Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » OĽGA BELEŠOVÁ: MILUJEM SVOJ ŽIVOT
Osteoporóza

OĽGA BELEŠOVÁ: MILUJEM SVOJ ŽIVOT

Oľga Belešová | Foto: Daša Šimeková

OĽGA BELEŠOVÁ

Známa slovenská divadelná, televízna, rozhlasová a dabingová herečka, autorka mnohých originálnych predstavení, ako
aj moderátorka. V RTVS moderuje reláciu pre seniorov s názvom Generácia – zlaté roky života.

Oľga Belešová je známa z mnohých divadelných aj televíznych projektov. Nám porozprávala, ako sa stará o svoje zdravie, ale aj ako prehodnotila svoj život po päťdesiatke.

Ako ste prišli na to, že trpíte osteopéniou a ako to ovplyvnilo váš každodenný život?

Pravidelne chodím každé dva roky na preventívnu prehliadku, ku gynekológovi každý rok, vrátane mamografie a sonografie prsníkov. A práve gynekológ ma poslal na denzitometriu – bezbolestné vyšetrenie, a to mi potvrdilo tzv. rednutie kostí v štádiu osteopénie. Hneď som začala pátrať po odborných informáciách a dala som na odporúčania lekára. Užívam vitamíny D a K2 a lekárka mi predpisuje kalcium. A prekonávam samu seba a nútim sa do pohybu – rýchla chôdza, cviky pre zdravú chrbticu, bicyklovanie, plávanie.

Z vašich komediálnych výstupov je zrejmé, že sa aktívne zaujímate o zdravie. Čo tomu predchádzalo?

Milujem svoj život a čím som staršia, presviedčam sa o tom, že jeho kvalitu mám do obrovskej miery vo svojich rukách. V tom, ako myslím, s kým sa stretávam, čomu a komu sa venujem. A potom v tom, čo jem, či sa hýbem. Nefajčím, pijem pohár piva či vína asi tak raz za mesiac, spávať chodím zásadne pred polnocou, mám prácu, ktorá ma baví a aj zabáva. Užívam odporúčané medikamenty a hýbem sa, aby som tú osteopéniu nezanedbala a mohla takto kvalitne žiť a pracovať aspoň do stovky. Genetika a vlastná pevná vôľa nech mi v tom pomáha!

Je o vás známe, že ste sa starali (staráte) o svojich rodičov, a že sa pripravujete na zrelý vek. Čo by ste odporučili vašim rovesníčkam?

Mať dobrých rodičov je pre človeka jedno obrovské šťastie. Mne bolo dopriate. To, že sa o nich postarám, je pre mňa také prirodzené, ako keď dýcham. Aj vďaka skúsenosti s rodičmi viem, že starnutie je prirodzený proces, ktorý sa začína dňom nášho narodenia a je rozumné prijať tento fakt. Ja som po päťdesiatke vedome spomalila tempo, vytriedila som aktivity aj priateľstvá.

Každý deň vnímam naplno, som intenzívne s rodinou a bežné veci preciťujem dôkladnejšie. Viac si obzerám kvety, stromy, v noci nebo, radujem sa zo všednosti. A nepreceňujem svoje sily, nakladám si na svoje plecia iba toľko, koľko dokážem sama zvládnuť. Tak ma to naučili rodičia.

SK-PRO-0921-00001
Dátum prípravy materiálu: september 2021
Článok objednaný spoločnosťou Amgen Slovakia,s.r.o.


Prečítajte si tiež:

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » OĽGA BELEŠOVÁ: MILUJEM SVOJ ŽIVOT
Osteoporóza

DARA ROLINS VYZÝVA ŽENY K PREVENCII OSTEOPORÓZY

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Viem, že ide o chronické ochorenie kostry. Teda rednutie kostí, keď telu ubúda kostná hmota. Kosti sa stávajú krehkejšími a  zvyšuje sa tak riziko možných zlomenín. Pre toto ochorenie sú rizikovou skupinou ženy vo veku 65+. Ste mamou, ale zároveň aj dcérou, riešite zdravie svojej mamičky? Samozrejme. Keďže ide o ochorenie, ktoré sa vkráda do života najmä nás žien, týka sa aktuálne aj mojej mamičky, ktorá už prekročila tú zlomovú šesťdesiatku a  viac ako kedykoľvek predtým musí s nástrahami v podobe rôznych chorôb počítať a načúvať symptómom.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nemyslím si, že je potrebné robiť niečo zložité. Nič, v čom vám môže brániť kondícia, či telesné predispozície ani finančná náročnosť. Jediným nepriateľom môžu byť výhovorky a lenivosť. Stačí sa hýbať. Chodiť na prechádzky, jesť zdravo, nezaťažovať telo, orgány ani kosti nadbytočnou hmotnosťou.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo čitateľkám?

Milé ženy, sestry, mamy, nepodceňujte svoj vek, a tým aj prirodzene zvýšenú ostražitosť pri príznakoch rôznych ochorení. Osud má vo zvyku nám s pribúdajúcim vekom život trochu komplikovať, ale dosť často je v  našej moci niektorým ochoreniam čeliť, predchádzať, či ich vývoj minimálne zmierniť. Ak máte viac ako 65 rokov zájdite na preventívne vyšetrenie osteoporózy. A ak ma čítajú tie mladšie, zoberte svoju mamičku na kávičku a pri tej príležitosti ju sprevádzajte do ordinácie vy, ich dcéry, aby nám tie naše mamičky dlho vydržali! 🙂

Next article