Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » VEK JE LEN ČÍSLO
Osteoporóza

VEK JE LEN ČÍSLO

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

MUDr. Mgr. ANDREA ŠVRČKOVÁ, MHA

predsedkyňa Sekcie ambulantných ortopédov SOTS

Tak znie známa veta. Čo budem robiť po päťdesiatke? No presne to isté, čo doteraz, len trochu pomalšie.

Predchádzanie zlomeninám kostí, spôsobených osteoporózou, vám zabezpečí kvalitu života, na ktorú ste zvyknutí. Máte 50+ či 65+? Už ste absolvovali denzitometrické vyšetrenie? Dbáte o svoje zdravie? Prechádzky, športové aktivity, užíva­ nie vápnika, vitamínu D a vitamínu K2 pomôžu.

Wellness pobyty, výlety a absolvovanie masáž­ nych procedúr prináša úľavu, pokoj v duši a patrí k bežným štandardom v súčasnosti. Je pre vás masáž bezpečná? Pýtal sa vás masér alebo fyzio­ terapeut pred masážou, či nemáte osteoporózu? Bola som v jednom hoteli a dotazník s otázkou, či nemám osteoporózu, som s potešením pred procedúrami vyplnila. Ako by ste odpovedali vy? Zlomenina stavcov chrbtice, spôsobená neprimeraným tlakom pri masáži, môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia.

Máte vnúčatá? Áno, sú potešením a krásnou etapou seniorského veku. Chcete ich môcť objímať a zdvíhať tak ako doteraz? Dajte pozor na riedke kosti, pri osteoporóze sa môže stavec chrbtice alebo krčok stehennej kosti zlomiť už pri zdvíhaní ťažších bremien alebo sadnutí na tvrdú stoličku. Stav, keď si nemôžete zaviazať šnúrky na topánkach, či osprchovať sa sám/sama, je nesmierne náročný pre vás aj pre vašu rodinu. Vnúčatá potom už nebudete môcť zdvihnúť.

Dlhovekosť, ktorá nás sprevádza pri pokrokoch medicíny, spôsobí, že v seniorskom veku prežijeme desiatky rokov. Aká bude vaša kvalita života vo veku 50+, zá­ visí od zodpovednosti k vlastnému zdraviu a od prevencie ochorení. Silné ženy a rozumní muži zvládnu bez problémov komfortné, dostupné vyšetrenie hustoty kostí (denzitometriu). Kontaktujte svojho obvodného lekára a zistite, či patríte do rizikovej skupiny pre osteoporózu, požiadajte o osteologické vyšetrenie a objednajte sa na denzitometriu. Cvičte, aj doma. Úsmev vašich vnúčat a príjemné bezpečné návštevy wellness centier vám budú odmenou.

SK-PRO-0921-00001
Dátum prípravy materiálu: september 2021
Článok objednaný spoločnosťou Amgen Slovakia,s.r.o.


Prečítajte si tiež:

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » VEK JE LEN ČÍSLO
Osteoporóza

IVETA MALACHOVSKÁ: AKO PREDCHÁDZAŤ OSTEOPORÓZE

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

U mňa jednoznačné téma, o ktorej sa často hovorí medzi ženami ale aj u nás v televízii. Viackrát do roka zaraďujeme v Dámskom klube práve otázky spojené s osteoporózou – ako jej predchádzať, hlavne ako ju sledovať, zistiť atď.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nuž, práve pri osteoporóze je ideálne, ak ste športovali odmalička. Pre mňa je šport celoživotnou záľubou, akurát vekom mením disciplíny, ktorým sa venujem. Takže za posledných rokov som zmenila 5 km beh v lese alebo vo fitku za pokojnejšiu rýchlu chôdzu, plávanie a najmä stacionárny bicykel, ten máte k dispozícii stále.

Často spolupracujete s odborníkmi a informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme, základ je z môjho pohľadu vždy prevencia, takže spomínané hýbanie sa je číslo jeden, pozor – aktívne – nielen raz do mesiaca, potom pochopiteľne životný štýl, takže zdravá strava, nefajčiť, primerane piť alkohol a pravidelne chodím do kúpeľov. Myslím si, že telo si zaslúži, aby ste mu práve rôznymi procedúrami poďakovali, za to, že vás stále nosí a poslúcha. A samozrejme, treba si dávať pozor na pády…

Stretli ste sa už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolím s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Áno, ale vďaka starostlivosti a najmä vlastnému prístupu to zvládajú veľmi dobre.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Možno iba toľko, aby sa tešili z každého dňa, ktorí prežívajú a skúsili si nájsť aspoň 3 – 4 chvíle v týždni iba pre seba, svoje telo, pohyb, ktorý im umožní prežívať krajší a dlhší život.

Next article