Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » KVETKA HORVÁTHOVÁ: RANNÉ CVIČENIE MA VŽDY NABUDÍ A NALADÍ DO NOVÉHO DŇA
Príprava na zrelý vek

KVETKA HORVÁTHOVÁ: RANNÉ CVIČENIE MA VŽDY NABUDÍ A NALADÍ DO NOVÉHO DŇA

FOTO: Natália Šimčisko

Moderátorka Kvetka Horváthová začala s pravidelným cvičením, keď mala problémy s chrbticou a hrozila jej operácia. Dnes cvičí pravidelne s trénerkou i sama doma a každému odporúča aspoň veľa chodiť pešo.

KVETKA HORVÁTHOVÁ

moderátorka a influencerka

Ako sa staráte o svoje zdravie?

Snažím sa racionálne stravovať, hýbať sa, dostatočne oddychovať, relaxovať… Udržiavať v harmónii svoje telo a dušu. Okrem toho nezanedbávam ani preventívne zdravotné prehliadky.

Dnešným trendom je smerovanie k využívaniu lokálnych surovín a nahradzovanie živočíšnych produktov. Ktorému trendu ste podľahli a čomu, naopak, neholdujete?

Držím sa pravidla – všetko s mierou. Zbytočne sa neprejedám, ale doprajem si aj zákusok, aj mäsko, aj prílohy, ako je ryža, zemiaky, chlebík. Jem veľa zeleniny a ovocia, a, samozrejme, ak je to možné, radšej siahnem po sezónnych lokálnych surovinách. Najradšej od rodičov z ich záhradky. Dbám o pravidelnú nutrične vyváženú pestrú stravu, aby moje telo malo všetky živiny – teda aj bielkoviny, aj sacharidy, tuky a vlákninu. A dodržiavam pitný režim.

Ako zaraďujete pohyb do svojho života?

Pokiaľ môžem, chodím pešo. Nevyužívam vždy výťah, ale často chodím po schodoch. Niekoľkokrát denne absolvujem prechádzky s naším psíkom, počas nich striedam tempo chôdze – rýchlejšie a pomalšie. Trikrát do týždňa cvičím pod dohľadom trénerky najmä s vlastnou hmotnosťou. A keď mám čas a chuť, cvičím aj doma. Rozložím si karimatku a opakujem cviky, ktoré poznám z tréningov. Najlepšie sa mi cvičí ráno, to ma super nabudí a naladí do nového dňa. Vždy, keď nemám motiváciu a chuť ísť na tréning, pripomeniem si ten pocit, ktorý mám po tréningu, a ide to.

Ako ste si našli cestu k športu?

S cieleným pohybom som začala pred pár rokmi kvôli vysunutej platničke v driekovej časti chrbtice. Lekár mi povedal – Buď začneš cvičiť a spevníš to, alebo pôjdeš na operáciu. Tak som si povedala, že urobím všetko pre to, aby som nemusela ísť „pod nôž“. Cvičila som s fyzioterapeutmi a potom pravidelne každý deň aj sama doma. Pred pár mesiacmi som sa po rokoch stretla s kamarátkou, ktorá sa venuje trénovaniu ľudí, ktorí sa chcú hýbať, a dohodli sme sa, že budem chodiť k nej. Vzhľadom na to, že nemám pravidelný pracovný čas, občas nie je ľahké zosúladiť náš program, nájsť spoločný termín, ale vždy sa napokon nejako dohodneme. Z toho mám radosť, lebo tieto tréningy ma veľmi bavia.

Čo by ste odporučili čitateľom, ktorých zatiaľ žiaden šport nezaujal/nebaví?

Chodiť čo najviac pešo. Striedať normálne tempo chôdze s rýchlejším. A zacvičiť si aj doma – na internete je veľa inšpirácií, ako na to. 

Ďalší článok