOKOL, MPH

Privátna urologická ambulancia, vedúci lekár, konateľ

O tom, aké zdravotné problémy najčastejšie trápia mužov a aké máme možnosti liečby prostaty na Slovensku, sme sa porozprávali s MUDr. Romanom Sokolom, MPH, vedúcim lekárom a konateľom Privátnej urologickej ambulancie.

S akými problémami sa najčastejšie stretávate u mužov v „zrelom“ veku?

Najčastejším problémom v ambulancii urológa je nezhubné zväčšenie prostaty a rakovina prostaty . Problém s erekciou , libidom , zápalom alebo únikom moču privedie tiež mužov do urologickej ambulancie. Najviac mužov trpí ale benígnou hyperpláziou prostaty , teda nezhubné zväčšenie prostaty. Pre tieto problémy je typické, že muž chodí často nutkavo močiť a takisto má slabý prúd moču. Čiže už jednoducho nemočí tak, ako keď mal 20 rokov – nemočí pred seba, ale močí pod seba a v noci musí chodiť 1- až 4-krát močiť, čo je nepríjemné a zhoršuje to jeho ako zdravotný, tak aj mentálny a sociálny status.

Aké máme na Slovensku možnosti liečby zväčšenia prostaty?

Existuje niekoľko zásadných možností liečby zväčšenia prostaty. Jednak je to liečba spočívajúca v úprave životosprávy, ktorou sa tento problém môže niekedy upraviť – muž zmení pitný režim, viac pije cez deň, menej pije v noci, pije menej alkoholu, konzumuje menej štipľavých či korenených jedál. Druhá možnosť je tabletková, resp. medikamentózna.

Používame dva druhy liekov – sú to zvyčajne alfablokátory alebo inhibítory 5 alfa reduktázy. Obidva majú rovnaký výsledok, to znamená zmenšenie prostaty a zlepšenie prúdu moču. Môžu sa navzájom kombinovať, ale najpoužívanejšou liekovou skupinou sú práve alfablokátory. Sú to lieky, ktoré ak muž užije a má problém so zväčšenou prostatou, tak efekt účinku nastúpi už do 48 hodín.

Ak úprava životosprávy ani tabletková liečba nevedú k zlepšeniu zdravotného stavu, tak vtedy používame operačnú liečbu, ktorá spočíva v odstránení prostaty. Existuje niekoľko druhov operačnej liečby. Azda najtypickejšou je transuretrálna resekcia prostaty, tzv. zlatý štandard chirurgickej liečby prostaty.

Spočíva v tom, že mužovi sa cez močovú rúru bez jazvy odstráni prostata. Ďalšou je transvezikálna liečba prostaty, pri ktorej sa mužovi urobí jazva v podbrušku a prostata sa operačne, teda otvorenou metódou vyberie cez otvorený močový mechúr. Potom existuje napríklad robotická operácia, ale tá sa používa prevažne pri rakovine prostaty.

Okrem týchto operácii poznáme ešte laserovú, ktorá sa robí u pacientov, ktorí sú vysoko rizikoví a trpia aj inými ochoreniami. Existuje ešte aj operácia metódou REZUM, pri ktorej sa prostata odstráni pomocou vodnej pary, no táto liečba sa zatiaľ na Slovensku nerealizuje. Poslednou možnosťou liečby, ak pacient nereaguje na tabletky alebo nie je schopný operačnej liečby, je derivácia moču katétrom. Ide o hadičky, ktoré sú vyvodené z mechúra cez podbrušie a brušnú stenu, alebo z mechúra cez prostatu a močovú rúru von. Následne sa hadičky pravidelne menia.

Sú aj iné možnosti odstránenia nezhubného nádoru prostaty než len chirurgicky zákrok?

Áno, existuje možnosť zákroku PLA, teda perkutánna laserová ablacia. Ide o nechirurgický zákrok, výsledkom ktorého je zmiernenie symptómov zlepšenie močenia, ktoré je menej časté a je lepší prúd moču.


Aké sú výhody PLA oproti chirurgickému zákroku?

Najväčšia výhoda spočíva v tom, že tento výkon je miniinvazívny a realizuje sa cez rektálnu oblasť. Zatiaľ sa však tento zákrok ešte nerobí na Slovensku, ale majú s ním skúsenosti naši susedia v Poľsku či Rakúsku. Dúfam, že čoskoro bude zavedený aj u nás a my budeme možno jedným z pracovísk, ktoré ho budú realizovať.


Prečítajte si tiež: KARCINÓM PĽÚC: VYHLIADKY CHORÝCH SA ZLEPŠUJÚ

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » PÁNI, NEZHUBNÉ ZVÄČŠENIE PROSTATY JE RIEŠITEĽNÝ PROBLÉM
Príprava na zrelý vek

KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Hlásia sa vaše nohy „o slovo“? Sú ubolené, nepokojné, napäté, alebo vás v noci zobudí nepríjemný kŕč v lýtku? Takto na seba upútavajú pozornosť nohy, ktoré trpia chronickým žilovým ochorením. Účinnou liečbou však vieme našim nohám uľaviť. Neignorujte preto tieto príznaky a venujte svojim nohám pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Boľavé a opuchnuté nohy či nepekné kŕčové žily si mnohí spájajú so starobou. Opak je pravdou, tieto ťažkosti trápia aj oveľa mladších ľudí, ktorí častokrát ani netušia, že za ich problémy môže chronické žilové ochorenie. Toto zdĺhavé ochorenie trápi až polovicu Slovákov. Patríte medzi nich aj vy?

„DETRALEX tbl flm 60 je liek na perorálne použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vždy užívajte liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii a ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.“

Aké sú prejavy ochorenia

Ochorenie zvyčajne začína úplne nenápadne pocitom „ťažkých“ nôh, nepokojom v nohách, občasnými nočnými kŕčmi v lýtkach alebo svrbením kože na predkoleniach. Úplne automaticky nás nutká vyložiť si unavené a boľavé nohy na stôl. A práve vyloženie nôh je výborným testom na diagnostiku ochorenia, ktorú si môže urobiť každý pohodlne sám. Ak sa nám po niekoľkominútovom odpočinku s vyloženými nohami výrazne uľaví, je takmer isté, že trpíme na chronické žilové ochorenie. Podobne funguje aj studená sprcha na nohy alebo masáž nôh.

Čo spôsobuje ochorenie

Za naše ťažkosti môže zápal, ktorý v žilách postupne poškodzuje cievnu stenu aj žilové chlopne. Práve chlopne, o ktorých mnohí ani nevedia, že existujú, majú dôležitú funkciu v našom tele. Napomáhajú tomu, aby krv vplyvom zemskej tiaže nezostávala v nohách, ale dokázala prúdiť proti gravitácii nahor, naspäť do srdca, aby sa tam okysličila. Postihnuté chlopne si túto dôležitú funkciu neplnia, krv v nohách neprúdi ako má, a to spôsobuje napätie v lýtkach, opuchy a postupné zväčšovanie žíl, ktoré potom vidíme aj voľným okom. Môžu to byť spočiatku len drobné kŕčové žily v tvare metličiek – tie síce na prvý pohľad pôsobia iba ako estetický problém, no skrýva sa za nimi naozajstný zdravotný problém.

Neodkladajte návštevu u lekára

Pri neliečenom ochorení totiž nie sú zriedkavosťou komplikácie ako trombóza, embólia, alebo otvorené rany predkolení, ktoré sa hoja len veľmi ťažko. V súčasnosti už existuje účinná liečba chronického žilového ochorenia. Hoci existujú na trhu aj výživové doplnky, lekári a odborníci odporúčajú stratégiu liečby postaviť radšej na účinnom a overenom lieku. Výživové doplnky musia byť totiž zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nebývajú overované tak prísne ako pri liekoch.


MUDr. Jana Bendová, PhD.
Všeobecný lekár pre dospelých,
Veľký BielPrečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Next article