Domovská stránka » Osteoporóza » SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!
Osteoporóza

SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Je to pre mňa strašiak! Po menopauze som mala problémy, zistili mi osteopéniu (pozn. red.: Osteopénia je stav, ktorý môže predchádzať osteoporóze. Pri osteopénii je hustota kostí znížená, nie však natoľko ako pri osteoporóze. Osteopénia vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo.) a na jednom stavci už aj osteoporotickú hodnotu. Liečim sa medikamentózne, športujem, jiem kvalitne a pridala som do jedálnička sardinky a mastnejšie ryby a po roku sa mi podarilo dostať do pásma osteopénie. Odvtedy bojujem.

Je o vás známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Veľa chodím, opäť som si pridala walkingové palice, aby som odľahčila kolená a zaťažila aj vrchnú časť tela. Pamätám si, ako som si pred rokmi takto pekne vyformovala svaly na rukách, potom som poľavila a už je to hneď vidieť. Opäť som sa však k tomu vrátila a okrem toho cvičím doma pilates.

Často v rámci Dámskeho klubu informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme. Snažíme sa venovať všetkému, čo nás ohrozuje.


Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko osteoporózy v porovnaní s mužmi.

Osteoporóza je závažné ochorenie a je veľmi dôležité a potrebné neustále si pripomínať jej základné prejavy. Následne tému rozšírime o aktuálne informácie či najnovšie skúsenosti. Oslovujeme tých najlepších a najdôveryhodnejších odborníkov. A voláme po prevencii – to je základ.

Stretli ste sa už vo svojom blízkom okolí s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Samozrejme, v mojom veku má mnoho žien s týmto ochorením problémy, najmä s osteopéniou. Ženy s tým bojujú, rovnako ako ja. Veľa však máme vo svojich rukách.

Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Aby boli dôsledné v starostlivosti o seba. Väčšinou to býva tak, že keď je problém, tak sa o seba staráme, ale keď sa vyliečime, tak poľavíme, na seba zabúdame a hneď sa staráme o druhých. To sú také vlny, na ktoré môžeme doplatiť. Apelujem na všetky mamy aj ich dcéry – buďte dôsledné v starostlivosti o vlastné zdravie! Mne môj život ukázal, že nedôslednosť sa nevypláca.

Více info na www.krehkekosti.sk

SC-SVK-NP-00384-0620

Ďalší článok