Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » OSTEOPORÓZA: METABOLICKÉ OCHORENIE KOSTÍ
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA: METABOLICKÉ OCHORENIE KOSTÍ

Osteoporóza je závažné metabolické ochorenie, pri ktorom sa znižuje pevnosť kostí a množstvo kostnej hmoty. Na jej prejavy a možnosti liečby či prevencie sme sa opýtali MUDr. Petra Kleina, MBA, zo spoločnosti ORTOPED v Prešove.

MUDr. PETER KLEIN, MBA

ORTOPED, spol. s r.o.

Ako sa prejavuje osteoporóza?

Ide o ochorenie látkovej výmeny, prejavujúce sa ubúdaním kostnej hmoty s poruchami mikroarchitektúry kosti so znížením pevnosti a zvýšením lámavosti. Ochorenie nemáva varovné príznaky, preto sa prezýva aj tichý zlodej kostí. Človek býva náhle zaskočený jej prvým prejavom – osteoporotickou zlomeninou.

Niekedy sa môže objaviť bolesť chrbta, problémy s dýchaním i trávením, depresia a zníženie telesnej výšky. Osteoporóza sa rozdeľuje na 2 veľké skupiny, a to: primárna osteoporóza postmenopauzálna a senilná (ženy 80–90%, muži 40–55%) a sekundárna osteoporóza zo známych príčin pri deficite i nadbytku hormónov, poruchách výživy, ochorení obličiek, zápalových ochoreniach, nádorovom ochorení, navodená liekmi, imobilizáciou (ženy 10–20%, muži 45–60%).

Ako dokáže pacient zistiť, že trpí osteoporózou?

Zlatým štandardom diagnostiky osteoporózy je vyšetrenie celotelovým denzitometrom. Rizikové skupiny sú odosielané k osteológovi.

Existuje na osteoporózu účinná liečba?

Samotná liečba je možná. Liekmi prvej voľby sú vitamín D + kalcium, vitamín K2, bisfosfonáty, denosumab, raloxifén. Cieľom je spomaliť až zastaviť stratu a silu kosti, udržať či zlepšiť mikroarchitektúru kosti.

Aké doplnkové vitamíny môže človek trpiaci osteoporózou užívať?

Vitamín K2, v prípade jeho nedostatku sa nedostatočne mineralizuje kosť. Okrem toho K2 ochraňuje kardiovaskulárny systém.

Ochorenie nemáva varovné príznaky, preto sa zvykne prezývať aj tichý zlodej kostí.

Vitamín D je základným prvkom homeostázy vápnika v organizme. Vyskytuje sa v dvoch základných formách: vitamín D3 cholekalciferol, vzniká účinkom ultrafialového žiarenia UVB na cholesterol v koži cicavcov a vitamin D2 ergokalciferol v rastlinách. Obe formy vitamínu D potrebujú na aktiváciu hydroxyláciu v pečeni a hydroxyláciu v obličkách na kalcitriol, ktorý je biologicky aktívny a nazýva sa D hormón. Hrá významnú úlohu aj v imunitnom systéme, pri obrane organizmu proti nádorovým ochoreniam a je súčasťou metabolizmu endotelu či svalového tkaniva, nervovosvalovej koordinácie.

Aké sú formy užívania týchto vitamínov a ktoré druhy sú najaktívnejšie?

Vitamín D je dostupný v rôznych formách – vo forme kvapiek, alkoholu a olejových roztokov, injekčných roztokov, kapsúl, buď samotných, alebo v kombinácii s inými prospešnými látkami. Ukazuje sa signifikantne lepší efekt analógov vitamínu D. Jedným z nich je aj alfakalcidol ktorý je synteticky vyrobený prekurzor kalcitriolu – prodrug, aktívna látka z alfakalcidolu vzniká metabolickou zmenou priamo v pečeni a čiastočne v osteoblastoch na kalcitriol.

Prirodzený vitamín D nutrične suplementuje, alfakalcidol farmakologicky intervenuje. Je účinný v liečbe osteoporózy so sarkopéniou a so zvýšeným rizikom pádu, zlepšuje svalovú silu, nervovosvalovú koordináciu, udržiava a zvyšuje BMD v oblasti driekovej chrbtice, znížuje riziko vertebrálnych a non-vertebrálnych fraktúr.

Next article
Domovská stránka » Tabu » OSTEOPORÓZA: METABOLICKÉ OCHORENIE KOSTÍ
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ

O tomto ochorení sa hovorí naozaj málo, aj keď jeho výskyt je naozaj vysoký a stáva sa epidémiou 3. tisícročia.

Osteoporóza je ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a celkovo sa narúša stavba kosti. Jednoducho povedané, osteoporotické kosti sú „krehkejšie“ a oveľa náchylnejšie na zlomeniny, a to najmä kosti predlaktia, stavce a krčky stehnových kostí.

Kto týmto ochorením trpí?

Všeobecne sa dá povedať, že osteoporózou môže trpieť každý. Vyskytujú sa však skupiny, ktoré sú ohrozené viac, najmä jedinci s nedostatočne vybudovaným množstvom kostnej hmoty do dospelosti, jedinci s prítomnými rizikovými faktormi a jedinci s ochoreniami, dôsledkom ktorých vzniká osteoporóza. Aj keď osteoporóza najčastejšie postihuje ženy v postklimakterickom období-„ po prechode“, nie je vylúčená ani u detí a mužov. 

Výskyt u detí je našťastie menej častý a obyčajne ide o osteoporózu v dôsledku iného ochorenia. U mužov sa osteoporóza vyskytuje tiež, i keď nie tak často ako u žien. Zatiaľ, čo u žien dochádza po prechode k relatívne náhlemu poklesu produkcie pohlavných hormónov (estrogénov), u mužov klesá produkcia testosterónu pomalšie a osteoporóza u nich vznikne až v neskoršom veku.

Bohužiaľ, osteoporóza býva dlho bezpríznaková a mnohým ľuďom je diagnostikovaná až po spomínaných zlomeninách.

Pritom stačí, aby bola verejnosť o tomto ochorení dobre informovaná a rizikoví pacienti podrobení prehliadke. Predišlo by sa tak mnohým život znepríjemňujúcim zraneniam. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o osteoporóze, navštívte OSTEO víkend v Piešťanoch, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o jej diagnostike a liečbe.

OSTEO VÍKEND S MUDr. ELENOU ĎURIŠOVOU V KŮPELOCH PIEŠŤANY

Kúpele Piešťany v spolupráci s Reumatologicko-rehabilitačným centrom v Hlohovci organizujú

8. – 10. apríla 2022

V prednáške sa dozviete veľa informácií o osteoporóze, jej diagnostike a liečbe.

V praktickej časti sa naučíte špeciálnu cvičebnú zostavu podľa Ďurišovej, vďaka ktorej si dokážete upraviť svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbtice a zlepšiť kostné parametre.

Súčasťou pobytu je i kniha s CD „Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí – špeciálne cvičebné zostavy“ s návodom na pokračovanie v prevencii a liečbe nielen osteoporózy v domácom prostredí a, samozrejme, kúpeľné procedúry.

Osteo podujatie je hlavne pre laikov, ale sa zúčastniť ho, samozrejme, môžu aj zdravotníci.

Next article