Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA A POTREBNÉ MINERÁLY
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA A POTREBNÉ MINERÁLY

Kosť je živé tkanivo. Je tvorená organickou základnou hmotou (asi 30 %), spevnenou uloženinami vápenatých solí (70 %). Organickú základnú hmotu (osteoid) tvoria predovšetkým kolagénové vlákna, ktoré prebiehajú v smere línií tlakových síl a zabezpečujú pružnosť kostí. Anorganická zložka kosti, ktorú tvorí hlavne vápnik a fosfát, je uložená tesne na kolagénových vláknach a medzi nimi, a dáva kosti mimoriadnu tvrdosť.
Pre správnu mineralizáciu je dôležité dostatočné množstvo a správny pomer jednotlivých minerálov, ako aj schopnosť organizmu potrebné minerály prijať. Toto závisí od stavu zažívacieho traktu a látkovej výmeny. Nesmieme zabúdať na pitný režim, keďže voda je najdôležitejším rozpúšťadlom a nosičom minerálov.

Počas života sa kosť neustále obmieňa. Kostné bunky (osteoblasty) sa zúčastňujú na výstavbe kosti, odbúravanie kosti prebieha činnosťou osteoklastov.

Výstavba a odbúravanie kostnej hmoty
Počas života sa kosť neustále obmieňa. Kostné bunky (osteoblasty) sa zúčastňujú na výstavbe kosti, odbúravanie kosti prebieha činnosťou osteoklastov. V mladosti sa nová kostná hmota tvorí rýchlejšie, ako sa stará odbúrava, a teda kostnej hmoty pribúda. Po 35. roku života však dochádza k urýchleniu odbúravania kostí na úkor novotvoby a kostnej hmoty v tele človeka postupne ubúda. Po 65. roku života nastáva úbytok kostnej hmoty u oboch pohlaví.

Správny telesný pohyb
Základnou podmienkou úspešnej liečby osteoporózy je správna výživa, predovšetkým prívod optimálneho množstva vápnika ako hlavného minerálu na stavbu kosti. Denná odporúčaná dávka pre pacientov s osteoporózou predstavuje 1000-1200 mg kalcia. Ďalej je dôležitá dostupnosť vitamínu D a správny telesný pohyb, ktorý podporí tvorbu kostí a brzdí ich odbúravanie. K dostatočnej záťaži kosti však obyčajne nestačí pohyb v bežnom živote, je nutné cvičiť (napr. špeciálna cvičebná zostava podľa Ďurišovej) v kombinácii s aspoň polhodinovou chôdzou denne.

Ak nedokážeme získať množstvo vápnika z prijatej stravy, musíme dennú potrebu vyrovnať prípravkami s obsahom kalcia. Náš organizmus dokáže využiť naraz okolo 500 mg vápnika prijatého potravou alebo prípravkom.

V hlavnej úlohe vápnik
Jedným z najdôležitejších rizikových faktorov nedostatočnej tvorby kostnej hmoty v detstve a zvýšeného odbúravania kostí v dospelosti je nízky príjem vápnika. Zistilo sa, že priemerný príjem vápnika potravou v detskom veku, a platí to aj pre dospelých do 65 rokov, je len polovičný v porovnaní s odporúčaným množstvom. V prípade starších ľudí dokonca len štvrtinový. Ak nedokážeme získať množstvo vápnika z prijatej stravy, musíme dennú potrebu vyrovnať prípravkami s obsahom kalcia. Náš organizmus dokáže využiť naraz okolo 500 mg vápnika prijatého potravou alebo prípravkom. Pri použitom uvedenom množstve vápnika sa tento rýchle vstrebáva cez črevnú stenu za pomoci aktívneho prenosu. Pri väčšom množstve sa realizuje pomalší, pasívny prenos a kalcium sa správne nezužitkuje.
Je teda lepšie konzumovať potraviny bohaté na vápnik, alebo doplnky v menších dávkach počas dňa, hlavne v priebehu jedla a po jedle. Keďže náš organizmus potrebuje vápnik počas celých 24 hodín, odporúčajú sa konzumovať potraviny bohaté na vápnik, napr. jogurt, i pred spaním a zaistiť prísun vápnika počas noci. Bolo dokázané, že podanie vápnika večer pred uľahnutím znižuje nočný vrchol parathormónu v krvi, a tým sa znižuje i zvýšené nočné odbúravanie kostí.

Fosfor má dôležitú úlohu všeobecne v každom biochemickom procese. Okrem zaistenia správnej funkcie kostí a zubov, je dôležitý hlavne na reguláciu srdcovej činnosti, na prenos nervového vzruchu, správnu funkciu obličiek, znižuje bolesti kĺbov pri zápale, podporuje rast a regeneráciu organizmu.

Dôležitá úloha aj fosforu
Na novotvorbe kosti sa podieľa aj fosfor, ktorý je hneď po vápniku druhým najčastejšie zastúpeným minerálom v tele. Pre dospelých je odporúčaná denná dávka 500-1000 mg, ale príjem fosforu (P) musí byť v správnom pomere s príjmom vápnika (Ca). Ideálny je pomer Ca : P = 2 : 1, inak zlúčeniny fosforu vytvárajú s vápnikom nerozpustné soli, bránia vstrebávaniu vápnika, zvyšujú jeho vylučovanie, a tým znižujú jeho využitie v organizme. Fosfor má dôležitú úlohu všeobecne v každom biochemickom procese. Okrem zaistenia správnej funkcie kostí a zubov, je dôležitý hlavne na reguláciu srdcovej činnosti, na prenos nervového vzruchu, správnu funkciu obličiek, znižuje bolesti kĺbov pri zápale, podporuje rast a regeneráciu organizmu.

„Miluj svoje kosti“
Osteoporózu je možné v súčasnosti spoľahlivo diagnostikovať a následne liečiť. Heslom tohtoročnej celosvetovej kampane venovanej prevencii, diagnostike a liečbe osteoporózy je „Miluj svoje kosti“. Popri pravidelnej pohybovej aktivite sa za nevyhnutnosť považuje aj prijímanie optimálnej dávky vápnika každý deň a dlhodobo. Je dokázané, že pravidelným dlhodobým užívaním odporučeného množstva vápnika a vitamínu D, najmä vo vyššom veku, sa výrazne zníži riziko vzniku osteoporotických zlomenín. Na takýto preventívny i liečebný zásah nie je nikdy neskoro.

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » OSTEOPORÓZA A POTREBNÉ MINERÁLY
Osteoporóza

SOŇA MÜLLEROVÁ: OSTEOPORÓZA JE PRE MŇA STRAŠIAK!

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Je to pre mňa strašiak! Po menopauze som mala problémy, zistili mi osteopéniu (pozn. red.: Osteopénia je stav, ktorý môže predchádzať osteoporóze. Pri osteopénii je hustota kostí znížená, nie však natoľko ako pri osteoporóze. Osteopénia vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo.) a na jednom stavci už aj osteoporotickú hodnotu. Liečim sa medikamentózne, športujem, jiem kvalitne a pridala som do jedálnička sardinky a mastnejšie ryby a po roku sa mi podarilo dostať do pásma osteopénie. Odvtedy bojujem.

Je o vás známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Veľa chodím, opäť som si pridala walkingové palice, aby som odľahčila kolená a zaťažila aj vrchnú časť tela. Pamätám si, ako som si pred rokmi takto pekne vyformovala svaly na rukách, potom som poľavila a už je to hneď vidieť. Opäť som sa však k tomu vrátila a okrem toho cvičím doma pilates.

Často v rámci Dámskeho klubu informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme. Snažíme sa venovať všetkému, čo nás ohrozuje.


Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko osteoporózy v porovnaní s mužmi.

Osteoporóza je závažné ochorenie a je veľmi dôležité a potrebné neustále si pripomínať jej základné prejavy. Následne tému rozšírime o aktuálne informácie či najnovšie skúsenosti. Oslovujeme tých najlepších a najdôveryhodnejších odborníkov. A voláme po prevencii – to je základ.

Stretli ste sa už vo svojom blízkom okolí s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Samozrejme, v mojom veku má mnoho žien s týmto ochorením problémy, najmä s osteopéniou. Ženy s tým bojujú, rovnako ako ja. Veľa však máme vo svojich rukách.

Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Aby boli dôsledné v starostlivosti o seba. Väčšinou to býva tak, že keď je problém, tak sa o seba staráme, ale keď sa vyliečime, tak poľavíme, na seba zabúdame a hneď sa staráme o druhých. To sú také vlny, na ktoré môžeme doplatiť. Apelujem na všetky mamy aj ich dcéry – buďte dôsledné v starostlivosti o vlastné zdravie! Mne môj život ukázal, že nedôslednosť sa nevypláca.

Více info na www.krehkekosti.sk

SC-SVK-NP-00384-0620

Next article