Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA: AKÉ ZLOMENINY SÚ KRITICKÉ?
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA: AKÉ ZLOMENINY SÚ KRITICKÉ?

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP

lekár a odborník na osteoporózu

Aké sú príčiny vzniku osteoporózy?

Základnou príčinou vzniku osteoporózy je úbytok kostnej hmoty. Kosť je menej pevná, ľahšie sa zlomí, v dôsledku čoho vznikajú osteoporotické zlomeniny. K osteoporóze však môžu viesť aj mnohé chronické ochorenia, ktoré postihujú napr. obličky, endokrinný či gastroenterologický systém, reumatické ochorenia, alebo užívanie liekov (glukokortikoidy, neurologické lieky). Ohrozenou skupinou sú aj fajčiari či osoby s príliš nízkou telesnou hmotnosťou.

Aké sú dôsledky osteoporózy?

Osteoporóza sa pripodobňuje „tichému vykrádačovi“ kostí, pretože pokiaľ nevznikne zlomenina, tak samotné ochorenie nebolí. Postihuje viac ženy, keďže v období menopauzy klesá hladina ženských hormónov – estrogénov, ktoré zabraňujú odbúravaniu kostnej hmoty. Typické lokality osteoporotických zlomenín sú predlaktie, chrbtica a kŕčok stehennej kosti. Osteoporóza, po vzniku zlomeniny, výrazne znižuje kvalitu života. Predovšetkým zlomeniny krčka stehennej kosti vedú k zvýšenej úmrtnosti najmä vo vyššom veku – pacienti ostávajú pripútaní na lôžko, odkázaní na pomoc iných. Vznikajú preležaniny, stav môže skomplikovať aj pľúcna embólia či zápal pľúc.

Osteoporóza sa pripodobňuje „tichému vykrádačovi“ kostí, pretože pokiaľ nevznikne zlomenina, tak samotné ochorenie nebolí.

Aký význam a dôležitosť zohráva prevencia ochorenia, primárna aj sekundárna, najmä u žien?

Primárna prevencia spočíva v zameraní sa na pacientov s osteoporózou predtým, ako u nich vznik ne zlomenina. Cieľom primárnej prevencie je zabránenie vzniku zlomeniny. Týka sa hlavne žien po menopauze, kedy sa snažíme spomaliť pokles kostnej hmoty, ktorý je v tomto období prirodzený. Na začiatku je najdôležitejšie ovplyvnenie samotných rizikových faktorov vzniku osteoporózy – ide najmä o fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, nízky príjem kalcia a vitamínu D v strave, nedostatočný pohyb, užívanie niektorých liekov a ochorenia, ktoré zhoršujú osteoporózu. U pacientov s prekonanou osteoporotickou zlomeninou prichádza do úvahy sekundárna prevencia zameraná na zabránenie vzniku ďalšej zlomeniny, ktorá významne zhoršuje prognózu pacienta. Okrem kalcia a vitamínu D je u pacientov po zlomenine veľmi dôležité pristúpiť aj k intenzívnejšej liečbe. Dnes máme k dispozícii pomerne veľké množstvo liekov, ktoré majú preukázanú účinnosť na redukciu osteoporotických zlomenín.

Populácia starne – aký to má podľa vás dopad na výskyt osteoporózy?

Výskyt osteoporózy určite súvisí s vekom, mal by teda štandardne narastať. Nová analýza z roku 2016/2017 však poukázala na priaznivý trend v pozastavení nárastu výskytu ochorenia. Jednoznačne treba povedať, že na Slovensku sú dobré podmienky na liečbu, ako aj prevenciu osteoporózy, máme dostatok denzitometrov, dobré terapeutické možnosti porovnateľné s  vyspelou Európou a svetom. Záleží na správnej prevencii, diagnostike, ale aj na pacientoch, ako dodržiavajú predpísanú liečbu.

SVK-P-162-0519-075072

Článok vznikol s podporou spoločnosti Amgen Slovakia s.r.o.

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA: AKÉ ZLOMENINY SÚ KRITICKÉ?
Osteoporóza

SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Je to pre mňa strašiak! Po menopauze som mala problémy, zistili mi osteopéniu (pozn. red.: Osteopénia je stav, ktorý môže predchádzať osteoporóze. Pri osteopénii je hustota kostí znížená, nie však natoľko ako pri osteoporóze. Osteopénia vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo.) a na jednom stavci už aj osteoporotickú hodnotu. Liečim sa medikamentózne, športujem, jiem kvalitne a pridala som do jedálnička sardinky a mastnejšie ryby a po roku sa mi podarilo dostať do pásma osteopénie. Odvtedy bojujem.

Je o vás známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Veľa chodím, opäť som si pridala walkingové palice, aby som odľahčila kolená a zaťažila aj vrchnú časť tela. Pamätám si, ako som si pred rokmi takto pekne vyformovala svaly na rukách, potom som poľavila a už je to hneď vidieť. Opäť som sa však k tomu vrátila a okrem toho cvičím doma pilates.

Často v rámci Dámskeho klubu informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme. Snažíme sa venovať všetkému, čo nás ohrozuje.


Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko osteoporózy v porovnaní s mužmi.

Osteoporóza je závažné ochorenie a je veľmi dôležité a potrebné neustále si pripomínať jej základné prejavy. Následne tému rozšírime o aktuálne informácie či najnovšie skúsenosti. Oslovujeme tých najlepších a najdôveryhodnejších odborníkov. A voláme po prevencii – to je základ.

Stretli ste sa už vo svojom blízkom okolí s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Samozrejme, v mojom veku má mnoho žien s týmto ochorením problémy, najmä s osteopéniou. Ženy s tým bojujú, rovnako ako ja. Veľa však máme vo svojich rukách.

Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Aby boli dôsledné v starostlivosti o seba. Väčšinou to býva tak, že keď je problém, tak sa o seba staráme, ale keď sa vyliečime, tak poľavíme, na seba zabúdame a hneď sa staráme o druhých. To sú také vlny, na ktoré môžeme doplatiť. Apelujem na všetky mamy aj ich dcéry – buďte dôsledné v starostlivosti o vlastné zdravie! Mne môj život ukázal, že nedôslednosť sa nevypláca.

Více info na www.krehkekosti.sk

SC-SVK-NP-00384-0620

Next article