Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » DOBRÝ ANJEL: PODPORA V ŤAŽKÝCH ČASOCH
Príprava na zrelý vek

DOBRÝ ANJEL: PODPORA V ŤAŽKÝCH ČASOCH

V spolupráci s:
V spolupráci s:

Vyšívala jej na malý uterák slniečko, aby v škôlke siahla po tom správnom. Ako to rýchlo zbehlo, hovorila si pritom Anna – mama copatej Sofie. Už pôjde do škôlky. Hoci sa niekedy zdá, že čas plynie rýchlo, neuvedomujeme si, že ten plynulý a pohodový tok vôbec nie je samozrejmosť.

Na tepláky už slniečko Sofiina mama vyšiť nestihla. Tridsaťsedemročnej Anne diagnostikovali karcinóm prsníka. Všetko sa v sekunde obrátilo naruby a stačili na to dve slová, pomenovanie diagnózy. Na rad prišli amputácia, chemoterapia, ožiare, strach… A k tomu pribudlo mnoho praktických problémov.

Kto bude s dcérkou počas liečby? Treba do práce, kde Annu čakajú, oznámiť, že nenastúpi? A čo peniaze? Kto bude voziť Sofiu do školy? Na jedného chorého človeka priveľa. Aj na manželskú dvojicu. Lenže hovorí sa, že človek znesie dvakrát toľko, ako si myslí. Prešli dva náročné roky. A potom sa pridružila lymfoidná leukémia.

Do domčeka Ligy proti rakovine chodieva Anna pre psychologickú pomoc a stretnutie s inými ženami v takejto situácii jej tiež pomáha.

Chemoterapie Anne už nezaberali, a tak prišla na rad biologická liečba aplikovaná trikrát týždenne. Nie je to samozrejmosť, schvaľovanie uhrádzania zdravotnou poisťovňou nejaký čas trvalo, ale dnes je to šanca. Anna ju znáša dobre. Chodieva pravidelne na infúzie, vlasy jej od tejto liečby nevypadali, slabá a malátna je však stále, ale výsledky hovoria o zlepšení. Akoby nestačilo, vyskočila jej počas liečby aj platnička. Život si ide svoje. Počas liečby rakoviny vás kľudne môže rozbolieť zub, môžete si vytknúť členok, ale môžete aj nájsť životnú lásku a vydať sa. Rakovina je beh na dlhé trate.

Kto v takých časoch dokáže byť na tej trati vaša podpora?

Anna je manželovi vďačná, stojí pri nej celý čas, to tiež nie je samozrejmosť. Sám sa kvôli pandémii ocitol nečakane doma namiesto v zamestnaní a aj so Sofiou niekto doma predsa musí byť. Nikdy si nepotrpeli na luxus, ale toto je už naozaj extrémna situácia. Našťastie existujú organizácie, ktoré takýmto rodinám prinášajú úľavu. Do domčeka Ligy proti rakovine chodieva Anna pre psychologickú pomoc a stretnutie s inými ženami v takejto situácii jej tiež pomáha. Dobrý anjel posiela rodine už tretí rok každý mesiac okolo 150 EUR. Ich príjem tak navýši o 20%. Pomáha aj blízka rodina.

Sofii mamka chýba, keď je v nemocnici, alebo leží vyčerpaná doma. A to malé dievčatko ani netuší, ako ona chýba mame, spoločné prechádzky, naháňačky a výlety…

Ťažké skúšky v škole vedú k  titulom. Anna si pred menom praje len jeden titul – slovo zdravá.


Prečítajte si tiež: CHRAŇME SI NAŠE SRDCIA V BOJI PROTI HYPERTENZII

Ďalší článok