Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!
Osteoporóza

SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Je to pre mňa strašiak! Po menopauze som mala problémy, zistili mi osteopéniu (pozn. red.: Osteopénia je stav, ktorý môže predchádzať osteoporóze. Pri osteopénii je hustota kostí znížená, nie však natoľko ako pri osteoporóze. Osteopénia vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo.) a na jednom stavci už aj osteoporotickú hodnotu. Liečim sa medikamentózne, športujem, jiem kvalitne a pridala som do jedálnička sardinky a mastnejšie ryby a po roku sa mi podarilo dostať do pásma osteopénie. Odvtedy bojujem.

Je o vás známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Veľa chodím, opäť som si pridala walkingové palice, aby som odľahčila kolená a zaťažila aj vrchnú časť tela. Pamätám si, ako som si pred rokmi takto pekne vyformovala svaly na rukách, potom som poľavila a už je to hneď vidieť. Opäť som sa však k tomu vrátila a okrem toho cvičím doma pilates.

Často v rámci Dámskeho klubu informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme. Snažíme sa venovať všetkému, čo nás ohrozuje.


Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko osteoporózy v porovnaní s mužmi.

Osteoporóza je závažné ochorenie a je veľmi dôležité a potrebné neustále si pripomínať jej základné prejavy. Následne tému rozšírime o aktuálne informácie či najnovšie skúsenosti. Oslovujeme tých najlepších a najdôveryhodnejších odborníkov. A voláme po prevencii – to je základ.

Stretli ste sa už vo svojom blízkom okolí s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Samozrejme, v mojom veku má mnoho žien s týmto ochorením problémy, najmä s osteopéniou. Ženy s tým bojujú, rovnako ako ja. Veľa však máme vo svojich rukách.

Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Aby boli dôsledné v starostlivosti o seba. Väčšinou to býva tak, že keď je problém, tak sa o seba staráme, ale keď sa vyliečime, tak poľavíme, na seba zabúdame a hneď sa staráme o druhých. To sú také vlny, na ktoré môžeme doplatiť. Apelujem na všetky mamy aj ich dcéry – buďte dôsledné v starostlivosti o vlastné zdravie! Mne môj život ukázal, že nedôslednosť sa nevypláca.

Více info na www.krehkekosti.sk

SC-SVK-NP-00384-0620

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!
Osteoporóza

PACIENT S OSTEOPORÓZOU: ZANEDBÁVALA SOM NÁVŠTEVY LÉKAROV

Osteoporóza je chronické ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a narúša sa stavba kosti. Tento proces zvyšuje riziko zlomenín. Základom liečby osteoporózy je pravidelný pohyb, ale i zdravá a vyvážená strava, bohatá na vitamín D a vápnik.  Na liečbu sa používajú dva typy liekov. Jeden je určený na potláčanie odbúravania kostnej hmoty a zníženia rizika zlomeniny. Druhou skupinou sú lieky, ktoré podporujú novotvorbu kostí.

Hoci som už v seniorskom veku, bola som vždy vitálna a nepociťovala som žiadne väčšie problémy. Posledné roky ma však začal pobolievať chrbát, no neprikladala som tomu väčší význam. Táto bolesť ma ale začala výraznejšie obmedzovať v každodenných aktivitách. Nemohla som pracovať dlhšie v záhradke, zdvíhanie ťažších vecí bolo nepredstaviteľné a ani som nedosiahla na najvyššiu poličku v kuchyni. Boli to frustrujúce pocity.

Myslela som si, že bolesti sú len z matraca, ktorý som už dlhšie potrebovala vymeniť. Nie som práve citlivka a lekárov navštevujem minimálne, len keď je to naozaj vážne. Potom som však absolvovala pravidelnú prehliadku u môjho všeobecného lekára, ktorý zistil, že moja telesná výška poklesla až o 5 centimetrov, čo bola podľa jeho slov výrazná zmena. Lekár vyslovil podozrenie na osteoporózu. Úprimne, ani som netušila, čo táto choroba znamená. Absolvovala som mnohé vyšetrenia ako RTG vyšetrenie a denzitometriu.

Denzitometria, žiaľ, len potvrdila, čo lekár vyslovil – diagnóza osteoporóza, čiže chronické ubúdanie vápnika z kostí, pričom hrozí ich zlomenie. Touto neznámou diagnózou som bola zaskočená. Nevedela som, akým smerom sa môj život bude ďalej uberať. Premkol ma strach, keďže žijem už dlhé roky sama a som vdova. Začala som rozmýšľať sama nad sebou, ako som posledné roky zanedbávala návštevy lekárov, preto teraz radím každému pri akejkoľvek zdravotnej ťažkosti, hoci minimálnej, hneď navštíviť lekára a neodkladať to na „potom“. 

Po zistení diagnózy som začala ako prvé s medikamentóznou liečbou. Pán doktor mi naordinoval lieky a odporučil pravidelné cvičenie. Do stravy som zaradila zdravšie jedlá, najmä čerstvé ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vápnika a vitamínu D. Našla som si na internete aj rôzne cvičenia, napríklad na stránke www.krehkekosti.sk. Začala som cvičiť aj niektoré namáhavejšie cviky a bolo to úžasné, cítila som sa ako znovuzrodená. Chrbát ma síce stále pobolieva, ale cvičenie mi ukázalo v živote iný rozmer. Každé ráno vstávam aktívnejšia a vitálnejšia.

Pohyb a zdravá strava sú pri osteoporóze základom. Pri cvičení však musím byť opatrná, pretože môj chrbát stále pobolieva a hrozia mi aj zlomeniny kostí, no nevzdávam sa! Osvojila som si správne pohybové návyky a pravidelne posilňujem chrbtové svalstvo. Moja choroba ma naučila, že človek by mal byť aktívny aj vo vyššom veku, pretože pohyb ľudí robí zdravšími.

Článok objednaný firmou Amgen Slovakia s.r.o.

SC-SVK-NP-00434-1220

Dátum prípravy materiálu: December 2020

Next article